Kalendarium imprez  

wrzesień 2020
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Sprawozdania

Sprawozdanie z zajęć zimowych

Szczegóły

Sprawozdanie z zajęć zimowych w świetlicy w Wyszeborzu

    W okresie od 17.02. 2014 do 28.02.2014 r. w świetlicy wiejskiej w Wyszeborzu odbyły się zajęcia zimowe dla dzieci w wieku od 6 – 13 lat. Zajęcia zostały sfinansowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radę Sołecką Wyszeborza, Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie oraz rodziców. Podczas ferii dzieci uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych, kulinarnych, czytelniczych i technicznych oraz w wycieczkach do Ośrodka hodowlano-zarybieniowego w Liśnicy, Fabryki zabawek „Plusz Kolor" w Koszalinie, do Multikina oraz kręgle i plac zabaw „Smokuś" również w Koszalinie, a na koniec do Parku Wodnego „Jan" w Darłówku.


    W pierwszym dniu zajęć zapoznano podopiecznych z programem i regulaminem, przypomniano o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zajęć w świetlicy i podczas wyjazdów. Odbyły się również różnorodne zabawy integrujące grupę.
    Kolejnego dnia wybraliśmy się do Liśnicy, gdzie dzieci mogły obserwować oprócz embrionalnej formy ryb tj. ikr troci i pstrągów, ryby pozyskiwane do tarła. W budynku mogliśmy zobaczyć podchowalnię i wylęgarnię ryb służących do inkubacji ikry, podchowu wylęgu i narybku oraz przetrzymywania tarlaków (obiegi zimne - miętus, łososiowate, obiegi ciepłe - karpiowate reofilne i drapieżniki np. sum).
    19 lutego odbyła się kolejna wycieczka, tym razem do fabryki zabawek „Plusz Kolor", gdzie zapoznano nas z produkcją pluszowych maskotek, począwszy od makiety, po szycie aż po wypełnienie. Po tej lekcji wybraliśmy się na plac zabaw „Smokuś". Tam podczas dwugodzinnej zabawy dzieci korzystały ze zjeżdżalni rurowej, zjeżdżalni falistej, miniaturowej siłowni, samochodzików, basenu z piłkami, trampoliny oraz bujaków. Jednocześnie miały okazję aktywnie spożytkować swoją energię, oraz integrować się z rówieśnikami z innych świetlic.
    W czwartek w naszej świetlicy zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne pt.: „Palić nie palić?". Podczas zajęć określono przyczyny palenia tytoniu, omówiono na czym polega szkodliwość substancji zawartych w dymie tytoniowym, uświadomiono dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia, mówiliśmy również o sposobach zerwania z nałogiem. Na zakończenie dzieci wykonały plakaty tematyczne.
    W piątek zorganizowany został „Dzień kulinarny", podczas którego dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania i jego znaczenia dla rozwijającego się organizmu, utrwalono również zasady savoir-vivre. Następnie wspólnie upiekliśmy „Wielka pizzę", która po upieczeniu została natychmiast, ze smakiem zjedzona.
    Kolejny tydzień rozpoczął się przedstawieniem teatru „Art-Re" z Krakowa, który przedstawił nam bajkę, połączona z elementami edukacji ekologicznej, pt.: ,,Jaś i Małgosia". Na przedstawienie zostały również zaproszone przedszkolaki z Manowie. Dzieci oglądały cały występ z wielkim zainteresowaniem, miały także możliwość brania udziału w przedstawieniu. Przy doskonałej muzyce tańczyły i bawiły się razem z aktorami. Główni bohaterowie Jaś i Małgosia z przeróżnymi przygodami podczas wędrówki, uczą nas jak każdy człowiek, duży czy mały, powinien zachowywać się w lesie. Zarówno „świetliczaki" jak i przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat ekologii oraz odwagą w przepędzeniu złej Baby Jagi.
    Kolejnego dnia dzieci uczestniczyły w zajęciach technicznych podczas, których najpierw omówione zostały trudne warunki życia ptaków oraz znaczenie ochrony środowiska naturalnego, wdrążono również do ochrony przyrody. Następnie zajęliśmy się kształtowaniem umiejętności pracy w grupie, oraz przestrzeganiem zasad bhp podczas pracy z narzędziami. Po części teoretycznej przeszliśmy do zajęć praktycznych, podczas których dzieci z pomocą instruktora wykonały karmnik dla ptaków, który na pewno przyda się przyszłej zimy.
    Na następną wycieczkę pojechaliśmy do Multikina na bajkę pt.: ,,Skubani", była to opowieść o indykach, które chciały zmienić tradycję święta ,,Dziękczynienia". W tym celu przenieśli się w czasie, aby pieczony indyk już na zawsze zniknął z menu i zastąpiony został pizzą. Po wielu ciekawych przygodach, udało im się osiągnąć zamierzony cel. Od tego dnia wszyscy ludzie uważali indyki za przyjaciół, a nie pożywienie. Po ciekawej bajce wybraliśmy się do kręgielni w ,,Galerii Kosmos", dzieci z niecierpliwością czekały na tą atrakcję i po krótkim oczekiwaniu rozpoczęły godzinną zabawę. Po wyczerpującej grze, posiliły się pizzą w miejscowej restauracji.
    W czwartek dzieci wzięły udział w zajęciach czytelniczych pt.: „Baśniowa kraina Braci Grimm", podczas których, poznały twórczość pisarzy znanych i popularnym na całym świecie - Braci Grimm. Były to przekazy o siłach nadprzyrodzonych, cudownych wydarzeniach i wspaniałych bohaterach. Podczas zajęć wdrożono dzieci do uważnego słuchania tekstu czytanego, kształtowano wyobraźnie twórczą i ciekawość poznawczą, a także rozwijano zainteresowania czytelnicze. Po wysłuchaniu wybranych baśni, dzieci miały za zadanie wykonanie ilustracji tematycznej.
    W ostatnim dniu ferii wybraliśmy się do Parku wodnego ,,Jan" w Darłówku. Na wszystkich uczestników wyjazdu czekało mnóstwo atrakcji, m.in.: baseny z ciepłą woda morską, wewnętrzne i zewnętrzne, liczne zjeżdżalnie czy jacuzzi. Była to doskonała okazja do aktywnego i kulturalnego spędzenia czasu wolnego oraz niezapomniana zabawa. Po trzygodzinnych szaleństwach, nieco zmęczeni, udaliśmy się w podróż powrotną.
    Tegoroczne ferie zakończyliśmy „nocką w świetlicy". Najpierw przygotowaliśmy sobie „łóżka", następnie przystąpiliśmy do przyrządzenia kolacji. Po kolacji i wieczornej toalecie, gimnazjalistki do późnego wieczora czytały dzieciom różnorodne bajki i baśnie. Następnego dnia natomiast odbyła się „nocka w świetlicy dla gimnazjalistów", podczas której wzięli udział w ciekawej zabawie. Zostali oni podzieleni na dwa zespoły, zielonych i pomarańczowych, po czym każda grupa musiała zaprojektować i zaprezentować swój strój i ułożyć piosenkę. Po wyśmienitej zabawie odbył się również seans filmowy, a rankiem wspólnie śniadanie.
    Podopieczni świetlicy wiejskiej w Wyszeborzu wraz z instruktorem serdecznie dziękują za pomoc w zorganizowaniu tegorocznych ferii Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radzie Sołeckiej Wyszeborza, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Wyszewie oraz rodzicom, a w szczególności Pani Teresie Ambroziak i Pani Monice Wołoszyńskiej oraz Firmie Przewozy osobowo – towarowe „Rumcajs" z Rosnowa.


                                                                                                                                               Jolanta Zielińska

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie