Kalendarium imprez  

wrzesień 2020
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Sprawozdania

Sprawozdanie z zajęć wakacyjnych

Szczegóły

     W dniach 02.07.2016 – 29.07.2016. w świetlicy wiejskiej w Wyszeborzu odbyły się wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Zajęcia przebiegały pod hasłem „Bezpieczne wakacje bez uzależnień" i sfinansowane zostały przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Radę Sołecką Wyszeborza.


    Wakacje rozpoczęliśmy 2 lipca udziałem w VI Rodzinnym Festynie Integracyjnym zorganizowanym przez Wójta Gminy Manowo. W pikniku uczestniczyły dzieci i ich rodzice. Organizatorzy imprezy zapewnili najmłodszym wiele atrakcji: dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, przejażdżki samochodzikami, kącik maluszka, kącik plastyczny, pokazy strażackie, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz poczęstunek dla dzieci.
     Pierwszy tydzień wakacji rozpoczęliśmy od zajęć profilaktycznych: „Jak bezpiecznie korzystać z wypoczynku letniego". Celem zajęć było uświadomienie dzieciom i młodzieży niebezpieczeństw i zagrożeń, które mogą się wydarzyć podczas wypoczynku wakacyjnego, kształtowanie nawyku bezpiecznego, odpowiedzialnego spędzania czasu wolnego, kształtowanie asertywności w różnych, ryzykownych sytuacjach oraz utrwalenie zasad powiadamiania odpowiednich służb w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Drugiego dnia dzieci z pomocą instruktora wykonały przepiękne, ozdobne pudełka do przechowywania skarbów i pamiątek wakacyjnych. Piesza wyprawa do lasu dostarczyła wiele radości. Obserwowaliśmy las, nasłuchiwaliśmy jego dźwięków, zbieraliśmy jagody i grzyby. Następnego dnia podczas zajęć kulinarnych upiekliśmy przepyszne jagodzianki, które wszystkim bardzo smakowały. Wakacyjne piątki kończyły się projekcją ulubionych bajek.
     W drugim tygodniu zajęć wakacyjnych w ramach zajęć profilaktycznych rozmawialiśmy na temat: „Bezpieczeństwo dziecka w Internecie". Dzieci i młodzież poznali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, dowiedziały się co to jest zjawisko cyberprzemocy, oraz jak postępować w takich przypadkach. Mam nadzieję, że zdobyte informacje wpłyną na ich bezpieczeństwo jako użytkowników Internetu. W następnych dniach odbył się między innymi konkurs na najpiękniejszy wzorek na paznokciach. Ozdabianie i malowanie paznokci sprawiło dużo radości dziewczynkom. Podczas zajęć kulinarnych dzieci przygotowały zdrową sałatkę owocową. Po piątkowej projekcji bajki lepiliśmy figurki bajkowe z masy solnej.
Kolejny tydzień wakacyjny zaczął się deszczowo. Poniedziałkowy dzień upłynął nam na zabawie podczas malowania farbami wcześniej przygotowanych figurek bajkowych oraz graniu w gry planszowe: grzybobranie, monopoly oraz dobble. Następnego dnia pogoda pozwoliła na zabawę na świeżym powietrzu. Graliśmy w piłkę, badmintona, rzucaliśmy dyskiem, puszczaliśmy bańki mydlane. Środa to spacer po Wyszeborzu i okolicy, podczas którego fotografowaliśmy najciekawsze miejsca we wsi: pałac, las i oczywiście jezioro.
W tym tygodniu odbyły się kolejne zajęcia profilaktyczne: „Wakacje bez używek", które miały na celu uwrażliwianie wychowanków naszej świetlicy na problematykę związaną z uzależnieniami (alkohol, papierosy, narkotyki), przyczynami sięgania po używki przez nastolatki oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Po zajęciach chętni malowali prace o tematyce profilaktycznej, które umieszczone zostały na ściennej gazetce w sali świetlicowej. Tydzień zakończyliśmy projekcją bajki.
     Ostatni tydzień zajęć wakacyjnych rozpoczęliśmy od wykonania z kartonu chatki babci z bajki „Czerwony Kapturek", który wykorzystamy do zabaw teatralnych kukiełkami świetlicowymi. Podczas zajęć kulinarnych dzieci przy pomocy instruktora upiekły ciasto ze śliwkami. W środę odbyły się zajęcia plastyczne. Dzieci wykonały samodzielnie przepiękne, wakacyjne kartki pocztowe, które mogą wysłać z pozdrowieniami ulubionej osobie, bądź zostawić na pamiątkę. Czwartek był dniem poświęconym czytaniu bajek, wierszy, fragmentów książek. W piątek na zakończenie zajęć wakacyjnych w świetlicy odbyły się zajęcia kulinarne. Dzieci z pomocą instruktora usmażyły naleśniki. W trakcie przygotowywania naleśników każdy uczestnik miał przydzielone zadanie, które starał się wykonać jak najlepiej. Zajęcia zakończyły się poczęstunkiem oraz dyskusją o zajęciach wakacyjnych, które odbywały się w lipcu. Rozmawialiśmy także o naszych planach na drugi miesiąc wakacji, podkreślając rolę bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego.


Wszystkie dzieci ze świetlicy wiejskiej w Wyszeborzu wraz z instruktorem serdecznie dziękują za pomoc, zaangażowanie oraz sfinansowanie zajęć wakacyjnych Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radzie Sołeckiej Wyszeborza oraz rodzicom.

Instruktor Anna Mikulska

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie