Kalendarium imprez  

sierpień 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Sprawozdania

Wakacje 2108

Szczegóły

 

Sprawozdanie z zajęć wakacyjnych – lipiec 2018

 

        W dniach 02.07.2018. – 20.07.2018. w świetlicy w Manowie odbyły się zajęcia wakacyjne dla dzieci. Zajęcia zostały sfinansowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radę Sołecką Manowa, Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie oraz rodziców. W każdym tygodniu na dzieciaki uczęszczające do naszej świetlicy czekały różnorodne formy spędzania czasu wolnego: gry i zabawy na świeżym powietrzu, zajęcia biblioteczne, ekologiczne, plastyczne, techniczne, kulinarne, profilaktyczne oraz atrakcyjne wycieczki. 

       Wakacje rozpoczęliśmy od wzajemnego przywitania się i poznania. Uczestników zapoznano z programem zajęć wakacyjnych oraz regulaminem obowiązującym w naszej świetlicy. W tym samym dniu przeprowadzono zajęcia czytelniczo-plastyczne pod tytułem „Kosmiczne przygody”. Dzieci poznały  budowę i planety układu słonecznego, podstawowe zwroty z zakresu tematyki fantastyczno-kosmicznej: kosmos, kosmonauta, rakieta, ufo, ufoludek, gwiazdozbiór. Dowiedziały się również, jak wygląda skafander kosmonauty i kosmiczna toaleta. Na zakończenie zajęć każde dziecko wykonało statek kosmiczny z okrągłych tekturowych talerzyków. Wszystkie pojazdy kosmiczne okazały się wyjątkowe, pomysłowe i niepowtarzalne. Wtorek upłynął pod znakiem zabaw integracyjnych z dziećmi, które przyjechały do nas ze świetlicy z Wyszewa. Rozegrano towarzyski mecz piłki nożnej oraz bawiono się wspólnie na boisku sportowym. W środę przeprowadzono zajęcia profilaktyczne pod tytułem „O zdrowym i dobrym życiu”, które wchodzą w skład rocznego programu profilaktycznego – „Stop nałogom! Świadomie wybieram zdrowe życie”. Celem zajęć było poznanie i utrwalanie podstawowych zasad zdrowego stylu życia. Dzieci indywidualnie odpowiadały, co ich zdaniem wpływa na stan zdrowia człowieka. Wspólnie zaś szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Od kogo mogę się uczyć, jak być zdrowym”. W trakcie zajęć przeprowadzono zabawę ruchową – „Najbrudniejsze ręce”, która wyłoniła w naszej grupie „Mistrza Czystych Rąk”. Na zakończenie na dużym arkuszu papieru przedstawiającym drogę do zdrowego życia, uczestnicy  dorysowali symboliczne elementy, które powinny się na tej drodze znaleźć. W środę, 4 lipca przypada Święto Hot Dogów. Z tej okazji na zajęciach kulinarnych przygotowaliśmy hot dogi z ulubionymi sosami. W czwartek nasza świetlica zamieniła się w fabrykę mydła. W budynku unosił się przepiękny zapach mydła, róż, lawendy i goździków. Na warsztatach mydlarskich dzieci poznały historię powstania mydła, a także wykonały mydełka z dodatkiem płatków kwiatowych. W piątek odbył się wyjazd do Koszalina, do kręgielni MK Bowling, gdzie dzieci podczas dwóch godzin znakomitej zabawy, doskonaliły technikę gry w kręgle.

        W drugim tygodniu, w poniedziałek bawiliśmy się w różne gry i zabawy na boisku sportowym, a także braliśmy udział w zajęciach bibliotecznych, które poprowadziła dla nas Pani Basia z Biblioteki Publicznej w Manowie. We wtorek wybraliśmy się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Manowie na ciekawe zajęcia poświęcone lasowi i jego mieszkańcom. Pani prowadząca spotkanie przedstawiła podstawowe zasady zachowania się i zasady bezpieczeństwa, jakie obowiązują nas ludzi podczas pobytu w lesie. Poznaliśmy ptaki i zwierzęta zamieszkujące nasze Manowskie lasy. Były wspólne zadania ekologiczne, zabawy na terenie ośrodka oraz ognisko dla dzieci. W środę odbyły się kolejne zajęcia profilaktyczne pod tytułem „Alkohol i jego wpływ na życie człowieka”. Celem zajęć było poszerzenie wiadomości dzieci o alkoholu i jego działaniu na organizm ludzki. Zastanawialiśmy się, jakie powody skłaniają ludzi do sięgania po alkohol, jak wygląda osoba nadużywająca alkoholu, poznaliśmy etapy uzależnienia od alkoholu oraz negatywne skutki nadużywania alkoholu. Tego samego dnia przeprowadzono zajęcia kulinarne, w trakcie których przyrządziliśmy zdrowe koktajle owocowe: bananowe i jagodowe. W czwartek odbył się wyjazd do Koszalina. Dzieci z Manowa, Wyszewa i Rosnowa bawiły się w Play Parku -Parku Trampolin. W piątek w trakcie kreatywnych zajęć plastycznych dzieci przy użyciu  kolorowego papieru, papierowych talerzyków, cekinów, bibuły, pomponików oraz własnej wyobraźni wyczarowały przeróżne prace plastyczne: owady, zwierzątka, kwiaty.

       W trzecim tygodniu zajęć wakacyjnych ponownie zostaliśmy zaproszeni przez Panią Basię do biblioteki na zajęcia poświęcone „Najmniejszym”- krasnoludkom i skrzatom oraz „Największym”, czyli olbrzymom i wielkoludom. Podczas zajęć plastycznych „Kolorowe motyle”, dzieci oglądały przepiękne ilustracje motyli, poznały różne ciekawostki dotyczące życia motyli oraz ozdabiały piankowe motyle. We wtorek przeprowadzono ciekawą zabawę sensoryczną. Wykonaliśmy masę plastyczną do lepienia - „Piankolinę”. Dzieci uwielbiają tworzyć przeróżne masy o właściwościach plastycznych, które mogą same przygotować od początku do końca, barwić, lepić, rozciągać i bawić się nimi. W środę odbyły się zajęcia techniczne- makaronowa biżuteria. Farbami plakatowymi zabarwiliśmy makaron różnego kształtu. Następnie dzieci tworzyły kolorowe wisiorki, bransoletki i korale z makaronu. W czwartek pojechaliśmy do Dygowa pod Kołobrzegiem do Parku Rozrywki – Pomerania. Pogoda dopisała i dzieci korzystały z wszystkich atrakcji parku: trampoliny, autodromy, karuzele, kolejki górskie, place zabaw  na powietrzu oraz wewnętrzne sale zabaw ze zjeżdżalniami tradycyjnymi, rolkowymi, tubowymi, baseny z piłeczkami i wiele innych. To był dzień, który sprawił wiele radości naszym podopiecznym. W piątek, ostatniego dnia zajęć wakacyjnych wybraliśmy się do lasu, aby nazbierać jagód. Po powrocie z lasu odbyły się zajęcia kulinarne, przygotowaliśmy babeczki z jagodami. Podczas degustacji babeczek, w doskonałych humorach podsumowaliśmy wspólnie spędzony czas zajęć wakacyjnych w świetlicy.

Dzieci wraz z instruktorem serdecznie dziękują za pomoc, zaangażowanie oraz sfinansowanie zajęć wakacyjnych i wycieczek: Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radzie Sołeckiej z Manowa, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Wyszewie oraz rodzicom. Podziękowania kierujemy również do pani Basi Pelc za przeprowadzenie interesujących zajęć bibliotecznych, pani Sołtys Wandy Węgrzyńskiej za codzienną współpracę ze świetlicą oraz do pana Krzysztofa Rogasia, właściciela firmy Przewozy Osobowo-Towarowe „Rumcajs” za bezpieczne dowiezienie nas w miejsca wycieczek.


Instruktor - Anna Mikulska

 

 

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie