Kalendarium imprez  

wrzesień 2020
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Sprawozdania

Sprawozdanie z zajęć wakacyjnych w świetlicy w Manowie - lipiec 2019 r.

Szczegóły

          W dniach 01.07.2019 r. – 19.07.2019 r. w świetlicy w Manowie odbyły się zajęcia wakacyjne dla dzieci zrealizowane na podstawie programu profilaktycznego, pt. „Moje wakacyjne ABC – asertywność, bezpieczeństwo i ciekawa zabawa”. Zajęcia zostały sfinansowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radę Sołecką Manowa, Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie oraz rodziców. W każdym tygodniu na dzieci uczęszczające do naszej świetlicy czekały różnorodne formy spędzania czasu wolnego: zajęcia plastyczne, techniczne, kulinarne, profilaktyczne, biblioteczne, rajdy rowerowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz atrakcyjne wycieczki.

Czytaj więcej...

Wakacje 2108

Szczegóły

 

Sprawozdanie z zajęć wakacyjnych – lipiec 2018

 

        W dniach 02.07.2018. – 20.07.2018. w świetlicy w Manowie odbyły się zajęcia wakacyjne dla dzieci. Zajęcia zostały sfinansowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radę Sołecką Manowa, Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie oraz rodziców. W każdym tygodniu na dzieciaki uczęszczające do naszej świetlicy czekały różnorodne formy spędzania czasu wolnego: gry i zabawy na świeżym powietrzu, zajęcia biblioteczne, ekologiczne, plastyczne, techniczne, kulinarne, profilaktyczne oraz atrakcyjne wycieczki. 

Czytaj więcej...

Wakacje 2017

Szczegóły

Sprawozdanie z zajęć wakacyjnych- lipiec 2017r.

            W dniach 03.07.2017r. – 21.07.2017r. w świetlicy w Manowie odbyły się zajęcia wakacyjne dla dzieci. Zajęcia wakacyjne sfinansowała Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Rada Sołecka Manowa.

Wakacje rozpoczęły się w naszej świetlicy od wizyty instruktora i dzieci ze świetlicy z Wyszewa. W programie dnia znalazły się warsztaty lepienia z masy solnej, wspólne zabawy na świeżym powietrzu oraz prelekcja na temat Bezpiecznych Wakacji poprowadzona przez Policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z pracą Policjantów, poznały zasady bezpiecznego korzystania z kąpielisk wodnych, podstawowe zasady ruchu pieszych, numery alarmowe oraz zasady powiadamiania służb ratunkowych w razie potrzeby.

            W kolejnym dniu odbyły się warsztaty plastyczne. Dzieci ozdobiły ramki do zdjęć drewnianymi motylkami, kwiatami i makaronowymi muszelkami. Stworzyły przepiękne ramki do zdjęć wakacyjnych. Po warsztatach przygotowaliśmy płyn do baniek mydlanych i bawiliśmy się na boisku puszczając gigantyczne bańki mydlane. W środę Pani Basia Pelc z Biblioteki w Manowie poprowadziła dla dzieci zajęcia biblioteczne. Na podstawie książki „10 niesamowitych przygód Neli” zabrała nas do Tajlandii i przedstawiła nam mieszkańców dżungli – słonie. Po południu wspólnie z dziećmi ze świetlicy z Wyszeborza pojechaliśmy do Rosnowa, gdzie przy plaży miało miejsce widowisko cyrkowe. Artyści oraz zwierzęta z cyrku Metropol wywarły na nas niezapomniane wrażenie. W czwartek podczas zajęć plastycznych dzieci namalowały pracę plastyczną pod tytułem „Moje wymarzone wakacje”. Na zakończenie tygodnia w trakcie zajęć kulinarnych każde dziecko upiekło swoją mini pizzę. Po skonsumowaniu przepysznej pizzy odbyła się dyskoteka.

            W drugim tygodniu zajęć wakacyjnych na dzieci uczęszczające do świetlicy czekało wiele atrakcji. W poniedziałek, w ramach zajęć profilaktycznych „ Wakacje bez używek”  poznały   naturalne  i sztuczne sposoby osiągania dobrego samopoczucia oraz skuteczne sposoby odmawiania w sytuacji nakłaniania do spróbowania substancji uzależniających. We wtorek w Bibliotece miało miejsce „ Spotkanie z „Minionkami” oraz wyjazd do Koszalina do kręgielni MK Bowling w galerii Kosmos. Wszyscy bardzo się starali, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w grze. W nagrodę za sportową postawę czekała pizza. W środę odbyły się ciekawe zajęcia plastyczne na świeżym powietrzu. Poleciłam dzieciom, aby na kartki papieru powyciskały farbki w różnych kolorach. Następnie balonikami wypełnionymi wodą odbijały, naciskały, rzucały w kartki uzyskując ciekawe efekty. Przy salwie śmiechu dzieciaków powstały interesujące kompozycje plastyczne. Tego samego dnia świetliczaki usmażyły smaczne naleśniki, doskonaląc swoje talenty i umiejętności kucharskie, w tym technikę przewracania naleśników podczas podrzucania ich na patelni w górę. W czwartek w parku leśnym „Czapla Góra” graliśmy w grę terenową Podchody. Dzieci miały do wykonania dziesięć zadań, między innymi: miały zaśpiewać i  zatańczyć w kole do piosenki „Kółko graniaste”,  odgadnąć nazwy zwierząt i roślin ukryte w tekście, ułożyć nazwę naszej miejscowości z patyków, wykonać kilka ćwiczeń gimnastycznych. Gra zakończyła się sukcesem. Wykonano wszystkie zadania w odpowiedniej kolejności. W nagrodę poszliśmy na lody. W tym tygodniu przygotowaliśmy jeszcze przepyszny deser z jabłek- zapiekane jabłka pod kruszonką oraz masę solną, z której dzieci ulepiły a następnie pomalowały figurki zwierząt.

Trzeci tydzień zajęć wakacyjnych rozpoczęliśmy zajęciami profilaktycznymi „Alkohol i papierosy- niemodna para”. Zajęcia miały na celu dostarczyć podstawową wiedzę na temat uzależnień takich jak nikotynizm i alkoholizm. Dzieci poznały przyczyny palenia papierosów i picia alkoholu, wiedzą jak alkohol i papierosy wpływają na zdrowie i zachowanie człowieka, poznały podstawowe zasady zdrowego stylu życia. Na podsumowanie zajęć wszyscy wspólnie wykonali plakat profilaktyczny przedstawiający zasady zdrowego stylu życia. We wtorek wybraliśmy się do lasu po leśne skarby: liście w różnych kształtach, szyszki, kwiaty, patyki, kamyczki. Zebrany materiał przyrodniczy posłużył nam do wykonania pracy plastycznej, przepięknej mandali. W środę Pani Basia Pelc zabrała dzieci w kolejną „podróż”. Przygotowała dzieciom interesujące zajęcia czytelniczo-plastyczne. Z Nelą, małą reporterką wybraliśmy się na Mauritius, aby poznać żółwie olbrzymie. Po południu dzieciaki grały w różne gry i zabawy sportowe. Czwartek upłynął nam na graniu w ciekawe gry planszowe. Największym zainteresowaniem cieszyły się kalambury, gdzie za pomocą ruchu i gestów dzieci przedstawiały zabawne hasła ukryte na kartach, np.: lew układa puzzle, żaba jedzie kolejką górską, czy też delfin żuje gumę. W tym dniu odbyły się również zajęcia plastyczne, podczas których dzieci farbami  do malowania palcami namalowały  prace plastyczne według własnego pomysłu. Ostatniego dnia zajęć wakacyjnych w świetlicy pojechaliśmy na wycieczkę do Koszalina. Wybraliśmy się do Multikina na zabawną bajkę „ Kapitan Majtas”, do restauracji McDonald’s oraz na plac zabaw znajdujący się w Wodnej Dolinie. Po powrocie do świetlicy dzieci dzieliły się wrażeniami z pobytu w kinie oraz wykonały obrazki przedstawiające bohaterów bajki. Zajęcia wakacyjne w świetlicy dobiegły końca. Mam nadzieję, że dzieci biorące w nich udział spędziły ten czas ciekawie, kreatywnie, bezpiecznie  oraz w przyjaznej atmosferze.

Wszystkie dzieci ze świetlicy w Manowie wraz z instruktorem serdecznie dziękują za pomoc, zaangażowanie oraz sfinansowanie zajęć wakacyjnych: Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pani sołtys Wandzie Węgrzyńskiej i Radzie Sołeckiej z Manowa. Serdeczne podziękowania kierujemy również do pani Basi Pelc za zajęcia biblioteczne, pani Joli Zielińskiej za współpracę przy organizacji wycieczek dla naszych świetlic oraz panom Robertowi Łukawskiemu i Piotrowi Budzyńskiemu za bezpieczne dowiezienie nas w miejsca wycieczek.

Instruktor Anna Mikulska

Sprawozdanie z zajęć wakacyjnych

Szczegóły

Dobiegły końca zorganizowane zajęcia wakacyjne w świetlicy środowiskowej w Manowie sfinansowane jak co roku przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Manowa, Radę Sołecką z Manowa, Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie oraz z wpłat dokonanych przez rodziców.

Czytaj więcej...

Sprawozdanie z zajęć zimowych - Manowo 2016

Szczegóły

W dniach 01- 12.02.2016 r. w manowskiej świetlicy wiejskiej zorganizowane zostały zajęcia zimowe dla dzieci i młodzieży, które odbywały się codziennie w godzinach 10:00-14:00. Koszty związane z organizacją zajęć pokryły: Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Manowie, Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie, Rada Sołecka w Manowie oraz rodzice. W codziennych spotkaniach brało udział od 17 do 20 dzieci, które uczestniczyły w różnorodnych zajęciach oraz wycieczce.


Pierwszego dnia ferii wspólnie omówiliśmy regulamin oraz zasady bezpieczeństwa obowiązujące w świetlicy jak i podczas wyjazdów grupowych.
We wtorek odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonywały własnoręcznie mydełka. Miała to być niespodzianka dla rodziców. Praca polegała na wytworzeniu mydła, ozdobieniu i zapakowaniu go w atrakcyjny sposób. Następnym punktem tego dnia były zajęcia optyczne, które bardzo spodobały się dzieciom – Akademia Odkrywców, przeprowadzone przez pracowników Politechniki Koszalińskiej.
Środa była dniem naszego pierwszego wyjazdu do Centrum Rozrywki „Madagascar" w Koszalinie.To miejsce z afrykańskim klimatem, stworzone z myślą o dzieciach, przeniosło je w tajemniczy świat dżungli, egzotycznych zwierząt i roślin. Zajęcia w których uczestniczyliśmy przeprowadzone zostały w interaktywny sposób, dzięki czemu dzieci efektywniej uczyły się poprzez zabawę. Uczestnikom przybliżona została kultura i obyczaje Madagaskaru oraz Afryki. Po zajęciach wybraliśmy się do McDonald's, gdzie spożyliśmy posiłek i odpoczęliśmy.
Kolejnego dnia mieliśmy spotkanie z panią Sylwią Olesiak, która przeprowadziła zajęcia biblioteczne. Spotkanie miało na celu przybliżenie uczestnikom tradycji związanej z tłustym czwartkiem. Podczas zajęć „świetliczaki" zostały zapoznane z treścią opowieści pt. "Pączek Przechwałek", następnie wykonały pracę grupową. Po tych zajęciach, odbyły się warsztaty kulinarne, ma które zaprosiliśmy panią Sołtys Manowa. W trakcie warsztatów upiekliśmy pyszne ciasto oraz pączki i faworki, które zjedliśmy z wielkim smakiem.
W drugim tygodniu ferii, czekały na nas również ciekawe atrakcje. Poniedziałek rozpoczęliśmy od zajęć krawieckich z panią Violetą Kipich. Podczas nich dzieci uczyły się szyć, wypychać i ozdabiać własnoręcznie wykonane zabawki. W tym dniu odbyły się również zajęcia kulinarne. Dzieci grały także w gry planszowe.
We wtorek przeprowadzone zostały zajęcia profilaktyczne na temat: „Papierosy: Nie dziękuję – trudna sztuka odmawiania". Podczas zajęć dzieci stworzyły plakat na temat: Jaki wpływ mają papierosy na organizm człowieka oraz opracowały scenkę w formie dramy. Potem były zajęcia terapeutyczne pt. „Bajki terapeutyczne", podczas których dzieci wysłuchały opowieści poruszających różne życiowe tematy, jak higiena czy lęk przed ciemnością. Częścią spotkania była również wspólna rozmowa na temat wysłuchanych bajek oraz ich przekazu.
Kolejny dzień przebiegł nam w atmosferze zabawy oraz gier planszowych. Uczestniczka ferii zimowych, Martyna Skuza zaprezentowała grupie kilka utworów granych na skrzypcach. Dzieci były pod wrażeniem jej umiejętności i talentu. Miały również możliwość spróbowania gry na tym instrumencie.
W czwartek mieliśmy zajęcia sportowe, czyli gry i zabawy na boisku. Tego dnia przedstawiliśmy plakat i krótka dramę pt.: „Co wiemy o paleniu papierosów ? – wpływ nikotyny na nasze ciało" Komisji, która oceniała zajęcia profilaktyczne we wszystkich świetlicach. W tym dniu gościliśmy także pana Jana Lipskiego z Nadleśnictwa w Manowie, który przeprowadził zajęcia edukacyjne na temat chronionych gatunków zwierząt i roślin na terenie naszego nadleśnictwa Manowo.
W ostatni dzień ferii w świetlicy, jako uwieńczenie naszych spotkań, odbył się bal karnawałowy, zorganizowany wspólnie z panią Sołtys Wandą Węgrzyńską. Zabawa była cudowna i pełna śmiechu.

Tegoroczne, świetlicowe ferie zaliczamy do bardzo udanych. Podczas ich trwania dzieci były na wycieczce w Koszalinie, uczestniczyły także w różnych zajęciach, które sprawiły im wiele radości i przyjemności, doskonale się przy tym bawiąc.
Dzieci ze świetlicy wiejskiej w Manowie, wraz z instruktorem Bogumiłą Tarczyluk, składają serdeczne podziękowanie za sfinansowanie oraz pomoc przy organizacji tegorocznych zajęć zimowych: Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radzie Sołeckiej w Manowie, szczególnie pani Sołtys Wandzie Węgrzyńskiej, za wsparcie finansowe i opiekę, Firmie Expres Bus Robert Łukawski za bezpieczną podróż, pani Sylwii Olesiak za zajęcia biblioteczne, pani Violecie Kipich za zajęcia krawieckie, Danielowi Królikowi za krzewienie ruchu i radości poprzez taniec, panu Janowi Lipskiemu z Nadleśnictwa Manowo za przeprowadzone lekcje edukacyjne.

Opracowała: Bogumiła Tarczyluk

Sprawozdanie z zajęć wakacyjnych - 2015

Szczegóły

Dobiegły końca zorganizowane zajęcia wakacyjne w świetlicy środowiskowej w Manowie sfinansowane jak co roku przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Manowa, Radę Sołecką z Manowa, Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie oraz przez wpłaty dokonane przez rodziców.

Zajęcia w świetlicy w Manowie rozpoczęły się od 06.07.2015 r. i trwały do 24.07.2015 r.

Czytaj więcej...

Sprawozdanie z zajęć wakacyjnych w świetlicy - Manowo 2014 rok

Szczegóły

Dobiegły końca zorganizowane zajęcia wakacyjne w świetlicy środowiskowej w Manowie sfinansowane jak co roku przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Manowa, Radę Sołecką z Manowa, Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie oraz przez wpłaty dokonane przez rodziców.

Zajęcia w świetlicy w Manowie rozpoczęły się od 07.07.2014 r. i trwały do 25.07. 2014 r.

Czytaj więcej...

FERIE ZIMOWE 2014 W ŚWIETLICY W MANOWIE

Szczegóły

Dobiegły końca zorganizowane zajęcia zimowe w świetlicy środowiskowej w Manowie sfinansowane jak co roku przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Manowa, Radę Sołecką z Manowa, Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie oraz przez wpłaty dokonane przez rodziców. Dowozami zajęła się Firma Przewozy Osobowo – Towarowe „Rumcajs" z Rosnowa.

Zajęcia w świetlicy w Manowie rozpoczęły się od 17.02.2014 r. i trwały do 28.02.2014 r.

Czytaj więcej...

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie