Kalendarium imprez  

październik 2019
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Promocja czytelnictwa

"Zimowy sen misia"

Szczegóły

Misiowy sen 05W ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników, w grupie przedszkolnej 6 – latków z Rosnowa zostały przeprowadzone zajęcia biblioteczne o „zimowych śpiochach". Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania dzieci z opowiadaniem pt. „Zimowy sen misia". Następnie przedszkolaki uczestniczyły w rozmowie dotyczącej zarówno bohatera opowiadania jak i innych zwierząt zapadających w sen zimowy. Rozmawialiśmy także o tym, jak inne zwierzęta przygotowują się do zimy i jak my ludzie możemy pomóc przetrwać im ten trudny dla nich czas. Na zakończenie przedszkolaki wykonały prace plastyczne z jesiennych liści, które ozdobiły przedszkolną galerię.

Czytaj więcej...

"Co zwierzęta robią jesienią?"

Szczegóły

Przygotowania zwierząt do zimy 06Kiedy liście złocą się i czerwienią, a dni robią się coraz chłodniejsze, to idealny moment, by pomyśleć o... zimie. Przygotowują się do niej także zwierzęta. Niektóre, aby przetrwać ten trudny czas, gromadzą zapasy na zimę, zmieniają futra na cieplejsze, inne zapadają w sen zimowy, a jeszcze inne opuszczają nasz kraj. Które zwierzę śpi, a które biega zimą po lesie? Czy podczas chłodniejszych miesięcy tylko niedźwiedzie przytulą głowę do poduszki, czy także inni mieszkańcy lasu zapadają w sen zimowy? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy sobie podczas zajęć z grupą 4-latków z przedszkola w Rosnowie. Przedszkolaki po wysłuchaniu opowiadania pt. "Jeżyk", chętnie odpowiadały na zadawane pytania i żywo włączyły się do dyskusji nt. jak jesienią zwierzęta przygotowują się do zimy. Na zakończenie wykonały prace plastyczne związaną z tematem zajęć.

Czytaj więcej...

Informacja

Szczegóły

Uwaga czytelnicy

"Bezpiecznie nad wodą"

Szczegóły

Bezpiecznie nad wodą 10„Bezpiecznie nad wodą" to temat naszego ostatniego spotkania przed wakacjami, podczas którego dzieci wysłuchały opowiadania o Szymku i jego zachowaniu nad jeziorem. Następnie omówiliśmy zachowanie Szymka i konsekwencje jakie go spotkały. Poznaliśmy również zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, utrwaliliśmy numery alarmowe obraz przypomnieliśmy sobie w jakich sytuacjach powinniśmy je stosować. Celem zajęć bibliotecznych było wzbogacenie i utrwalenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa oraz kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

Czytaj więcej...

"JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM"

Szczegóły

1

Czytaj więcej...

Segregować każdy może

Szczegóły

segregacja05

6 czerwca br. grupa 3-latków z przedszkola w Rosnowie wzięła udział w zajęciach bibliotecznych dotyczących segregacji. Spotkanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z treścią bajki w teatrzyku kamishibai, opowiadającej o przygodach pingwina, który uratował delfina z sieci i wspólnie z nowo poznanymi przyjaciółmi oczyszczał wyspę z odpadów. Następnie wyjaśniliśmy sobie co oznaczają słowa segregacja i recykling. Na koniec zajęć wspólnie posegregowaliśmy śmieci i umieściliśmy je we właściwych pojemnikach.

Czytaj więcej...

"Jak nie czytam jak czytam"

Szczegóły

plakat A4

 

CELE  AKCJI:

Czytaj więcej...

Dzień Przyjaciela

Szczegóły

Dziń przyjaielaW związku ze zbliżającym się Dniem Przyjaciela, który będziemy obchodzić 9 czerwca, grupa 5-latków z przedszkola w Rosnowie wzięła udział w zajęciach bibliotecznych dotyczących koleżeństwa i przyjaźni. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Dzień przyjaciela", następnie rozmawialiśmy o zachowaniu dzieci z opowiadania oraz o tym jak ważne są relacje z innymi ludźmi, jak cenne jest mieć dobrych kolegów, przyjaciela czy przyjaciół, a także jak samemu być dobrym przyjacielem czy kolegą. Po rozmowie układaliśmy i opowiadaliśmy historyjki jakie przydarzyły się ich bohaterom. Na koniec każdy wykonał portret swojego najlepszego przyjaciela.

Czytaj więcej...

Dzień Mamy

Szczegóły

Dzień Matki 0121 maja br. 6-latki z przedszkola w Rosnowie wzięły udział w zajęciach bibliotecznych poświęconych Dniu Matki. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania dzieci z przygodami ich rówieśników z przedszkola w Wesołkowie. Następnie omówiliśmy zachowanie bohaterów opowiadania, a następnie przystąpiliśmy do rozwiązywania łamigłówek i wykonania kwiatów dla mam.

Czytaj więcej...

"Muzyczna kraina"

Szczegóły

Muzyczna kraina 0716 maj br. grupa 4-latków z przedszkola w Rosnowie uczestniczyła w zajęciach dotyczących muzyki i instrumentów muzycznych. Zajęcia rozpoczęły się od wysłuchania opowiadania pt. „Muzyczna kraina", następnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie skąd biorą się dźwięki, jak powstaje muzyka i kto to jest kompozytor? Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jakie mamy rodzaje instrumentów oraz jak się na nich gra, prezentując swoje umiejętności przed grupą. Na zakończenie zajęć przedszkolaki rozwiązywały łamigłówki oraz układały muzyczne puzzle.

Czytaj więcej...

"Barwy narodowe Mai"

Szczegóły

Barwy narodowe Mai 1106 maja br. w grupie 5-latków z przedszkola w Rosnowie odbyły się zajęcia biblioteczne na podstawie opowiadania „Barwy narodowe Mai". Po wysłuchaniu opowiadania omówiliśmy nasze symbole narodowe, wspólnie wyrecytowaliśmy także wiersz Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka". Następnie przedszkolaki wykonały grupowe i indywidualne prace związane z tematem zajęć.

Czytaj więcej...

Wiosna Toli

Szczegóły

Wiosna Toli 1114 marca br. 6-latki z przedszkola w Rosnowie poznały 4-letnią Tolę, bohaterkę książki „Wiosna Toli". Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Pierwszy dzień wiosny" i wspólnie z bohaterką obserwowały budzącą się do życia wiosnę oraz zimę, która wcale nie chciała się pożegnać. Rozmawialiśmy także o wiosennych kwiatach i ptakach oraz o zmianach zachodzących w przyrodzie wraz z nadejściem wiosny. Następnie każdy rozwiązał dwa zadania oraz wykonał żabkę, z którą wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę.

Czytaj więcej...

"To były dinozaury"

Szczegóły

To był Dinozaur 117 marca br. 3-latki z przedszkola w Rosnowie uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych dotyczących życia dinozaurów. Spotkanie rozpoczęte zostało od zapoznania dzieci z treścią bajki o tym jak Dinozaur Triceratops dostał medal w konkursie plastycznym organizowanym przez muzeum. Następnie ruszyliśmy w ilustrowaną podróż do tajemniczego świata prehistorycznych gadów, poznając zadziwiające fakty dotyczące ich wyglądu i życia.

Czytaj więcej...

Winnie w kosmosie

Szczegóły

Kosmos0028 lutego br. 4-latki z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie zostały zabrane w kosmiczną podróż z czarownicą Winnie i jej kotem Wilburem. Razem z bohaterami bajki przedszkolaki wylądowały na małej, uroczej planecie, gdzie spotkały kosmiczne króliki, dla których przygotowały piknik z gigantycznego stosu metalowego złomu. Po przygodzie z czarownicą, kotem i kosmicznymi królikami dzieciom zostały przybliżone podstawowe wiadomości o układzie słonecznym, galaktykach, grawitacji i podróżach kosmicznych. Na zakończenie zajęć każdy wykonał własna rakietę kosmiczną oraz namalował ufoludka, który podążał w swoim statku kosmicznym na Ziemię.

Czytaj więcej...

Legenda o Bazyliszku

Szczegóły

Bazyliszek 0921 lutego br. 5-latki z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie zostały zaproszone na spotkanie z legendą. Legenda w prosty sposób wprowadza najmłodszych w takie zagadnienia, jak tradycja i kultura, przybliża także historię naszego narodu, uczy nas co jest dobre, a co złe. W czasie zajęć dzieci wysłuchały treści jednej z najbardziej znanych legend warszawskich - „Legendy o Bazyliszku". Następnie próbowały ułożyć plan wydarzeń, co wcale nie było dla nich takie łatwe. Kolejne zadanie polegało na wyszukaniu różnic w otrzymanych obrazkach, a na koniec wykonały pracę plastyczną, podczas której wykonały portret Bazyliszka według własnego wyobrażenia.

Czytaj więcej...

"Walentynki Franklina"

Szczegóły

Walentynki 1914 lutego br. dla 6-latków z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie zostały przeprowadzone zajęcia biblioteczne, których tematem były walentynki. Podczas spotkania dzieci wysłuchały bajki pt. „Walentynki Franklina", następnie chętnie uczestniczyły w dyskusji na temat okazywania uczuć. Dowiedziały się także kim był św. Walenty i skąd w naszym kraju wziął się zwyczaj obchodzenia walentynek. Kolejna część zajęć przebiegła w miłej i twórczej atmosferze, podczas której dzieci zmagały się w konkurencji „Poszukiwanie ukrytych serc", a następnie wykonały kartki walentynkowe dla swoich bliskich.

Czytaj więcej...

Ozdoby choinkowe

Szczegóły

Ozdoby choinkowe 0120 grudnia br. w grupie 3-latków z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie odbyły się zajęcia przedświateczne podczas, których przedszkolaki wysłuchały opowiadania Elżbiety Safarzyńskiej pt. „Ozdoby choinkowe". Nastepnie przeszliśmy do krótkiej rozmowy na temat Świąt Bożego Narodzenia oraz związanych z nimi tradycjami, którą jest m.in. ozdabianie choinki. Po rozmowie przyszła kolej na wykonanie własnej bombki, którą później każde dziecko umieściło na choince.

Czytaj więcej...

Elfy Świętego Mikołaja

Szczegóły

Magiczne Świeta 0118 grudnia br. w ramach spotkań przedświątecznych z przedszkolakami, odbyły się zajęcia dla grupy 5-latków z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie pt. „Elfy Świętego Mikołaja". Podczas spotkania dzieci wysłuchały świątecznej opowieści o pracy elfów i o tym jak Święty Mikołaj dostarcza prezenty dzieciom. Dowiedziały się także ile reniferów jest w zaprzęgu, oraz który z nich jest najważniejszy i dlaczego.

Czytaj więcej...

Magiczne Święta

Szczegóły

Magiczne Święta 107 grudnia br. w grupie 4-latków z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie odbyły się zajęcia biblioteczne. W świąteczny nastrój wprowadziła nas opowieść o leniwym elfie Bazylim, następnie rozmawialiśmy o zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Jednym z nich jest wysyłanie do bliskich i znajomych kartek z życzeniami. Ponieważ kartki wykonane samodzielnie są najpiękniejsze, więc każde dziecko zrobiło swoją wspaniałą kartkę świąteczną. Na zakończenie zajęć dzieci zaprezentowały swoje dzieła.

Czytaj więcej...

W krainie czarów i wróżb

Szczegóły

147435597d314a7f902292ef53ef585829 listopada br. grupa 6-latków z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie została zaproszona do udziału w zajęciach bibliotecznych, gdzie głównym tematem były andrzejki. Na wstępie dzieci zostały zapoznane z andrzejkowymi tradycjami kiedyś i dziś, następnie wysłuchały fragmentu książki „Upiorne andrzejki" Agnieszki Stelmaszyk. Nie zabrakło także przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą oraz wróżb z magicznych gwiazd. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie?

Czytaj więcej...

O Powstaniu Państwa Polskiego

Szczegóły

O Powstaniu Państwa Polskiego 0220 listopada br. grupa 5-latków z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie wzięła udział w zajęciach bibliotecznych. Zajęcia rozpoczęliśmy od legendy o „Lechu, Czechu i Rusie", która przybliżyła dzieciom historię powstania państwa polskiego. Następnie omówiliśmy nasze symbole narodowe i utrwaliliśmy je podczas zadań grupowych.

Czytaj więcej...

"Patriotyzm dla najmłodszych" - spotkanie autorskie z Moniką Sawicką

Szczegóły

Patriotyzm dla najmłodszych 21W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę zaprosiliśmy do nas autorkę książek dla dzieci, Panią Moniką Sawicką. Pisarka przeprowadziła warsztaty dla 6-latków z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie pt.: „Patriotyzm dla najmłodszych". Podczas zajęć dzieci zostały zapoznane z legendą o „Lechu, Czechu i Rusie", której wysłuchały z zaciekawieniem. Następnie wraz z małym pieskiem Kajtkiem, bohaterem serii książek dla dzieci, omówiliśmy tak ważne pojęcia jak: Co to jest ojczyzna?, Kto to jest patriota?, Czym jest naród? Autorka przybliżyła także, sylwetkę Józefa Piłsudskiego oraz historię polskich symboli narodowych, które następnie pokolorowały. Na zakończenie przedszkolaki wspólnie wykonały pracę plastyczną „Patriotyczne łapki".

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek

Szczegóły

Spotkanie autorskie 1415 października br. zaprosiliśmy naszych młodych czytelników na spotkanie autorskie z Panią Justyna Bednarek. Ze względu na remont Biblioteki Publicznej w Rosnowie spotkanie, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Joanny Margraf-Sobańskiej, odbyło się w Szkole Podstawowej im. 26 PLM w Rosnowie. Zaproszona przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną autorka jest romanistką, która wiele lat pracowała jako dziennikarka i redaktorka. Jej "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" z ilustracjami Daniela de Latour zostały uznane najlepszą książką dziecięcą 2015 roku w konkursie Empiku "Przecinek i Kropka", zdobyły też Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Oprócz wspomnianych "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek" autorka napisała wiele innych wspaniałych książek, po które dzieci chętnie sięgają. Podczas spotkania Pani Justyna bardzo ciekawie opowiadała o swoich książkach, pokazywała je, czytała fragmenty i zachęcała do sięgania po lekturę. Dodatkowo pisarka przyniosła rekwizyty w postaci kolorowych skarpet i sprytnych kun, które pobudziły dziecięcą wyobraźnię i zmobilizowały do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu. Autorka opowiedziała również dzieciom o tym jak powstaje książka i ile osób musi nad nią pracować, aby trafiła do rąk czytelnika. Na zakończenie spotkania, które przebiegło w miłej i twórczej atmosferze dzieci podziękowały autorce wręczając pamiątkowy dyplom oraz czekoladki, za co autorka odwdzięczyła im się rozdając autografy.

Czytaj więcej...

Informacja

Szczegóły

bib przer

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie