Kalendarium imprez  

luty 2018
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Promocja czytelnictwa

Ilustrujemy książki Adama Bahdaja

Szczegóły

Konkurs 1423 stycznia br. dziecięcy czytelnicy naszej biblioteki przystąpili do powiatowego konkursu plastycznego „Ilustrujemy książki Adama Bahdaja". Organizatorem konkursu jest Koszalińska Biblioteka Publiczna, a jego celem przybliżenie twórczości Adama Bahdaja, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy książek dla dzieci i młodzieży w 100. rocznicę urodzin autora, zachęcanie do czytania i rozwijanie wyobraźni przez udział w konkursie oraz popularyzacja działań plastycznych i poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych umożliwiających dzieciom zaprezentowania swojego talentu.

Czytaj więcej...

Drzewo darów

Szczegóły

Drzewo darów 27„Była sobie raz jabłoń, która kochała małego chłopca", tak zaczyna się niezwykła książka o braniu i dawaniu, o bezwarunkowej miłości, roszczeniowej postawie i pokorze, która pojawia się z wiekiem. Podczas czwartkowych zajęć bibliotecznych opartych na książce Shela Silversteina „Drzewo darów" najmłodsi czytelnicy naszej biblioteki zostali zapoznani z historią drzewa i chłopca, z historią, która jest wzruszającą interpretacją daru miłości i tego w jaki sposób druga osoba jest w stanie ten dar odwzajemnić. Po zapoznaniu się z lekturą i omówieniu tematu, zadaniem dzieci było stworzenie własnej historii chłopca i drzewa, która została na koniec zaprezentowana w teatrzyku kamishibai.

Czytaj więcej...

W świecie baśni i marzeń

Szczegóły

W świecie baśni i marzeń 23We wtorek 16 stycznia br. dzieci ze świetlicy Rozgłośnia w Rosnowie wzięły udział w zajęciach bibliotecznych. Inspiracją do nich były książki Williama Joyce na podstawie, których powstał film dla dzieci „Strażnicy marzeń". Podczas zajęć dzieci z zaciekawieniem wysłuchały fragmentów książki, które omówiliśmy z punktu widzenia dziecka. Podczas drugiej części spotkania, ułożyły puzzle z postaci książkowych i pomalowały je. Celem zajęć było przedstawienie istoty marzeń, ich źródeł, cech oraz powiązań z innymi pojęciami, takimi jak: fantazja, wyobraźnia i sny.

Czytaj więcej...

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Szczegóły

KARTA MARTA

Pani Zamieć

Szczegóły

Pani zamieć 0914 grudnia br. odbyło sie ostatnie spotkanie tego roku z przedszkolakami z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie. Podczas zajęć dzieci wysłuchały niemieckiej bajki braci Grimm "Pani Zamieć". W kolejnej części zajęć udaliśmy się w podróż do Niemiec, podczas której maluchy zostały zapoznane ze zwyczajami i kulturą tego kraju. Wykonały także flagę Nimiec i "zasadziły" ziemniaki na słynną niemiecką sałatkę ziemniaczaną - Kartoffelsalat.

Czytaj więcej...

Tomek i tajemnica zaginionego pomnika

Szczegóły

Tomek i tajemnica zaginionego pomnika 036 grudnia br. czytelnicy dziecięcy z biblioteki w Rosnowie zostali zaproszeni na uroczysty finał projektu „Tomek i tajemnica zaginionego pomnika". W ramach 6-cio miesięcznego projektu odbył się cykl imprez promujących twórczość Alfreda Szklarskiego w 105. rocznicę jego urodzin. Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy w Galerii Regin KBP, poświęconej komiksowi stworzonemu przez dzieci z Koszalina i powiatu koszalińskiego, wśród których znajdowała się grupa z Rosnowa. Po wizycie w galerii udaliśmy się na spotkanie z Arkadym Pawłem Fiedlerem, który opowiedział nam o swojej 3,5 miesięcznej podróży „Maluchem" z Egiptu do RPA. Na zakończenie każdy uczestnik projektu otrzymał egzemplarz komiksu oraz pamiątkowy kubek.

Czytaj więcej...

Zimowe sypialnie zwierząt

Szczegóły

Zimowe sypialnie zwierząt 201 grudnia br. do naszej  biblioteki zawitały przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie. Podczas zajęć dzieci wysłuchały opowiadania o krasnalu i wróbelku, którzy przemierzali las i dowiadywali się jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Po uważnym wysłuchaniu opowiadania dzieci poprawnie odpowiadały na zadane pytania, rozwiązywały zagadki, a odgadnięte zwierzęta przyporządkowywały do odpowiedniej grupy. Ostatnim zadaniem przedszkolaków było przejście przez labirynt i pomoc wiewiórce Rudej Kitce w gromadzeniu zapasów na zimę.

Czytaj więcej...

"Nieznajomość prawa szkodzi" - spotkanie autorskie z Jakubem Skworzem

Szczegóły

Spotkanie autorskie 1920 listopada br. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Skworzem, autorem książek dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkania nawiązującego do książki „Nieznajomość prawa szkodzi", uczniowie klas III i IV z miejscowej Szkoły Podstawowej zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami prawnymi, dowiedzieli się także na czym polega praca prawnika oraz tego, że zbyt korzystne okazje w Internecie mogą być próbą oszustwa. Podczas warsztatów uczestnicy poznali Oskara i jego historię. Razem z prowadzącym odkryli czy nieznajomość prawa ma dla nas konsekwencje oraz co z tego wynika, czy prawnik to osoba zaufana i czy jest w stanie nam pomóc.

Czytaj więcej...

"Dzień i noc"

Szczegóły

Dzień i noc 0227 października br. nasza bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Rosnowie. Podczas zajęć grupa 4-latków wysłuchała opowiadania „Dzień i noc", poznając ich naturalną przemienność. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci bez problemu potrafiły odpowiedzieć na zadane pytania, doskonale także poradziły sobie podczas zabawy muzyczno-ruchowej, od której trudno było ich oderwać.

Czytaj więcej...

Mały Europejczyk

Szczegóły

Unia Europejska 13Dnia 12 października br. w ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych, odbyły się zajęcia biblioteczne dla grup 5 – latków. Tematem zajęć była Europa i Unia Europejska. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się z legendy jak powstał Europa i skąd wzięła się jej nazwa. Następnie na podstawie książki „Unia Europejska" została im przybliżona historia powstania Unii Europejskiej, przedszkolaki poznały także jej flagę, hymn i walutę. Kolejnym etapem zajęć było zapoznanie z flagami państw członkowskich oraz umiejscowienie ich przy odpowiednim państwie. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały „Order Małego Europejczyka". Miłym zakończeniem zajęć było wręczenie dla bibliotekarza własnoręcznie wykonanej książki obrazkowej oraz przepięknej różyczki.

Czytaj więcej...

Wybraliśmy Gminnych Mistrzów Pięknego Czytania

Szczegóły

Mistrz Pięknego Czytania 3627 września br. odbył się XVI Gminny Konkurs „Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania" – „Czytamy Chmielewską". W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Manowie oraz Szkoły Podstawowej w Rosnowie. Każdy uczestnik reprezentował po dwa fragmenty tekstu – jeden wybrany przez siebie, drugi zaś wylosowany na miejscu. Prezentacje uczestników oceniała komisja w składzie: Barbara Pelc, Ewa Magnowska oraz Karina Maciejewska.

 

 

Finalistami XVI edycji konkursu zostali:
Kategoria „szkoła podstawowa"
I miejsce – Izabela Nierzwicka ze SP w Rosnowie
II miejsce – Aleks Miłaszewski ze SP w Rosnowie
Kategoria „gimnazjum"
I miejsce – Zuzanna Siergiej ze SP w Manowie
II miejsce - Zuzanna Mielnik ze SP w Manowie

Zwycięzcy tegorocznego konkursu będą reprezentować naszą gminę na XVI Powiatowym Konkursie „Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania" – „Czytamy Chmielewską" w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.
Laureaci oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim uczestników konkursu serdecznie gratulujemy, a laureatom życzymy powodzenia na konkursie powiatowym.

Czytaj więcej...

Godziny otwarcia

Szczegóły

Prezentacja1

Bajeczne ogrody raf koralowych

Szczegóły

Rafa koralowa 2719 lipca br. naszą bibliotekę „odwiedziła" mała reporterka Nela. Wraz z nią wybraliśmy się na rafy koralowe Morza Czerwonego. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się co to jest rafa koralowa, jakie stworzenia morskie ja zamieszkują oraz dlaczego Morze Czerwone jest czerwone. Po części teoretycznej przyszedł czas na zajęcia praktyczne podczas, których "świetliczaki" wykonały łódź podwodną i wspólnie zanurkowały w głębiny Morza Czerwonego czyste, ciepłe wody aby zobaczyć raf koralowych bajeczne ogrody.

 

Czytaj więcej...

Magiczne drzewo

Szczegóły

Magiczne drzewo 3112 lipca br. podczas zorganizowanych zajęć wakacyjnych, dzieci ze świetlicy "Rozgłośnia" w Rosnowie wzięły udział w zajęciach bibliotecznych. Inspiracją do nich były książki Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo". Podczas zajęć dzieci zostały zapoznane z przygodami trojga rodzeństwa, ich rodziców i złośliwej ciotki Maryli. Po zapoznaniu się z lekturą przyszedł czas na drugą część zajęć podczas, których dzieci wykonały swoje magiczne drzewo i umieściły na nim swoje marzenia.

Czytaj więcej...

Warsztaty literackie

Szczegóły

Tomek w krainie sztuki 156 lipca br. w bibliotece odbyły sie warsztaty literackie z dziennikarką prasową i telewizyjną, autorką książek dla młodzieży Karoliną Małgorzatą Piekarską podczas, których uczestnicy zorganizowanych zajęć wakacyjnych w Rosnowie pisali wspólnie fabułę do komiksu "Tomek i tajemnica zaginionego pomnika" (komiks współtworzą dzieci z Mielna, Będzina, Biesiekierza,Świeszyna, Dargini, Polanowa oraz Sianowa). Wspólna praca zostanie wydana i zaprezentowana na grudniowych warsztatach podsumowujących cykl spotkań dotyczących twórczości Alfreda Szklarskiego. Warsztaty poprowadzi Paweł Arkady Fiedler.

Czytaj więcej...

Świat oczami młodych - Czas na zdrowie

Szczegóły

 

Zuzanna Salamon

Julia Mikulska 2

Julia Mielnik z

 

 

 

Konkurs na projekt znaczka pocztowego na terenie naszej gminy został rozstrzygnięty. Do konkursu ogólnokrajowego przeszły prace: Zuzanny Salamon z Rosnowa (praca po lewej stronie w góry), Julii Mikulskiej z Manowa (praca po prawej stronie u góry) oraz  Julii Mielnik z Wyszewa (praca po lewej stronie na dole). Te trzy prace wezmą także udział w głosowaniu internałtów, więc prosimy o głosy na prace dziewczyn. Oto jak można oddać swój głos:

Krok 1: REJESTRACJA INTERNAUTY na stronie konkursu: http://www.oczamimlodych.pl/rejestracja
Formularz rejestracyjny znajduje się w górnym prawym rogu strony.
Należy podać jedynie login, hasło oraz adres e-mail, na który zostanie przesłany link aktywujący konto nowego użytkownika.
UWAGA! Jeśli mail nie dotrze proszę sprawdzić SPAM.

Krok 2: POTWIERDZENIE REJESTRACJI.
Należy się zalogować do konta e-mail podanego podczas rejestracji. W celu potwierdzenia rejestracji należy kliknąć w link aktywacyjny, który został przysłany mailem od Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
UWAGA! Jeśli wiadomość nie dotrze proszę sprawdzić SPAM.

Krok 3: LOGOWANIE INTERNAUTY
Link do logowania znajduje się w górnym prawym rogu strony.
Logowanie na stronie konkursu za pomocą loginu i hasła wybranego podczas rejestracji.

Krok 4: WYBÓR 4 PRAC spośród prac opublikowanych w zakładce PROJEKTY.
UWAGA! TRZEBA ZAGŁOSOWAĆ NA 4 PRACE, INACZEJ GŁOS BĘDZIE NIEWAŻNY.

Prosimy o uważne głosowanie, ponieważ nie można cofnąć raz oddanego głosu.

 

Finał powiatowego konkursu "Tomek w krainie sztuki"

Szczegóły

Tomek w krainie sztuki 123 lipca br. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbył się finał powiatowego konkursu plastycznego „Tomek w krainie sztuki", przygotowanego w ramach cyklu wydarzeń promujących twórczość Alfreda Szklarskiego w 105. rocznicę jego urodzin. Podczas spotkania archeolog Pan Andrzej Kuczkowski opowiedział uczestnikom regionalną historię o zaginionym koszalińskim pomniku Fryderyka Wilhelma. Po ciekawej prezentacji przyszedł czas na rozdanie nagród i dyplomów dla wszystkich laureatów konkursu.

 

Z terenu naszej gminy nagrodzeni zostali:

1. Klaudia Chyska
2. Eliza Elert
3. Anna Jackiewicz
4. Weronika Naszydłowska
5. Mateusz Patrzykowski
6. Igor Pietrzak
7. Kacper Sajewicz
8. Juia Siergiej
9. Diana Skup
10. Alicja Sowińska
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!!!
Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej...

Uwaga czytelnicy !!!

Szczegóły

BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY MANOWO 2

Świat oczami młodych - Czas na zdrowie

Szczegóły

Świat oczami młodych-Czas na zdrowie 19W czerwcu br. dzieci i młodzież ze świetlic i bibliotek działających w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Wyszewie zostały zaproszone do konkursu „Świat oczami młodych - czas na zdrowie". Organizatorem konkursu jest Fundacja BOŚ oraz Poczta PolskaS.A, a jego celem „przybliżenie dzieciom tematyki zdrowego stylu życia, na który składa się przede wszystkim odpowiednie żywienie (z naciskiem na żywność ekologiczną) oraz aktywność fizyczną" – (cyt.: www.oczamimlodych.pl/regulamin). Z terenu naszej gminy do konkursu przystąpiło18 uczestników z Manowa, Rosnowa i Wyszewa. Koordynatorzy konkursu przed wykonaniem prac zapoznali dzieci z zasadami konkursu, przeprowadzili dyskusję nt. znaczków pocztowych oraz zajęcia prozdrowotne. Prace konkursowe, które napłynęły z terenu gminy zostały wyeksponowane na wystawie zorganizowanej przez bibliotekę publiczną w Rosnowie, gdzie mogą je podziwiać nasi mieszkańcy. Do wyłonienia trzech najlepszych prac została powołana trzyosobowa komisja konkursowa (Magdalena Filiopwicz, Paulina Gryniewicz, Sylwia Olesiak), która oceniła prace pod względem: zgodności z tematem, kreatywności i staranności wykonania. Prace następnie zostały przesłane do organizatora, gdzie „Komisja Sędziowska składającą się z przedstawicieli Organizatorów tj. Fundacji Banku Ochrony Środowiska i Poczty Polskiej S.A. oraz specjalistów w zakresie projektowania graficznego dokona ostatecznej oceny i przyzna nagrody zwycięzcom. Decyzje Komisji Sędziowskiej są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie. Komisja Sędziowska (jeśli uzna za zasadne) może wnioskować do Organizatorów o przyznanie dodatkowych nagród. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany kwoty ogólnej nagród oraz sposobu jej rozdziału.

Czytaj więcej...

Jak nie czytam, jak czytam

Szczegóły

Jak nie czytam jak cztam 051 czerwca br.  o godz. 10.00 uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. 26 PLM w Rosnowie przy współpracy Biblioteki Szkolnej i Biblioteki Publicznej wzięli udział w ogólnopolskiej akcji " Jak nie czytam jak czytam", która polegała na pobiciu rekordu czytania w jednym momencie. W zeszłym roku w całym kraju czytało 432 608 uczestników, we wrześniu br. dowiemy się czy udało nam się pobić zeszłoroczny rekord.

Foto: Magdalena Filipowicz

Czytaj więcej...

Powiatowe Święto Czytelnika Dziecięcego

Szczegóły

Powiatowe Święto Czytelnika Dziecięcego 1631 maja br. o godz. 10.00 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyło się Powiatowe Święto Czytelnika Dziecięcego podczas, którego najaktywniejsi czytelnicy dziecięcy z powiatu, zostali uhonorowani dyplomami oraz książkami. Po raozdaniu nagród przyszedł czas na fotografie i wywiady, których do TV Max udzielili Martyna Fiedorowicz z Wyszewa oraz Alan Skalski z Bonina. Po głównej części uroczystości zostaliśmy zaproszeni do Bałtyckiego Teatu Dramatycznego na spektakl "Pinokio", który wzbudziła u dzieci dużo radości. W tym roku najaktywniejszymi czytelnikami dziecięcymi w Gminie Manowo zostali:

 

1. Cristina Abdelfattah z Rosnowa

2. Julia Bunga z Wyszewa

3. Eliza Elert z Rosnowa

4. Martyna Fiedorowicz z Wyszewa

5. Kacper Małas z Bonina

6. Igor Pietrzak z Rosnowa

7. Alan Skalski z Bonina

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym czytelnikom i życzymy kolejnych sukcesów.

Czytaj więcej...

Tomek w krainie sztuki

Szczegóły

Tomek w krainie sztuki 1926 maj br. dzieci ze świetlicy "Rozgłośnia" w Rosnowie uczęszczających na zajęcia do naszej biblioteki, przystąpiły do konkursu plastycznego "Tomek w krainie sztuki", którego organizatorem jest Koszlińska Biblioteka Publiczna. Prace inspirowane były ksiażkami Alfreda Szklarskiego: "Tomek w krainie kangurów", "Tomek na czarnym lądzie:, "Tomek w Gran Chaco", "Tajemnicza wyprawa", "Tomek na tropach Yeti", "Tomek w grobowcach Faraona", "Tomek wśród łowców głów", "Tomek u źródeł Amazonki". Podsumowanie konkursu oraz rozdanie upominków i dyplomów odbędzie sie 3 lipca br. w KBP. Wszystkie prace uczestników konkursu będą nagrodzone uczestnictwem w wystawie eksponowanej w Galerii Region KBP.

Projekt konkursu dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej...

Brat i siostra

Szczegóły

Brat i siostra 0124 maja br. bibliotekarka w ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych, po raz kolejny odwiedziła Przedszkole Samorządowe w Rosnowie. Tym razem spotkanie odbyło się w grupie „Smerfów". Była to kolejna grupa przedszkolaków, którym zaprezentowano bajkę z teatrzyku Kamishibai. Taka forma czytelnictwa zdecydowanie przypadła do gustu najmłodszym czytelnikom. Przedszkolaki były zachwycone i z wielkim zainteresowaniem oraz uwagą wysłuchały i obejrzały bajkę braci Grimm pt.: „Brat i siostra". Po zapoznaniu się z losami rodzeństwa, dzieci przystąpiły do wykonania ilustracji przedstawiającej zaczarowanego przez złą wiedźmę braciszka, który zmienił się w jelenia. W podzięce za miło spędzony czas dzieci wręczyły bibliotekarce piękną, własnoręcznie wykonaną kartką, a w zamian zostały poczęstowane słodkim upominkiem.

Czytaj więcej...

JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM !!!

Szczegóły

Jak nie czytam jak czytam 2017 PRZER-1

Biblioteka? - Oczywiście! - Teatrzyk Kamishibai

Szczegóły

Królowa pszczół 0312 maja br. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – Bibkioteka? – Oczywiście! w Przedszkolu Samorządowym w Rosnowie odbył się seans kreatywnego czytania z wykorzystaniem „magicznej skrzynki", czyli Teatrzyku Kamishibai. Teatr Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) inaczej teatr ilustracji jest to specjalny sposób opowiadania mający swoje korzenie w Japonii. W metodzie tej wykorzystuje się kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii. Dzieci z grupy przedszkolnej „Tygryski" po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania, toteż na początku spotkania zostały zapoznane z „magiczną skrzynką" oraz sposobem jej działania. Następnie wysłuchały i obejrzały z zaciekawieniem baśń braci Grimm pt.: „Królowa pszczół". Po seansie przyszedł czas na zabawę, podczas której przedszkolaki wcieliły się w rolę pszczół i w rytm muzyki pracowicie zbierały „nektar". Zadaniem pszczółek było wypełnienie całej wytłaczanki „nektarem" i zrobienie przepysznego plastra miodu. Na koniec spotkania umówiliśmy się na kolejne kreatywne czytanie już w czerwcu.

Czytaj więcej...

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie