Kalendarium imprez  

luty 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Promocja czytelnictwa

DKK dla dorosłych - "Wielka samotność" Kirstin Hannah

Szczegóły

DKK dla dorosłych - "Wielka samotność" Kristin Hannah

23 listopada br. Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych spotkał się w tym roku po raz ostatni. Książką, o której rozmawialiśmy, była „Wielka samotność" Kristin Hannah (autorki słynnego „Słowika").

Wielka samotność – dlaczego publikacja ma taki tytuł? Tak nazywano Alaskę, na której bohaterowie książki postanawiają się osiedlić. Czy rzeczywiście będąc na Alasce jesteśmy tam skazani na samotność? Jest ona bezwzględnie piękna i wroga, człowiek walczy z przyrodą o swoje przeżycie. Bohaterowie mogą jednak liczyć na pomoc stałych mieszkańców, więc nie do końca muszą się czuć osamotnieni. Jednak podobno człowiek umiera zawsze sam... Pytań i przemyśleń po lekturze mieliśmy sporo.

Warunki życia na Alasce są bardzo trudne. Brak prądu i kanalizacji, ciężka praca i ogromna ilość obowiązków mogą przytłoczyć, ale są zarazem wspaniałą szkołą życia i przetrwania. Alaska ma więc swoich przeciwników jak i zwolenników. Jednak ci, co pokochali Alaskę, po wyjeździe z niej (Leni) tęsknią za nią, chcą wrócić do siebie, czują się tam jak w domu. Razem z uczestnikami porównywaliśmy Alaskę do życia na polskiej wsi kilkadziesiąt lat temu. Tam również była ciężka praca i niezwykle mroźne zimy. Próbowaliśmy chociaż troszeczkę wczuć się w codzienność, jaką przeżywali nasi bohaterowie.

Hannah, w swoim dziele, nie porusza jednak tylko życia na Alasce. Wprowadza odbiorcę w świat ciągłego napięcia i strachu, jaki panuje w rodzinie Matthew. Jesteśmy naocznymi świadkami tego, jak toksycznie wpływa on na swoją rodzinę, jaki ogrom agresji i nienawiści kłębi się w jednym człowieku. Niestety są to niszczycielskie skutki urazów psychicznych, których doświadczył w niewoli podczas wojny w Wietnamie. Żona czuje się winna, że Matthew ją bije, uważa, że to ona prowokuje go do tego. Życie rodziny jest nieprzewidywalne, strach pomyśleć, co znowu strzeli do głowy mężczyźnie. Czytelnik tylko czeka w ogromnym napięciu, aż wydarzy się nieszczęście. Autorka dobrze odmalowała sytuację panującą w ich domu, świetnie przedstawiła cechy charakterów postaci. Każda z nich jest ciekawa i absorbująca.

Połączenie przez pisarkę ciężkich warunków, jakie panują na Alasce oraz napięcia, jakie towarzyszy bohaterom na co dzień, jest niesamowite i wręcz druzgoczące zarówno dla bohaterów, jak i dla nas, czytelników.

Pomimo wielu pozytywnych aspektów „Wielkiej samotności", wprowadzono w niej za dużo wydarzeń. Pisarka zbyt głęboko doświadcza swoje postaci, spotyka ich potężna, wręcz niebywała ilość przytłaczających nieszczęść. Można by było te wątki rozdzielić na kilka innych książek – publikacja wydaje się miejscami wydłużona, przegadana, nienaturalna, pisana na siłę, wręcz karykaturalna. Czasami naprawdę lepiej napisać mniej i zostawić czytelnika z uczuciem niedopowiedzenia i niedosytu, niż pisać zakończenie (jak ma to miejsce tutaj) przez ostatnich kilkaset stron. Według mnie jest ono wydłużone, jakby było... permanentne, niekończące się. Był to zabieg zbyteczny – ocierający się o absurd i groteskę.

Pomimo tych wszystkich niedociągnięć, książkę czyta się bardzo przyjemnie. Zachęca nas wszystkich do refleksji nad tym, do czego człowiek jest zdolny, aby przetrwać zarówno fizycznie, jak i psychicznie, jakie są jego granice wytrzymałości, co potrafimy uleczyć, a co zniszczyć. Lektura porusza wiele tematów, takie jak miłość, tęsknota, poczucie zrozumienia, wspólnota czy samotność. To powieść, którą warto przeczytać, aby dowiedzieć się także m.in o tym, że „Alaska nie kształtuje charakteru – ona go obnaża".* 

Często Hannah w swoich książkach wspomina o miłości. Czym ona może być? Czy jest taka oczywista dla bohaterów "Wielkiej samotności"?
„Kiedy siedzimy razem przy stole, próbujemy zszywać nasze życia, łapać pogubione oczka.

Może to właśnie jest miłość".**

Serdecznie dziękuję uczestnikom za miłe spotkanie.

 

*K. Hannah, Wielka samotność, Warszawa 2018, Świat Książki, s.506

**tamże, s.420

DKK dla dorosłych - "Wielka samotność" Kristin Hannah DKK dla dorosłych - "Wielka samotność" Kristin Hannah DKK dla dorosłych - "Wielka samotność" Kristin Hannah  

 

 

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie