czerwiec 2019

Poetyckie Zaduszki

Poetyckie Zaduszki

15 listopada 2018r. o godz. 17.00 odbyły się „Poetyckie Zaduszki" autorstwa Państwa Kamińskich. Organizatorami spotkania była Biblioteka Publiczna w Manowie, Świetlica w Manowie oraz Rada Sołecka w Manowie. Wystąpili w nich Pani Elżbieta Aniela Kamińska, która czytała przybyłym swoje wiersze, Pan Józef Kamiński, który śpiewał pieśni oraz gościnnie wystąpiło „Babie Lato", czyli Manowski Klub Seniora.

Pani Elżbieta przedstawiła nam wiele wspaniałych utworów dotyczących życia i śmierci oraz wspomnień o tych, których z nami już nie ma:

-„Poetyckie Zaduszki",
-„Matka Teresa z Kalkuty",
-„Violetcie Villas",
-„Usłyszałam głos z ojczyzny",
-„Pamięci Marii" – wiersz o młodziutkiej Marii z rodziny Kamińskich, która odeszła przedwcześnie podczas Rzezi Wołyńskiej na kresach wschodnich.
Te okrucieństwo rzezi skłoniło Panią Kamińską do przemyśleń na temat zapominania i wybaczania zadanych ran. Czy można wybaczyć? – wiersz „Zapomnijcie?".

Autorka zastanawiała się nad końcem życia, czego przejawem są wiersze:
-„Oto posyłam Anioła przed Tobą"
-„Jak mnie już nie będzie",
-„Tam, gdzie moje serce".

Jej myśli wypełnione są także Bogiem:
-„Na swój obraz",
-„Zawsze mamy wybór".

Pani Kamińska wyraża również swoje zdanie na temat eutanazji w wierszu pt. „Piąte, nie zabijaj".

Poetka napisała kilka utworów nawiązujących do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości:
-„Moja Ojczyzna",
-„Ojczyzno",
-„Polskie losy",
-„W polskim pejzażu"

Nie zabrakło także i dzieł związanych z teraźniejszą porą roku, czyli z jesienią:
-„Do moich uczniów",
-„W jesiennej palecie barw",
-„Święty Marcin i gęsi" – niezwykle ciekawy wiersz przedstawiający legendę dnia św. Marcina.

Pan Józef opowiedział ciekawostki o Dziadach – starodawnych obrzędzie, śpiewał pieśni i odczytywał wiersze:
-„Włóczęga Bradżaga",
-pieśń o Wołyniu – ballada „Wołyń 1943" tekst Lech Makowiecki, muzyka Józef Kamiński,
-wspólne śpiewanie z publicznością „Chryzantem złocistych",
- „Zaszum nam Polsko",
-„Zielone lata" piosenka śpiewana kiedyś na Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.

Klub Seniora z Manowa „Babie lato" przedstawił fragment „Dziadów" Adama Mickiewicza.

Pani Elżbieta przedstawiła tomik wierszy z 2018r. Wydawnictwa KryWaj pt. "Koszalin... jest takie miejsce, antologia 2", który zawiera w sobie utwory m.in. koszalińskich poetów na 20-lecie Krajowego Bractwa Literackiego. Pani Kamińska należąca do Bractwa Literackiego w Koszalinie również dołączyła do tych twórców, a egzemplarz tej antologii podarowała bibliotece w Manowie. Jesteśmy jej za to bardzo wdzięczni - książka jest już opracowana i wprowadzona do księgozbioru. W chwili obecnej (19.11) jest już w wypożyczeniu.

Po spotkaniu nadszedł czas na wspomnienia. Uczestniczka wieczorku zapewniała, iż warto podczas Zaduszek zapalić znicz w jakimkolwiek miejscu na zmentarzu, np. na opuszczonym grobie – nie zawsze jesteśmy w stanie przejechać całą Polskę do grobów swoich przodków. Dobrze jest zapalić znicz także na pomniku/grobie żołnierzy, pomodlić się za dusze tych, którzy polegli za naszą ojczyznę. W ten sposób okazujemy im swój szacunek i pamięć.

Wieczór odnosił się do Zaduszek, jesiennej zadumy nad przemijaniem życia ludzkiego, nad życiem i śmiercią, wspominał także o Rzezi Wołyńskiej oraz o jesieni. Nie zabrakło refleksji na temat naszej wiary, wartości cenionych w życiu, jak i uczczenia radosnej rocznicy 100-lecia Niepodległej Polski.

Dziękujemy wszystkim za przybycie. Dziękujemy Radzie Sołeckiej i Sołtys Pani Wandzie Węgrzyńskiej, która ufundowała poczęstunek dla przybyłych gości oraz kwiaty dla Państwa Kamińskich.

Poetyckie Zaduszki Poetyckie Zaduszki Poetyckie Zaduszki Poetyckie Zaduszki