listopad 2018

Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych

30 października 2018r. razem z przedszkolakami „Motylkami" rozmawialiśmy sobie o dniu Wszystkich Świętych i o Zaduszkach.

Dzieci przypomniały sobie w jakim celu całe rodziny udają się 1 i 2 listopada na cmentarz, zapalają znicze i się modlą. W tych dniach cmentarze wyglądają bardziej kolorowo, zostają zatopione w kwiatach (przepięknych chryzantemach), a płomienie palących się zniczy tworzą niezapomniany nastrój skłaniający do zadumy. Rozmawialiśmy także o tym, że Zaduszki, to święto znacznie starsze niż Wszystkich Świętych, ponieważ sięga czasów pogańskich – wtedy nazywano je Świętem Dziadów (Dziadami). W tamtych czasach rozpalano ogniska na mogiłach (tak jak dzisiaj znicze), żeby ogrzać błąkające się dusze i wskazać im dobrą drogę, wprowadzić do nieba dusze cierpiące w czyśćcu. Na grobach układano jedzenie i napoje, aby dusze były syte. Nie można było palić w piecach – była to droga powrotna zmarłych dusz do domów. Dzisiaj modlimy się za te dusze i stąd wywodzi się nazwa Zaduszki.

W wielu krajach kultury chrześcijańskiej (m.in. Stanach Zjednoczonych, Anglii, Szkocji, Irlandii, Kanadzie) 31 października, dzień przed Wszystkimi Świętymi, obchodzi się Halloween. Odnosi się on do świata zmarłych. Ten zwyczaj trafił do Ameryki i Europy Zachodniej dopiero w XX wieku. Wcześniej wywodził się z celtyckiego obrządku Samhain. Dwa tysiące lat temu żegnano lato, witano zimę i obchodzono dzień zmarłych. Halloween jest coraz bardziej popularne w Polsce. Pomarańczowa, wydrążona w środku i ponacinana dynia przypomina ludzką głowę. Do jej wnętrza wkłada się świeczkę i w ten sposób tworzy się lampion. Taka dynia jest jednym z najbardziej znanych symboli Halloween.

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to bardzo ważne święta. Obchodzi się je od bardzo dawna, od zawsze pamiętano i szanowano dusze zmarłych przodków. Pamiętamy o odchodzących, zmarłych, a kiedy i my opuścimy świat, o nas również ktoś będzie pamiętał.*

"Motylki" odnalazły, nakleiły i pokolorowały rysunek - puzzle z dziećmi na cmentarzu. Pokolorowały również malowanki, z których stworzyliśmy mini książeczkę pod tytułem "Wszystkich Świętych". Na koniec spotkania Pani Ania odczytała ją uczestnikom zajęć.

Dzieciom w sposób pogodny i uproszczony wspominamy o tych ważnych świętach. Teraz będą już wiedzieć dlaczego za dwa dni odwiedzą swoich przodków na cmentarzach.

*Informacje o świętach zostały zaczerpnięte ze strony internetowej www.superkid.pl

Dzień Wszystkich Świętych Dzień Wszystkich Świętych Dzień Wszystkich Świętych Dzień Wszystkich Świętych
Dzień Wszystkich Świętych Dzień Wszystkich Świętych Dzień Wszystkich Świętych