Kalendarium imprez  

czerwiec 2019
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Promocja czytelnictwa

DKK dla dorosłych - "Performens"

Szczegóły

DKK dla dorosłych - "Performens"

9 października 2018r. miało miejsce kolejne spotkanie DKK (Dyskusyjnego Klubu Książki) dla dorosłych.

Tym razem rozmawialiśmy sobie o książce popularnej polskiej pisarki Karoliny Wilczyńskiej pt. „Performens". Jest to debiut autorki, który został wznowiony. Należy on do literatury obyczajowej. Wilczyńska opisuje ludzkie emocje, przedstawia je w sposób wiarygodny i bliski każdej kobiecie. 

Główna bohaterka powieści zrezygnowała z życia w dużym mieście, pragnie odetchnąć, odpocząć na wsi. Ucieka ona przed wielkomiejskim pędem, hałasem i gwarem. Słowo "performance" w języku angielskim oznacza wyczyn, spełnienie lub osiągnięcie. Bohaterka stara się podążać za swoimi marzeniami, spełnić się „duchowo". Czy uda jej się osiągnąć ten cel?

Książka nie była dla nas niesamowicie wciągająca czy odkrywcza, nie była też napisana wyjątkowym stylem, jednak dość ciekawie i umiejętnie zostały nam przedstawione postaci, a ich charaktery były wyjątkowo celnie „wyrysowane". Wszystkim spodobał się sposób przedstawienia wsi i życia, które w nim tętni. Nie jest to wioska niczym z obrazka, nie czujemy tu efektu przesłodzenia, polukrowania i upiększenia rzeczywistości. Poza życzliwymi ludźmi, dostrzegamy także i zawiść i bezwzględność mieszkańców wioski, ich nietolerancję wobec innych.

„Performens" potrafi wprowadzić odbiorcę w cudowny, wiejski klimat – niezwykle przyjemnie jest poczytać o śpiewie ptaków, zapachu lasu, gałązkach jałowca, trzaskających w kominku, chlebie z domowego pieca, kawie parującej na ganku o świcie przed domem, długich spacerach po polach i lasach, cudownie grzejącym buzię słońcu oraz o świeżo zerwanych jagodach z leśnego krzaka...

Lektura skłoniła uczestników do głębszego zastanowienia się i ciekawej rozmowy m.in. o tradycjach, życiu prowadzonym na wsi oraz o zmianach, jakie miały tam miejsce w przeciągu kilkudziesięciu lat. Jedna uczestniczka wspominała swoje przepiękne dzieciństwo spędzone na wsi – były to bardzo wzruszające i niezwykle ciekawe anegdotki/obrazki z jej życia. Dziękuję wszystkim za przybycie.

Kolejne spotkanie DKK dla dorosłych odbędzie się 23 listopada o  godz. 15.30. Będziemy omawiać powieść Kristin Hannah pt. „Wielka samotność".

Serdecznie zapraszamy!

DKK dla dorosłych - "Performens" DKK dla dorosłych - "Performens" DKK dla dorosłych - "Performens" DKK dla dorosłych - "Performens"
DKK dla dorosłych - "Performens"    

 

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie