listopad 2018

Młodzieżowe DKK - "Iza Anoreczka"

5 października odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie DKK dla młodzieży. Książką, którą omawialiśmy była „Iza Anoreczka" autorstwa znanej i cenionej polskiej pisarki Marty Fox.

Główną bohaterką lektury jest nastolatka, która czuje się samotna. Jej rodzice się rozstali, więc dziewczyna raz mieszka u matki, a raz u ojca. Jej matka, pełna kompleksów po odejściu męża, nie akceptuje samej siebie. Swoje niespełnione, życiowe ambicje chce przelać na córkę, która ciągle czuje, że jest pod presją. Porażające jest czytać o tym, że matka, ktoś najbliższy młodemu człowiekowi, mówi mu, że światem rządzi pieniądz i, że w życiu nic nie liczy się bardziej niż powodzenie, popularność i pełne konto. To istne obdzieranie młodego człowieka ze złudzeń, z wiary do świata, próba zgnuśnienia i zmurszenia jego myślenia. Dzieciom należy mówić, że mogą osiągnąć wszystko, o czym marzą, być kim chcą i przede wszystkim niech żyją tak, aby czuły się szczęśliwe i spełnione.

„ - Zamyślona jesteś i jakaś smutna - zauważyła ostatnio mama – powiedz, czego ci brakuje, a to kupimy.
- Mamo, tego nie można kupić.
- Och, naiwniaczko – westchnęła czule. – Kiedyś też tak myślałam, dawno temu, a potem życie skorygowało myślenie i podsunęło konkretne rozwiązania. Trzeba działać, kochana."*

Życie nastolatki zaczyna być puste. Iza ciągle się odchudza, a występując na wybiegach, czuje, że tylko wtedy błyszczy, wtedy odczuwa adrenalinę i podniecenie. Na co dzień wydaje się sobie nudna, zwyczajna i szara, a wszystko jest jej obojętne. W ten sposób może nigdy nie zaznać szczęścia i być z siebie w pełni zadowolona.

„Iza Anoreczka" porusza wiele ważnych dla młodych ludzi tematów. Nastoletnia osoba potrzebuje rutyny i życiowej stabilizacji, wsparcia rodziny. Jeżeli tego nie posiada, to nie jest w stanie zawiązać prawdziwych przyjaźni, bo boi się zranienia przez bliskie jej osoby. Rodzice nie powinni przelewać swoich niespełnionych marzeń na dzieci, one są inne, mogą chcieć żyć po swojemu, nie muszą powielać ścieżki zawodowej i życiowej swoich rodzicieli. Zmuszając ich do swoich planów, mogą unieszczęśliwić swoje pociechy. Razem z uczestniczką spotkania rozmawiałyśmy właśnie o przykładach takiego unieszczęśliwienia, które miało miejsce w literaturze. W „Stowarzyszeniu umarłych poetów" ojciec głównego bohatera nie pozwala mu na to, aby rozporządzał on swoim własnym życiem. Po spektaklu zabiera syna, nie pozwala mu na posiadanie „czegoś własnego". Miał on „grać" tak, jak mu zagrał tata. W wyniku postępowania i nieustępliwości ojca, dochodzi do tragedii...

Widzimy, iż Iza, która potępia zachowanie i styl życia matki, zaczyna postępować podobnie jak ona, na pokaz. Wzorce zachowań matki przechodzą mimowolnie na córkę. Dzieci często są odbiciem/lustrem swoich rodziców, czy tego chcą i oczekują, czy nie.

Młodej dziewczynie trudno się otworzyć na przyjaźń i miłość, jednak próbuje walczyć ze swoim oporem i dać się ponieść, chce wreszcie zacząć ufać ludziom. Musi najpierw polubić samą siebie, zaakceptować, a dopiero potem innych. Iza tak mocno wykreowała swoją maskę/postać dla otoczenia, że potrzebuje teraz dużo odwagi, by dokonać w sobie przemiany, by zaufać innym.

„Jeśli chcę im dorównać i nie wypaść z gry, powinnam narzucić sobie dyscyplinę. Nie słuchać Elizy ani taty. Ani kusiciela Borysa. Ani sennych majaków czekoladowych. Bo przegram, odpadnę. Zawiodę mamę. Jaki wstyd. Jaki wstyd. Koleżanki pękną ze śmiechu. Jaki wstyd.
Czasem myślę, że najlepiej byłoby zasnąć i się nie obudzić. Nareszcie nikt by ode mnie niczego nie chciał i na mnie nie liczył. Mogłabym być zwyczajna i może by mnie ktoś zwyczajnie kochał. Za zwyczajność. Bo za nic chyba kochać nie można, prawda?".**

Zadajemy sobie wiele pytań po lekturze tej książki:
-Czy można kupić wszystko za pieniądze?
-Czy warto się otworzyć na innego człowieka?
-Jak ważna jest sława i powodzenie?
-Co dla mnie samego oznacza szczęśliwe życie?
-Czy czuję się spełnionym człowiekiem?
-Czy jesteśmy w stanie uszczęśliwić wszystkich?

"Iza Anoreczka" ma wydźwięk optymistyczny, na jej końcu mamy nadzieję, że uda się Izie w sposób pozytywny i odpowiedni pokierować własnym życiem.

Ta książka to również wspaniała lektura biblioterapeutyczna – może pomóc młodemu czytelnikowi w rozwiązaniu i „przetrawieniu" własnych problemów, uzmysłowić mu, że warto otworzyć się na życie, walczyć z przeciwnościami i wreszcie pozwolić samemu sobie na poczucie radości i na entuzjazm.

DKK Młodzieżowe - "Iza Anoreczka" Marty Fox

*M.Fox, Iza Anoreczka, Łódź 2010, Akapit Press sp. z o.o., s.108