listopad 2018

"Zatrzymać lato..." - wieczorek poetycko-muzyczny Państwa Kamińskich

Zatrzymać lato...20 września br. o godz. 18.00 odbył się wieczorek poetycko-muzyczny Państwa Kamińskich pt. „Zatrzymać lato...". To już trzecie wystąpienie mieszkańców Manowa i członków Bractwa Literackiego w naszej bibliotece. Pani Elżbieta Kamińska czytała swoje wiersze, natomiast Pan Józef Kamiński zaśpiewał kilka pieśni – m.in.: „Gdybym był bogaty", „Maki", „Piosenka o Koszalinie".

Wiersze autorstwa Elżbiety Kamińskiej dotyczyły:
-lata: „Nad morze jedź", „To lubię – Łazy", „Polak na wczasach", „Przebogate lato", „Wdzięki lata".
-naszego domu i rodziny: „Dom ze snu",
-niełatwych problemów współczesnego świata: „Dokąd zmierzamy", „Gorzkie wspomnienie", „Piąte – nie zabijaj", „Zawsze mamy wybór",
-spraw ostatecznych: „Dlaczego?",
-sierpniowej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920r.: „Święto Matki Boskiej Zielnej",
-dawnych wierzeń ludowych: „Legenda o św. Elżbiecie", „Lilie",
-źródła czerpania naszej mocy: „Marzenia",
-przyrody i nas: „Babrzysko",
-mężczyzn na poważnie i wesoło: „Mężczyzna mojego życia", „Antychrapacz",
-poczucia humoru: „Chlorek sodu", „Fraszki niekoniecznie przyzwoite".

Odbył się także konkurs wiedzy o literaturze pt. „Co pamiętamy ze szkoły?". Licznie przybyli uczestnicy odpowiadali niemalże bezbłędnie i poradzili sobie z nim śpiewająco. Publiczność brała aktywny udział w spotkaniu, kilka razy śpiewała i wtórowała Panu Józefowi. Często uśmiechano się słysząc fraszki autorki. Najweselszym akcentem wieczoru było wysłuchanie wiersza pt. „Antychrapacz". Ciekawe informacje o soli zawierał utwór pt. „Chlorek sodu". Wiersze były  dosłownie pachnące i naszpikowane upalnym latem, czuło się płynącą z nich radość i ciepło. Jednak nie zabrakło także przepięknych, refleksyjnych utworów, które wywołały wzruszenie, smutek i inne emocje na twarzach przybyłych uczestników spotkania.

Pani Elżbieta przyniosła ze sobą na poczęstunek ciasto drożdżowe. Rada Sołecka zasponsorowała inne słodkości oraz kwiaty dla występujących Państwa Kamińskich.

Bardzo dziękujemy Pani Wandzie Węgrzyńskiej Sołtys Manowa oraz Pani Annie Mikulskiej za pomoc w organizacji wieczorku.

Kolejne spotkanie z Państwem Kamińskich odbędzie się w listopadzie. Serdecznie zapraszamy!

"Zatrzymać lato..." - wieczorek poetycko-muzyczny Państwa Kamińskich "Zatrzymać lato..." - wieczorek poetycko-muzyczny Państwa Kamińskich "Zatrzymać lato..." - wieczorek poetycko-muzyczny Państwa Kamińskich "Zatrzymać lato..." - wieczorek poetycko-muzyczny Państwa Kamińskich