Kalendarium imprez  

kwiecień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Promocja czytelnictwa

W świecie NAJ!

Szczegóły

W świecie NAJ!

17 lipca wraz z dziećmi ze świetlicy w Manowie i instruktor Anią Mikulską zapoznaliśmy się ze światem NAJ, najmniejszych i największych, karłów i olbrzymów.

Niski wzrost łączył ze sobą m.in. hobbitów, krasnoludy, karły, skrzaty, chochliki, trolle ogrodowe. Przykładami postaci z literatury i ekranu są: Hobbity i Gollum, krasnoludy, Smerfy, Zgredek, Koszałek-Opałek, 7 Krasnoludków (tych od Sierotki Marysi oraz tych od Królewny Śnieżki), Leprechaun – zielony irlandzki krasnal (ten od garnca pełnego złota znajdującego się na końcu tęczy). :)

Do najpotężniejszych i największych należeli m.in. giganty, ogry, trolle leśne, mutanty, olbrzymy i wielkoludy. W książkach, legendach i filmach możemy spotkać: BFG, czyli Bardzo Fajnego Giganta, Hagrida – gajowego z Hogwartu, Shreka i Fionę, trzymetrowego Goliata, Hulka (członek grupy superbohaterów Avengers), Golema (wojownika z gliny), Kaszubskie Wielkoludy, Cyklopów, Liczyrzepę – ducha Karkonoszy.
Uczestnicy zajęć z ogromną chęcią zapoznali się z ciekawostkami dotyczącymi tych postaci.

Następnie wybraliśmy się w podróż po Skarb Krasnoludów. 7 karłów zadało nam 7 pytań/zagadek, które odgadliśmy śpiewająco. Rozwiązaniem było MIKULOV – miasteczko w Czechach (przy granicy z Austrią), gdzie w podziemiach zamku znajduje się skarb.

Później "zabraliśmy się" za wykreślankę z nazwami karłów i gigantów. Wszystkim poszło bardzo sprawnie i bezbłędnie odgadli trzy zagadki/rozwiązania zadania.

Dzieci mówiły mi o tym, jak wysoko brzmiałby ich głos, gdyby były krasnoludkami, a jak nisko i potężnie, gdyby stały się olbrzymami. Zademonstrowały także drobniutki, cichutki chód karzełka i wielkie kroki głośno stąpającego wielkoluda.

Na koniec wykonaliśmy plakat Świata NAJ, na którym usystematyzowaliśmy swoją wiedzę na temat omawianych wcześniej postaci. Przy pomocy farb do rąk i akwareli uczestnicy narysowali niektórych z wymienionych bohaterów. Dziękuję za miłe i udane zajęcia.

W świecie NAJ! W świecie NAJ! W świecie NAJ! W świecie NAJ!
W świecie NAJ! W świecie NAJ! W świecie NAJ! W świecie NAJ!
W świecie NAJ! W świecie NAJ! W świecie NAJ! W świecie NAJ!
W świecie NAJ! W świecie NAJ! W świecie NAJ! W świecie NAJ!

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie