Kalendarium imprez  

kwiecień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Promocja czytelnictwa

Młodzieżowe DKK - homoseksualizm w literaturze dla nastolatków

Szczegóły

DKK młodzieżowe-homoseksualizm w literaturze dla nastolatków29 czerwca odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Tym razem poruszyliśmy temat homoseksualizmu w literaturze dla nastolatków. Rozmawialiśmy głównie o dwóch książkach "Simon oraz inni homo-sapiens" (znana również pod tytułem "Twój Simon") oraz "Inne zasady lata". Poruszają one codzienne problemy nastolatków, przełamują bariery poznawania własnego ja. Lektury zmieniają stereotyp osoby homoseksualnej. Wygląd i zachowanie geja lub lesbijki może być całkiem inne, niż wydaje się to osobom heteroseksualnym. 

"Simon oraz inni homo-sapiens" doczekał się swojej ekranizacji, której oryginalny tytuł brzmi "Love, Simon". To bardzo przyjemny i ciekawy film, w którym gdzieniegdzie wątki są mniej powielone lub zmienione, co czyni go jeszcze ciekawszym. Uczestniczka spotkania będąc świeżo po lekturze książki o Simonie mówi, że jej bohater stwierdza, iż heteroseksualizm jest orientacją domyślną. Simon nie zgadza się na takie myślenie. Chciałby aby każda heteroseksualna osoba, tak jak i homoseksualna, również musiała wyznawać wszystkim prawdę o sobie - mieć swój tzw. coming-out. To niezwykle ciekawe spostrzeżenie, sprawiedliwe dla każdego człowieka. Niestety, ale geje i lesbijki często ukrywają prawdę o sobie, zwłaszcza przed swoimi najbliższymi, rodziną, przyjaciółmi. Przez to bez przerwy żyją w tajemnicy, narastającej atmosferze kłamstw, napięcia i strachu.

"Inne zasady lata" to książka pod patronatem kampanii przeciw homofobii z wypowiedzią Michała Piróga na okładce. Lektura porusza temat homoseksualizmu, ale niebywale delikatnie, z ogromnym wyczuciem, we wspaniały i porywający sposób. Przełamuje milczenie, zachęca do przemyśleń i zrozumienia drugiego człowieka. Zaprasza do poznawania własnego ja, ośmiela rodziców do próby zrozumienia swoich pociech. Krótkie rozdziały zachęcają, nie męczą czytelnika, wręcz przeciwnie pozostawiają po sobie niedopowiedzenie i trzeba czytać dalej, by się przekonać, jak to się wszystko zakończy.

Cały czas jesteśmy obecni w głowie Ariego, znudzonego i niemalże aspołecznego nastolatka. Jego przemyślenia są mądre i troszkę tak jakby za dorosłe, jak na jego wiek. Ari często czuje się wyobcowany, zagubiony.

Ta pozycja jest skierowana dla wszystkich, dla nastolatków, jak i dla dorosłych. To nie jest typowa młodzieżówka, wręcz przeciwnie książka jest niemalże szlachetna, mądra, opowiada o pięknych przemyśleniach nad światem. Potrafi wskazać drogę do dorastania, pozbywania się buntu i nienawiści, które drzemią w każdym z nas, a ich pokłady mogą w każdej chwili wybuchnąć. Bohaterowie dojrzewają, starają się odkrywać swoje pragnienia, seksualność, poszukują własnego ja i sensu trwania w dorosłym świecie. Nie uciekają od swojego życia, chcą odnaleźć szczęście.
Książka zostawia po sobie niedosyt, pragniemy czytać dalej i dalej. Ale z drugiej strony dobrze, kiedy powieść kończy się w sposób nie do końca dopowiedziany.

"Inne zasady lata" to tak jakby "ich zasady życia". Utwór przebogaty tematycznie, naszpikowany uczuciami, z pewnością wielowymiarowy, nieoczywisty, poprowadzony niezwykle mądrze. Oby więcej takich publikacji dla młodzieży. 
Zachwycająca lekcja tolerancji.

Na następnym spotkaniu DKK dla młodzieży bedziemy rozmawiać o książce pt. "Iza Anoreczka" autorstwa Marty Fox. Serdecznie zapraszamy. :) 

Młodzieżowe DKK - homoseksualizm w literaturze dla nastolatków Młodzieżowe DKK - homoseksualizm w literaturze dla nastolatków Młodzieżowe DKK - homoseksualizm w literaturze dla nastolatków Młodzieżowe DKK - homoseksualizm w literaturze dla nastolatków

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie