październik 2018

"Koala, który się trzymał"/Świat zwierząt - koala

7 czerwca odbyły się zajęcia biblioteczne z „Motylkami". Tydzień temu czytaliśmy bajkę pt. „Mysz, która chciała być lwem" Rachel Bright. Dzisiaj zabraliśmy się za kolejną wspaniałą i pouczającą książkę tej autorki pt. „Koala, który się trzymał".
Koala ciągle trzymał się drzewa, drzemał i żuł liście eukaliptusa. Nie pragnął i nie dążył do zmian, obawiał się ich. Na szczęście dane mu było uwolnić swoje łapki OD TRZYMANIA. Poczuł się wolny i szczęśliwy.

„Bo czasem jest warto

ODPUŚCIĆ TRZYMANIE

I zobaczyć śmiało,

co się wtedy stanie!"

Lektura stara się nauczyć nas otworzenia się na świat i na wszystko, co nowe i nam jeszcze nie znane. Nie bójmy się różnych, nowych sytuacji w naszym życiu. Wyraźmy zgodę na opuszczenie klosza swoich przyzwyczajeń oraz rutynowych czynności i myślenia. Wkroczmy odważnie w zmianę, bądźmy bardziej elastyczni, pokonajmy własne lęki i bariery.

Książka ma piękne ilustracje autorstwa Jim'a Field'a. Mieliśmy w niej możliwość zaobserwowania różnych zachowań australijskich zwierząt.

Po bajeczce wkroczyliśmy odważniej w świat zwierząt i w życie koali. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o tym stworzeniu. Nie jest on misiem, należy do rodziny torbaczy i mieszka tylko w Australii. Żyje wysoko w koronach drzew eukaliptusowych, a jego kończyny są przystosowane do wspinania się po drzewach. Koala je liście eukaliptusa, ale jest wybredny, bo żywi się tylko 20 spośród 300 gatunków tego drzewa. Wydaje on chrapliwe dźwięki (podobne do świni). Koala jest wspaniałym pływakiem, silnie pachnie piżmem i eukaliptusem i, co najdziwniejsze, NIE PIJE. W języku aborygenów słowo „koala" znaczy „ten, który nie pije", czasami tylko zlizuje kropelki wody z sierści lub z liści. Noworodek ma wielkość fasoli i waży 0,3g, a pierwsze 6 miesięcy życia koala spędza w torbie mamy. Dzieci słuchały zaciekawione. Bardzo podobały im się zdjęcia tego puchatego, szarego zwierzątka.
Przedszkolaki wykonały plakat nawiązujący do książki „Koala, który się trzymał" i pożyczyły sobie książeczki. Dziękuję za miłe zajęcia.

"Koala, który się trzymał"/Świat zwierząt - koala "Koala, który się trzymał"/Świat zwierząt - koala "Koala, który się trzymał"/Świat zwierząt - koala "Koala, który się trzymał"/Świat zwierząt - koala
"Koala, który się trzymał"/Świat zwierząt - koala