sierpień 2018

Książka - mój przyjaciel

Książka-mój przyjaciel8 maja podczas zajęć bibliotecznych przedszkolaki z Manowa dowiedziały się o tym, że książka może być ich przyjacielem. Jednak żeby tak się stało trzeba dbać o książki, nie pisać po nich, nie zaginać rogów, nie niszczyć, nie drzeć kartek, itd. Dzieci przekonały się, że książki są bardzo różne: grube, duże, cienkie, malutkie, z twardymi okładkami i kartami, miękkie, gumowe, z materiałem, z folią. Każda z nich zawiera w sobie coś innego: bajkę, opowiadanie, ciekawostki, informacje, historie o ulubionych postaciach z kreskówek, okienka do otwierania. Książka może służyć także do zabawy - np. do odkrywania szczegółów w ilustracjach.

Maluchy odpowiadały na pytania dotyczące książek i biblioteki. Jeżeli odpowiedź brzmiała "TAK", to skakały, jeżeli "NIE", siedziały bez ruchu. Dzieci, po kolei, nosiły na głowie książkę i starały się jej nie upuścić (nie mogły używać rąk). Zadanie wcale nie było takie proste, ale "Motylki" dzielnie się spisały. Po kilku innych niespodziankach i po przejrzeniu sobie swoich ulubionych gazet, grupa usiadła przy stołach. Każde dziecko stworzyło (narysowało) swoją okładkę książki i nadało jej tytuł:

-książka Zuzi nosiła tytuł "Mama i tata idą na lody",

-książka Hani - "Historia Elzy",

-książka Ilonki - "Wlazł kotek na płotek",

-książka Miłosza - "Samochód Brum! Brum!",

-książka Oskara - "W Krainie Robotów",

-książka Mai W. - "Eli",

-książka Mai S. - "Jak duży urósł czerwony kwiatek?",

-książka Artura - "Bajka o zielonym motorze",

-książka Martynki - "Kwiatek",

-książka Filipa - "Pożar, piła i samochód".

Dzieci obiecały dbać o książki, które pożyczyły z biblioteki. Liczymy na to, że się z nimi zaprzyjaźnią. :)

Książka-mój przyjaciel Książka-mój przyjaciel Książka-mój przyjaciel Książka-mój przyjaciel
Książka-mój przyjaciel