październik 2018

Spotkanie z Robertem Gondkiem

Spotkanie z Robertem Gondkiem27 kwietnia do biblioteki w Manowie przyjechał Robert Gondek - podróżnik, autor projektu i książki pt. „W drodze na najwyższe szczyty Afryki". Spotkał się on z gimnazjalistami z Manowa.
Pan Gondek opowiadał o swojej pasji, jaką jest podróżowanie do Afryki. Prezentacja, jaką przedstawił zgromadzonym, była bogata w mapy, przepiękne zdjęcia oraz zawierała podkład muzyczny prawdziwej afrykańskiej muzyki.

Podróżnik dzieli swoje wycieczki na dwie części. Pierwsze miejsce zajmują góry, które musi zdobyć. Następnie skupia się na drugim czynniku, czyli otaczającej go przyrodzie. Autor przedstawił nam kilka krajów (4 z 19), które zwiedził i szczytów, które zdobył - jednak jego dorobek podróżniczy jest o wiele większy i bardziej imponujący.

Pan Robert mówił o krajach i ludziach, jakich napotkał na swojej drodze w Afryce, o zwierzętach i parkach narodowych.

Podawał także wiele ciekawostek :

– 5 najgroźniejszych zwierząt Afryki, to:
1. słonie (nie występują wszędzie, ponieważ codziennie muszą zjadać około 100kg roślin).
2. lamparty,
3. lwy,
4. bawoły afrykańskie,
5. czarne nosorożce (niewiele ich już zostało na świecie).

- Sok z trzciny cukrowej, to jeden z najlepszych soków, jakie podróżnik kiedykolwiek pił.

- Podobno ogromne i egzotyczne owoce drzewa chlebowego mają smak zbliżony do gumy TURBO.

- Supermarket przypomina sklepik, ale można w nim dostać Coca-colę, Fantę i Sprite'a.

- W niektórych miejscach w Afryce przepisy drogowe nie są przestrzegane.

- Marabuty to najbrzydsze ptaki tego kontynentu. Wyjadają one resztki jedzenia ze śmietników.

- W Rwandzie można spotkać górskie goryle, które są potężne i majestatyczne. Niestety, zostało ich już tylko około tysiąca.

- Podczas wędrówki przez las deszczowy jest bardzo głośno – całe otoczenie żyje swoim życiem, zewsząd słychać jakieś odgłosy i widać poruszające się stworzenia.

- W Afryce wszystko jest możliwe – nawet chodzenie z oswojonym szympansem za rękę.

- Do samochodu osobowego, który ma służyć za autobus, zmieści się 10 osób i kilka ogromnych plecaków. :)

Zdjęcia ukazane w prezentacji zapierały dech w piersiach. Spotkanie było niezwykle ciekawe i pouczające. Dziękujemy wszystkim za przybycie.

W naszych 4 bibliotekach można wypożyczyć przepiękny album Roberta Gondka pt. „W drodze na najwyższe szczyty Afryki". Książka zawiera w sobie opisy oraz 97 fotografii z 8 wypraw autora do 14 krajów i zdobycia przez niego 16 szczytów. Polecamy :)

Spotkanie z Robertem Gondkiem Spotkanie z Robertem Gondkiem Spotkanie z Robertem Gondkiem Spotkanie z Robertem Gondkiem