lipiec 2018

Rycerski świat

Rycerski świat24 stycznia odbyły się zajęcia biblioteczne w Świetlicy w Kretominie. Tematem spotkania byli rycerze. Dzieci czytały naprzemiennie ciekawostki o tych odważnych i walecznych postaciach. Kim był rycerz? Jaki był? Czym się zajmował? Z czego składała się jego garderoba? Jakie cechy musiał posiadać jego koń? Jak wyglądały rycerskie turnieje? Jakiej broni używano? Informacji do zgłębienia było sporo. Dowiedzieliśmy się także, co oznacza prawdziwe rycerskie zachowanie - należy być mężnym, bohaterskim, szczerym, prawym, honorowym i szanującym innych, zawsze bronić słabszych i stawać po ich stronie.

Następnie zajęliśmy się rozwiązywaniem rycerskich zagadek i zadań:

-odnaleźliśmy prawidłową zbroję,

-dopasowaliśmy elementy do epoki średniowiecznej,

-rozwiązaliśmy rebus o rycerskości,

-odszyfrowaliśmy sekretne kody, aby dowiedzieć się, gdzie w naszym kraju znajduje się słynny, ogromny zamek,

-odkryliśmy marzenie rycerza znajdując identyczne wyrazy i wpasowując je w krzyżówkę, która dała nam upragnione rozwiązanie,

-bezpiecznie wspięliśmy się na wieżę za pomocą „alfabetycznych kamieni”,

-znaleźliśmy dwie identyczne strzały,

-odnaleźliśmy tarcze, smoki, klejnoty, oraz pnącze, na które wspiął się rycerz i wyratował księżniczkę uwięzioną na szczycie wieży,

-odtworzyliśmy imię księżniczki w opałach z kamiennej układanki krzyżówkowej.

Przeprowadziliśmy także konkurs, który polegał na narysowaniu najciekawszego zamku za pomocą 20 linii prostych/kresek.

Na koniec wszyscy rzucaliśmy po 5 razy kulą armatnią (kulką papieru) w zamek wroga (do kosza) i staraliśmy się jak najczęściej trafić. Gabrysia była bezkonkurencyjna – 5 prób i 5 celnych rzutów. Brawo!

Rycerski świat Rycerski świat Rycerski świat Rycerski świat