Kalendarium imprez  

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Promocja czytelnictwa

DKK dla dorosłych - "Performens"

Szczegóły

DKK dla dorosłych - "Performens"

9 listopada 2018r. miało miejsce kolejne spotkanie DKK (Dyskusyjnego Klubu Książki) dla dorosłych.

Czytaj więcej...

Nowe książki w bibliotece!

Szczegóły

Nowe książki w bibliotece!

Spora część nowo wprowadzonych książek została porwana z półek jeszcze zanim zdążyliśmy zrobić im zdjęcia. :) Prezentujemy więc tylko część naszych najnowszych nabytków zakupionych do biblioteki w Manowie. Każdy znajdzie coś dla siebie. Serdeczie zapraszamy dorosłych, młodzież i dzieci do buszowania po naszych bibliotecznych regałach. :)

Czytaj więcej...

Młodzieżowe DKK - "Iza Anoreczka"

Szczegóły

5 października odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie DKK dla młodzieży. Książką, którą omawialiśmy była „Iza Anoreczka" autorstwa znanej i cenionej polskiej pisarki Marty Fox.

Czytaj więcej...

Wrzesień 2018 w bibliotece

Szczegóły

Wrzesień w bibliotece

We wrześniu dzieci często nas odwiedzały. Chętnie służyły mi pomocą w drobnych bibliotekarskich pracach. Nasi młodzi czytelnicy codziennie przeglądali nowe książki, lubili czytać je wspólnie na głos i indywidualnie po cichu. 

Czytaj więcej...

Konkurs kulinarny w Manowie pt. "Dary lasu"

Szczegóły

Konkurs kulinarny "Dary lasu"

Serdecznie zapraszamy mieszańców Manowa do udziału w konkursie kulinarnym „Dary Lasu"!

Regulamin konkursu:

Czytaj więcej...

Najlepszy Czytelnik Lata 2018

Szczegóły

Najlepszy Czytelnik Lata 2018 06Do konkursu „Najlepszy Czytelnik lata 2018" zorganizowanego przez Biblioteki Publiczne Gminy Manowo przystąpiło czternaścioro uczestników, którzy podczas wakacji przeczytali i zilustrowali łącznie 41 książek. Spośród nich wybraliśmy czterech zwycięzców:
I miejsce – Katarzyna Cybulska
II miejsce - Antonina Jaworska
III miejsce – Eliza Elert
IV miejsce – Maja Jaworska
Każdy uczestnik otrzymał nagrodę w postaci książki oraz dyplom. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do kolejnych konkursów.

Czytaj więcej...

"Zatrzymać lato..." - wieczorek poetycko-muzyczny Państwa Kamińskich

Szczegóły

Zatrzymać lato...20 września br. o godz. 18.00 odbył się wieczorek poetycko-muzyczny Państwa Kamińskich pt. „Zatrzymać lato...". To już trzecie wystąpienie mieszkańców Manowa i członków Bractwa Literackiego w naszej bibliotece. Pani Elżbieta Kamińska czytała swoje wiersze, natomiast Pan Józef Kamiński zaśpiewał kilka pieśni – m.in.: „Gdybym był bogaty", „Maki", „Piosenka o Koszalinie".

Czytaj więcej...

Zapraszamy na wieczorek z poezją

Szczegóły

Zapraszamy na wieczorek poetycki

 

Zapraszamy Państwa na Wieczorek Poetycki!

WIERSZYK POWITALNY

Nasze spotkania z poezją
- jak Państwo dobrze wiedzą –
są zawsze klimatyczne,
liryczne i muzyczne.

Czytaj więcej...

Informacja

Szczegóły

Informacja

Owoce i tęczowa Świnka Peppa

Szczegóły

Pod koniec lipca dzieci odwiedzające bibliotekę, poza zabawą i przeglądaniem gazetek, znalazły również czas na stworzenie prac plastycznych.

Czytaj więcej...

65 rocznica śmierci Kornela Makuszyńskiego

Szczegóły

31 lipca 2018r. obchodzimy 65 rocznicę śmierci Kornela Makuszyńskiego.

Czytaj więcej...

Wakacyjne chwile spędzone w bibliotece

Szczegóły

Wakacyjne chwile spędzone w bibliotece

Dzieci odwiedzające bibliotekę w lipcu br. chętnie biorą udział w tworzeniu prac plastycznych, zajęciach edukacyjnych i czytelniczych. Młodzi czytelnicy lubią również pomagać w różnych pracach bibliotecznych. ;)

Czytaj więcej...

W świecie NAJ!

Szczegóły

W świecie NAJ!

17 lipca wraz z dziećmi ze świetlicy w Manowie i instruktor Anią Mikulską zapoznaliśmy się ze światem NAJ, najmniejszych i największych, karłów i olbrzymów.

Czytaj więcej...

Różne zajęcia plastyczne w bibliotece

Szczegóły

Różne zajęcia plastyczne w bibliotece

Dzieci odwiedzające bibliotekę w Manowie chętnie wykonują prace plastyczne przedstawiające m.in. ich plany na wakacje oraz ilustracje do książek, które wezmą udział w konkursie "Najlepszy Czytelnik Lata 2018".

Czytaj więcej...

Magiczna mapa Polski, pomysły na wakacje

Szczegóły

Magiczna mapa Polski, pomysły na wakacje

9 lipca odbyły się zajęcia biblioteczne z dziećmi ze świetlicy w Manowie. Tematem spotkania były wakacje i podróżowanie.

Czytaj więcej...

I love biblioteka!

Szczegóły

I love biblioteka!

W bibliotece, dzięki pracy młodych czytelników, powstał napis „I love biblioteka" (Kocham bibliotekę).

Czytaj więcej...

Piękne i bestie

Szczegóły

Piękne i bestie

4 lipca w świetlicy w Wyszeborzu odbyły się zajęcia czytelniczo-plastyczne pt. „Piękne i Bestie". Rozmawialiśmy o owadach – są one przecież tak różnorodne, ciekawe, wspaniałe, a zarazem przerażające. Wzbudzają wiele sprzecznych uczuć w swoich obserwatorach.

Czytaj więcej...

Wynalazki i inne prace plastyczne

Szczegóły

Wynalazki i inne prace plastyczne3 lipca dzieci odwiedzające bibliotekę zapoznały się z przepięknie wydaną książką pt. "Wynalazki Leonardo da Vinci". Po jej przejrzeniu, miały za zadanie narysować wynalazek da Vinci, który spodobał im się najbardziej lub same wymyślić i narysować wynalazek, które chciałyby, żeby został stworzony - swoimi propozycjami i pomysłami dosłownie się przekrzykiwały. :)

Czytaj więcej...

Zajęcia czytelniczo-plastyczne

Szczegóły

Zajęcia czytelniczo-plastyczneW bibliotece odbyły się dwa zajęcia czytelniczo- plastyczne nawiązujące do konkursu "Najlepszy Czytelnik lata 2018". Dzieci i młodzież bardzo chętnie czyta książki, wypożycza je i tworzy prace plastyczne/ilustracje do tych lektur. Serdecznie zapraszamy młodych czytelników w wieku 6-15 lat to udziału w konkursie (regulamin tutaj).

Czytaj więcej...

Wisielec, Kalambury, zabawy

Szczegóły

Wisielec, Kalambury, zabawy

Czytaj więcej...

Tworzymy rysunki z cyfr

Szczegóły

Tworzymy rysunki z cyfr

Z danych cyfr próbujemy stworzyć rysunek postaci lub danej rzeczy. Do wybranych przez siebie cyfr dorysowujemy kolejne kreski i elementy. 

Czytaj więcej...

Młodzieżowe DKK - homoseksualizm w literaturze dla nastolatków

Szczegóły

DKK młodzieżowe-homoseksualizm w literaturze dla nastolatków29 czerwca odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Tym razem poruszyliśmy temat homoseksualizmu w literaturze dla nastolatków. Rozmawialiśmy głównie o dwóch książkach "Simon oraz inni homo-sapiens" (znana również pod tytułem "Twój Simon") oraz "Inne zasady lata". Poruszają one codzienne problemy nastolatków, przełamują bariery poznawania własnego ja. Lektury zmieniają stereotyp osoby homoseksualnej. Wygląd i zachowanie geja lub lesbijki może być całkiem inne, niż wydaje się to osobom heteroseksualnym. 

Czytaj więcej...

Ulubione gry

Szczegóły

Ulubione gryDziewczynki przy pomocy farb stworzyły ciekawe, kolorowe dzieła przedstawiające ich ulubione gry.

Czytaj więcej...

Zabawy edukacyjne

Szczegóły

Zabawy w biblioteceDzieci skusiły się na kilka zabaw edukacynych w bibliotece. Zaproponowałam im wykreślankę, z której odczytały prawidłowe rozwiązanie, zagadki dotyczące zwierząt, zabawę w rymy, długi rebus, a na koniec kalambury.

Czytaj więcej...

W naszej bibliotece

Szczegóły

W naszej biblioteceDzieci chętnie odwiedzają naszą bibliotekę zarówno podczas roku szkolnego, jak i w wakacje. Poza zajęciami plastycznymi, edukacyjnymi, wypełnianiem testów, czytaniem książek i czasopism, korzystaniem z komputerów z dostępem do internetu, mogą rozłożyć sobie miękki koc na podłodze i poczuć się tu naprawdę dobrze.

Czytaj więcej...

Godziny pracy w lipcu i sierpniu

Szczegóły

W okresie przerwy wakacyjnej


(2 lipca – 31 sierpnia)


biblioteka będzie czynna


w godzinach


10.00 – 16.00

Dzień Ojca - "Mój tato jest niedźwiedziem"

Szczegóły

Dzień Ojca - "Mój tato jest niedźwiedziem"22 czerwca odwiedziły nas manowskie przedszkolaki wraz z Panią Ulą i Panią Gabrysią. Jutro jest Dzień Ojca i właśnie z tej okazji maluchy wysłuchały uroczej bajki Nicoli Connelly pt. "Mój tato jest niedźwiedziem". Przepiękne ilustracje Annie White zachwyciły naszych młodych czytelników. Książka była niezwykle ciekawa, a dzieci znalazły nawet jakieś podobieństwa w zachowaniu i wyglądzie ich ojców do niedźwiedzi. Tatusiowie również moga być m.in. duzi, okrągli, futrzaści lub mieć ogromne dłonie. Potrafią łowić ryby i/lub spać jak niedźwiedzie. Jednak najwspanialsze ze wszystkiego są ich "niedźwiedzie uściski". Przecież przytulenie do tatusia, to jedna z najmilszych i najprzyjemniejszych rzeczy na świecie, prawda?

Czytaj więcej...

Zakończenie roku szkolnego - "Motylki"

Szczegóły

Zakończenie roku szkolnego - "Motylki"21 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego w Punkcie Przedszkolnym TPD „Motylki" w Manowie. Pracownik naszej biblioteki został zaproszony na ten jakże uroczysty dzień. Przy okazji poprowadził krótkie zajęcia polegające na ubraniu przez przedszkolaki papierowych podobizn dzieci. Miały one zostać "przyodziane" w sportowe ubrania reprezentacji polskiej piłki nożnej. Dzieci rozdzieliły się na dwie grupy i jedna ubierała chłopca, a druga dziewczynkę. W niedzielę kolejny mecz Polski, więc kibicujemy naszym piłkarzom i krzyczymy „Do boju, Polsko!". :)
Pani Ula Drąg przygotowała wspaniałą imprezę pełną ciekawych zabaw, wierszyków, piosenek i tańców. Spotkanie było niezwykle udane.

Czytaj więcej...

Konkurs

Szczegóły

plakat n STRONĘ

Czytaj więcej...

Wakacje w Bibliotece

Szczegóły

Wakacje w bibliotece na stronę

Odwiedziny naszej wolontariuszki

Szczegóły

Wolontariuszka Weronika, która ukończyła już swój wolontariat w naszej bibliotece, przyszła się do nas przywitać. Była przepięknie ubrana - dzisiaj w Szkole Podstawowej w Manowie jest Bal Gimnazjalistów. Życzymy jej i całemu jej rocznikowi udanego balu, dobrej zabawy, a po ukończeniu szkoły, powodzenia w dalszej nauce i całej życiowej drodze. Liczymy na jej częste odwiedziny. :)

Odwiedziny Odwiedziny   

Podróżujemy palcem po Europie

Szczegóły

Razem z dziećmi odwiedzającymi bibliotekę wybraliśmy się w "podróż po Europie". Dzięki publikacji pt. "Mój atlas Europy" uczniowie odkrywali nazwy państw i ich położenie, naklejali flagi krajów w prawidłowe miejsca oraz kolorowali odpowiednimi barwami wybrane flagi. 

Podróżujemy po Europie Podróżujemy po Europie Podróżujemy po Europie  

Kalendarium literackie - 120 rocznica urodzin Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

Szczegóły

Tadeusz Dołęga-Mostowicz10 czerwca przypada 120 rocznica urodzin Tadeusza-Dołęgi-Mostowicza.

Czytaj więcej...

"Koala, który się trzymał"/Świat zwierząt - koala

Szczegóły

7 czerwca odbyły się zajęcia biblioteczne z „Motylkami". Tydzień temu czytaliśmy bajkę pt. „Mysz, która chciała być lwem" Rachel Bright. Dzisiaj zabraliśmy się za kolejną wspaniałą i pouczającą książkę tej autorki pt. „Koala, który się trzymał".
Koala ciągle trzymał się drzewa, drzemał i żuł liście eukaliptusa. Nie pragnął i nie dążył do zmian, obawiał się ich. Na szczęście dane mu było uwolnić swoje łapki OD TRZYMANIA. Poczuł się wolny i szczęśliwy.

„Bo czasem jest warto

ODPUŚCIĆ TRZYMANIE

I zobaczyć śmiało,

co się wtedy stanie!"

Czytaj więcej...

Mysz, która chciała być lwem

Szczegóły

Mysz, która chciała być lwem29 maja do biblioteki zawitały „Motylki". Manowskie przedszkolaki wysłuchały niezwykłej bajki pt. „Mysz, która chciała być lwem" autorstwa Rachel Bright. To, co urzekło nas wszystkich, to ilustracje Jim'a Field'a, które wraz z tekstem umożliwiają czytanie w sposób „wrażeniowy". Każda kolejna strona była bardzo ciekawa i inna od poprzedniej, zaskakiwała czytelników. Myszka była pomijana przez inne, większe zwierzęta. Podziwiała lwa, którym zachwycali się wszyscy. Chciała, tak jak on, potrafić ryczeć i być zauważoną. Wykazała się ogromną odwagą, żeby zbliżyć się do potężnego i dzielnego lwa. Jak zakończyło się owo spotkanie? Czy lew pożarł małą myszkę? Czy odwaga zawsze popłaca? Czy warto walczyć o samego siebie?

Czytaj więcej...

Czujemy już lato!

Szczegóły

Czujemy już LATO!Uczniowie przebywający dzisiaj w bibliotece wzięli udział w zajęciach plastycznych, których tematem było LATO! Kalendarzowe lato przyjdzie dopiero za miesiąc, ale już czujemy lato, nadchodzi, jest gorąco, upalnie, pięknie. Dzieci stworzyły wiele ciekawych prac, które kojarzyły im się z tą piekną porą roku. Po zajęciach przyszedł czas na zabawę multimedialnym globusem i "podróżowanie dookoła świata". 

Czytaj więcej...

Prace plastyczne

Szczegóły

Prace plastyczne

Czytaj więcej...

Kochana mamo!

Szczegóły

Kochane mamy24 maja podczas spotkania z przedszkolakami rozmawialiśmy o Dniu Matki. Dzieci przyczepiły do tablicy plakat, wiersz i inne akcenty związane z tym dniem. Maluchy mówiły mi imiona ich mam, opowiadały o tym, jak je kochają i jak mogą okazać im swoją miłość. Przedszkolaki wysłuchały pięknych wierszy o Dniu Matki, obejrzały i wskazywały następstwa zdarzeń w historyjce obrazkowej pt. "Przygody Lwa Leona", doprowadziły małą kaczuszkę do jej mamy (znalazły właściwą drogę w labiryncie), prawidłowo przykleiły naklejki, z których powstał kwiat i podały jego odpowiednią nazwę. Taką piękną różę można podarować oczywiście swojej mamusi.

Czytaj więcej...

Kalendarium literackie. Tony Halik.

Szczegóły

Tony Halik - 20 rocznica śmierci.Kalendarium literackie

23 maja przypada 20 rocznica śmierci Tony'ego Halika. Tony Halik (1921-1998) był słynnym polskim podróżnikiem, pisarzem, dziennikarzem, fotografem, operatorem filmowym oraz autorem telewizyjnych programów podróżniczych, które prowadził wraz z partnerką Elżbietą Dzikowską. Z pewnością wielu z nas pamięta program „Pieprz i wanilia".

Czytaj więcej...

Biblioteczne klimaty

Szczegóły

Biblioteczne klimaty21 maja podczas zajęć plastycznych oraz czytelniczo-plastycznych uczniowie tworzyli prace plastyczne, których tematem były książki i biblioteka. Prace w "bibliotecznych klimatach" zawisną na ścianach naszej biblioteki. Podczas malowania dzieci przeglądały i czytały książeczki, które umieściły na swoich dziełach ("Moja żółta książeczka", "Czerwony Kapturek").

Czytaj więcej...

Tworzenie książeczek

Szczegóły

Tworzymy książeczkiOstatnio w bibliotece stworzyliśmy z przedszkolakami książkę pt. "Motylki w bibliotece". Złączenie mini książeczek wcale nie jest łatwą sprawą, ale z pomocą kilku uczennic (Oli, Weroniki i Natalii), udało się doprowadzić tę pracę do końca. Dziękuję za pomoc. Efekt końcowy jest zadowalający i urzekający. Co zrobimy z książeczkami? Niestety, nie możemy nic zdradzić. To ma być niespodzianka. :)

Czytaj więcej...

W kosmosie

Szczegóły

W kosmosie17 maja odwiedziły nas „Motylki". Na początku zajęć przeczytaliśmy sobie książeczkę pt. „Motylki w bibliotece", którą stworzyliśmy wspólnie na ostatnich zajęciach podczas Tygodnia Bibliotek.

21 maja będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Kosmosu i właśnie z tej okazji rozmawialiśmy sobie o kosmosie, słońcu, układzie słonecznym, gwiazdach, planetach, a nawet o... ufoludkach. Przedszkolaki rozwiązały bezbłędnie kilka zadań. Później zamieniły się w statki kosmiczne/rakiety i latały po całej sali. Zostały ufoludkami, które bardzo dziwnie się poruszały (każdy w inny sposób).

Czytaj więcej...

DKK dla młodzieży - "Odlot na samo dno" Jany Frey

Szczegóły

DKK młodzież - "Odlot na samo dno" Jany Frey11 maja odbyło się kolejne spotkanie DKK – Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży („Książkoholików"). Rozmawialiśmy sobie o publikacji pt. „Odlot na samo dno" Jany Frey, która porusza trudny, a zarazem bardzo potrzebny temat uzależnienia od narkotyków. Odpowiadaliśmy sobie m.in. na takie pytania:
-Co skłania młodych ludzi do sięgnięcia po używki?
-Czy tak naprawdę są w stanie sobie uzmysłowić jakie ryzyko niesie ze sobą stosowanie środków odurzających?
-Czym objawia się uzależnienie?
-Jakie są etapy uzależnienia?

Czytaj więcej...

Medytacyjna podróż do Ziemi Świętej - spotkanie z Janem Wyrwasem

Szczegóły

Medytacyjna podróż do Ziemi Świętej - spotkanie z Janem Wyrwasem10 maja o godzinie 18.00 odbyło się spotkanie z Janem Wyrwasem. Nosiło ono tytuł "Medytacyjna podróż do Ziemi Świętej". 

Pan Jan jest filozofem, a jego biografia pod względem zawodowych jest niezwykle bogata i urozmaicona. Spędził on kilka miesięcy w Palestynie, gdzie pracował jako przewodnik w muzeum. Opowiadając nam o Ziemi Świętej, kolebce trzech największych religii, dzielił się z nami niezwykłymi informacjami i ciekawostkami związanymi z tym miejscem, jego historią, tradycją i ludźmi, którzy tam mieszkają i je odwiedzają. Większość z nas nie miała pojęcia o tak ogromnym bogactwie kulturalnym tego miejsca.

Czytaj więcej...

Biblioteka

Szczegóły

Biblioteka10 maja podnownie odwiedziły nas przedszkolaki z Manowa. W tygodniu bibliotek porozmawialiśmy sobie o bibliotece i o książkach. Dzieci wiedzą jaka jest różnica pomiędzy biblioteką a księgarnią. Uzmysłowiły sobie, że korzystanie z biblioteki jest bezpłatne. Wiedzą już jakie cechy powinni posiadać WZOROWI CZYTELNICY. Dzieci starają się nimi być. Lubią czytać i oglądać książki. Chętnie wypożyczają je z naszej biblioteki i oddają w terminie, dbają o ich czystość, obiecały używać zakładek do książek ;) i zawsze odkładają książki na półeczki. Dzięki czytaniu "Motylki" coraz więcej rozumieją, a ich wiedza się pogłębia. Książka staje się ich przyjacielem.

Czytaj więcej...

DKK dla dorosłych - "Dziewczyna w walizce"

Szczegóły

DKK dla dorosłych - "Dziewczyna w walizce"9 maja odbyło się kolejne spotkanie DKK dla dorosłych. Rozmawialiśmy o książce pt. "Dziewczyna w walizce" autorstwa Raphaela Montesa.
Publikacja jest... niebywała. Czy kiedykolwiek interesowało was jak zachowuje się, o czym myśli i co czuje psychopata/morderca? Dzięki lekturze "Dziewczyny w walizce" macie okazję się tego dowiedzieć. Od początku, od pierwszych chwil spędzonych na czytaniu wiemy, że z bohaterem jest coś... nie tak. Już na dzień dobry jego fascynacja nowo poznaną kobietą staje się istną obsesją. Czytamy i jesteśmy coraz bardziej przerażeni.

Czytaj więcej...

Książka - mój przyjaciel

Szczegóły

Książka-mój przyjaciel8 maja podczas zajęć bibliotecznych przedszkolaki z Manowa dowiedziały się o tym, że książka może być ich przyjacielem. Jednak żeby tak się stało trzeba dbać o książki, nie pisać po nich, nie zaginać rogów, nie niszczyć, nie drzeć kartek, itd. Dzieci przekonały się, że książki są bardzo różne: grube, duże, cienkie, malutkie, z twardymi okładkami i kartami, miękkie, gumowe, z materiałem, z folią. Każda z nich zawiera w sobie coś innego: bajkę, opowiadanie, ciekawostki, informacje, historie o ulubionych postaciach z kreskówek, okienka do otwierania. Książka może służyć także do zabawy - np. do odkrywania szczegółów w ilustracjach.

Czytaj więcej...

Przygotowania do zajęć

Szczegóły

Przygotowania do zajęćDzięki pomocy mojej czytelniczki, jestem już gotowa do zajęć z przedszkolakami. :) Uczennica chętnie wykonała rysunki na temat tego, czego książka nie lubi. Narysowała także dziecko z książką i nadała mu tytuł "Książka-mój najlepszy przyjaciel". Dziękuję za pomoc.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na spotkanie z Janem Wyrwasem

Szczegóły

Zapraszamy na spotkanie z Janem Wyrwasem

W bibliotece

Szczegóły

W biblioteceNasza czytelniczka spędzając swój wolny czas w bibliotece, stworzyła piękny obrazek przy użyciu kolorowego piasku, pobawiła się multimedialnym globusem oraz odnalazła wszystkie ukryte żaglówki w książce pt.: "Planeta Ziemia". 

Następnie, z innymi osobami, zapoznała się z informacjami i ciekawostkami z "Mojego atlasu świata z naklejkami". Wspólnie uzupełniono atlas doklejając podobizny zwierząt w miejsca, w których występują one w naturze. Polorowano flagi i uporządkowano plakat całego świata, dopasowując do niego flagi danych krajów.

Czytaj więcej...

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie