Kalendarium imprez  

marzec 2020
P W Ś C Pt S N
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Promocja czytelnictwa

Informacja

Szczegóły

informacja

Zaczarowana zagroda w bibliotece

Szczegóły

Zaczarowana zagroda42Podczas tegorocznych ferii dzieci z przedszkola TPD „Motylki" wzięły udział w cyklu kreatywnych zajęć bibliotecznych na podstawie książki A.CZ. Centkiewiczów „Zaczarowana zagroda". Podczas spotkań dzieci zostały zabrane w podróż na daleką Antarktydę, gdzie poznały bohaterów książki. Dowiedziały się gdzie znajduje się Antarktyda, jaki panuje tam klimat, jakie zwierzęta ja zamieszkują, jakie rosną rośliny, a także kto to jest polarnik i co robi w tej mroźnej krainie. Podczas parodniowych spotkań przedszkolaki wykonały makietę, na której znalazły się góry lodowe, domy polarników, ocean oraz zaczarowana zagroda z pingwinami.

Czytaj więcej...

Zapraszamy do biblioteki

Szczegóły

Ferie w bibliotece2

"Tradycje bożonarodzeniowe w naszych domach"

Szczegóły

Tradycje bożonarodzeniowe w naszych domach 2016 grudnia br. w ramach projektu FRSI „Rozmowy przy wspólnym stole" do wspólnej rozmowy zaprosiliśmy dzieci uczęszczające do biblioteki w Manowie. Tematem były „Tradycje bożonarodzeniowe w naszych domach". Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym jak przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia oraz o tradycjach i zwyczajach jakie są obchodzone w ich domach. Dzieci opowiadały także czy tradycja ma dla nich znaczenie, jaką pełni rolę w ich życiu oraz czy warto ją pielęgnować i przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Czytaj więcej...

"Kultura i tradycja w naszych domach"

Szczegóły

13 grudnia br. w manowskiej bibliotece odbyło się trzecie spotkanie w ramach projektu „Rozmowy przy wspólnym stole", którego tematem była „Kultura i tradycja w naszych domach". Podczas spotkania uczestniczki opowiadały o tradycjach i zwyczajach jakie panują w ich domach, a także o tym jaką rolę spełnia tradycja w życiu człowieka. Ustaliłyśmy, iż tradycja jest mocno zakorzeniona w naszej kulturze, jesteśmy mocno związani ze zwyczajami i obyczajami rodzinnymi oraz społecznymi. Jest to bardzo ważne dla nas samych jak i naszej tożsamości narodowej, aby pielęgnować tradycję i przekazywać z pokolenia na pokolenie, po to aby nasza kultura, nasze dziedzictwo nigdy nie zostało zapomniane.

Kultura i tradycja w naszych domach 01 Kultura i tradycja w naszych domach 01 Kultura i tradycja w naszych domach 01 Kultura i tradycja w naszych domach 01

"Legenda o świętym Mikołaju"

Szczegóły

20191206 1526166 grudnia - na ten dzień z niecierpliwością czekają duże i małe dzieci. Mikołajki to okazja do obdarowywania się prezentami, zabaw i składania życzeń. Tego właśnie dnia, zaraz po wizycie Mikołaja w przedszkolu, przedszkolaki przyszły do biblioteki, aby poznać „Legendę o świętym Mikołaju". Podczas zajęć dowiedziały się gdzie dorastał Mikołaj i jak to się stało, że został świętym Mikołajem. Rozmawialiśmy także o tradycjach Bożonarodzeniowych jakie panują w naszych domach, a na zkończenie każdy wykonał ozdobę choinkową i wypożyczył książkę.

Czytaj więcej...

Mała Książka-Wielki Człowiek

Szczegóły

20191118 144347

Pierwsza czytelniczka, która odebrała dyplom aktywnego czytelnika

Czytaj więcej...

Dzień Kundelka

Szczegóły

DzieńKundelka 1125 październik to dzień, w którym obchodzimy Dzień Kundelka. Jest to nieformalne święto obchodzone w Polsce, które zainicjowało nieistniejące już Stowarzyszenie Przyjaciół Kundelka. Jego celem jest, byśmy pamiętali o kundelkach, które okazują się wytrwałymi towarzyszami człowieka. To święto upamiętniać ma również przyjęcie aktu prawnego zawierającego definicję humanitarnego traktowania zwierząt. Październik jest również miesiącem dobroci dla zwierząt. Właśnie z okazji tego święta, przedszkolaki z ogniska przedszkolnego TPD w Manowie wzięły udział w zajęciach bibliotecznych poświęconych psom. Podczas spotkania grupa "Motylków" wysłuchała opowiadania o przedszkolnej zbiórce karmy i koców dla piesków ze schronisku oraz o adopcji brązowego, włochatego pieska. Rozmawialiśmy także o psach które ratują życie ludziom oraz o tym jak pomagają osobom niewidomym. Po omówieniu tematu zajęć, przedszkolaki wykonały psiaki o jakich marzą. Na zakończenie każde dziecko wypożyczyło książkę z psim bohaterem.

Czytaj więcej...

"Franklin i książka z biblioteki"

Szczegóły

Franklin i książka z biblioteki 0927 września br. przedszkolaki z przedszkola TPD „Motylki" uczestniczyły w pierwszych , po przerwie wakacyjnej, zajęciach bibliotecznych, które zostały przeprowadzone na podstawie książki „Franklin i książka z biblioteki". Celem zajęć było zapoznanie dzieci z księgozbiorem dziecięcym i zasadami wypożyczania książek. Podczas spotkania mali czytelnicy dowiedzieli się jak należy dbać o wypożyczone książki i kiedy zwracać je do biblioteki. Na zakończenie wykonały własną zakładkę do książki. Otrzymały także wyprawkę czytelniczą z programu „Mała Książka, Wielki Człowiek".

Czytaj więcej...

Wybraliśmy Gminnych Mistrzów Pięknego Czytania

Szczegóły

Mistrz Pięknego Czytania 4024 września br. w Bibliotece Publicznej w Manowie odbył się XVIII Gminny Konkurs „Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania – Czytamy Małego Księcia i inne książki Antoine`a de Saint-Exupèry`ego". W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Manowie, Szkoły Podstawowej w Boninie oraz Szkoły Podstawowej w Rosnowie. Każdy uczestnik reprezentował po dwa fragmenty tekstu – jeden wybrany przez siebie, drugi zaś wylosowany na miejscu. Prezentacje uczestników oceniała komisja w składzie: Grażyna Góral, Anna Mikulska oraz Karina Maciejewska.

 

Finalistami XVIII edycji konkursu zostali:

Kategoria „klasy III - V - Lektorzy Młodsi"
Mistrz – Kaj Karólczak ze Szkoły podstawowej w Boninie
Wicemistrz – Dominik Skalski ze Szkoły Podstawowej w Boninie

Kategoria „klasy VI - VIII - Lektorzy Starsi"
Mistrz – Izabela Nierzwicka ze Szkoły Podstawowej w Rosnowie
Wicemistrz – Maksym Olejnik ze Szkoły Podstawowej w Rosnowie

Zwycięzcy tegorocznego konkursu będą reprezentować naszą gminę na XVIII Powiatowym Konkursie „Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania – Czytamy Małego Księcia i inne książki Antoine`a de Saint-Exupèry`ego" w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.
Laureaci oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim uczestników konkursu serdecznie gratulujemy, a laureatom życzymy powodzenia na konkursie powiatowym.

Czytaj więcej...

Ewa Chotomska w bibliotece

Szczegóły

23 września 2019 r. na zaproszenie Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, przyjechała do nas Pani Ewa Chotomska, autorka tekstów piosenek i wierszy dla dzieci, scenarzystka programów telewizyjnych, reżyserka wideoklipów w jednej osobie. Na spotkanie z popularną „Ciotką Klotką" przyszli uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Manowie. W trakcie godzinnego spotkania Pani Ewa opowiadała o swojej pracy w telewizji, o swoich wierszach, zadawała różne zagadki i prezentowała znane i lubiane piosenki dla dzieci. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały aktorce za wspólnie spędzony czas, który przebiegł we wspaniałej i miłej atmosferze.


Sponsorem spotkania była Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela

170530-7a18e51c2f774b55887c

Czytaj więcej...

"Rozmowy przy wspólnym stole"

Szczegóły

 

Rozmowy przy wspólnym stole 1716 września br. w Bibliotece Publicznej w Manowie w ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, odbyło się spotkanie z cyklu „Rozmowy przy wspólnym stole”. Tematem spotkania było odpowiedzenie sobie na pytanie „Dlaczego tutaj mieszkam?”, celem zaś zapoznanie się i wypracowanie wspólnych aktywności, które mogły by się przyczynić do integracji społecznej mieszkańców. Na spotkanie do biblioteki – instytucji cieszącej się zaufaniem publicznym- przyszły osoby, które są zainteresowane dobrem wspólnym, działaniem na rzecz swojej społeczności i głowami pełnymi pomysłów. Uczestnicy spotkania mieli okazję doświadczyć dobrej, autentycznej rozmowy, dzięki której przyjrzeli się bliżej sprawom istotnym dla ich społeczności.

Moderatorzy: mgr Maria Staciwa, mgr Karina Maciejewska

Catering: KGW „Kreatywny Babiniec” z Rosnowa

Czytaj więcej...

"Wakacyjna podróż"

Szczegóły

Wakacyjne pudełko 25Wakacje to świetny czas, aby ruszyć w podróż śladem bohaterów ulubionych książek. My, podczas czwartkowych zajęć w bibliotece wyruszyliśmy wraz z Mają, bohaterką opowiadania „Wakacyjna podróż", na fascynującą przygodę. Przemierzyliśmy morza i pustynie, lataliśmy samolotem, a także balonem. Z naszej wakacyjnej podróży przywieźliśmy duży bagaż wspomnień i pamiątek, które spakowaliśmy we własnoręcznie wykonane wakacyjne skrzynki.

Czytaj więcej...

"Nela i tajemnice oceanów"

Szczegóły

Nela i tajemnice oceanów 17 Świat z widziany oczami dziecka wygląda zupełnie inaczej, jest bardziej kolorowy, intensywny, a wszystko jest nowe i tak bardzo fascynujące. Nic więc dziwnego, że książka "Nela i tajemnice oceanów" przyciągnie każdego młodego czytelnika na długi czas. Podczas zajęć dzieci z Grzybnicy wraz z reporterką Nelą zostały morskimi badaczami, odkrywały podwodny świat ryb, ssaków i innych fantastycznych zwierząt. Zbadały także dno Morza Czerwonego oraz Oceanu Indyjskiego, szukały rekinów, skrzydlic, delfinów oraz przemiłych krów morskich, czyli diugoni. Obserwowały manty, płaszczki i ogończe, poznały również zwierzęta głębinowe, które żyją w kompletnej ciemności. Specjalnie dla spragnionych prawdziwych przygód, Nela dołączyła do swojej książki wiele treści multimedialnych, dzięki nim „świetliczaki" obserwowały podwodny świat własnymi oczami, który następnie pokazały, wykonując własny kawałek dna morskiego.

Czytaj więcej...

"Piracka przygoda"

Szczegóły

Piracka przygoda19„Piracka przygoda" to tytuł opowiadania na podstawie, którego odbyły się zajęcia biblioteczno-plastyczne dla dzieci ze świetlicy w Wyszeborzu. Zajęcia rozpoczęły się od wyprawy na piracką wyspę, gdzie dwoje przyjaciół przeżyło niezwykłą przygodę. Następnie zapoznaliśmy się z budową okrętu pirackiego, pirackim ekwipunkiem i tajną mapą, która doprowadziła nas do skarbu. W kolejnej części zajęć dzieci wykonały obrazki z własnym okrętem.

Czytaj więcej...

Informacja

Szczegóły

Uwaga czytelnicy

Konkurs

Szczegóły

Konkurs letni s2019

REGULAMIN 

Czytaj więcej...

Spotkanie poświęcone Polakom zesłanym na Sybir

Szczegóły

Spotkanie 26

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie z Leszkiem Szczasnym

Szczegóły

spotkanie autorskie

Czytaj więcej...

Nasze barwy ojczyste

Szczegóły

Dzień Flagi 11„Nasze barwy ojczyste" to zajęcia, w których uczestniczyły „Motylki" z przedszkola w Manowie. Podczas zajęć przedszkolaki wysłuchały legendy o „Lechu, Czechu i Rusie", poznając historię powstania Państwa Polskiego oraz naszych symboli narodowych. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się dlaczego na naszym godle znajduje się biały orzeł w koronie na czerwonym tle, poznały także znaczenie barw na fladze Polski.

Czytaj więcej...

Pingwin Pingo i nieznośne śmieci w oceanach

Szczegóły

20190429 14142929 kwietnia br. przedszkolaki z ogniska przedszkolnego TPD uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych dotyczących segregacji odpadów. Zajęcia zrealizowane były na podstawie opowiadania „O Pingwinie Pingo i nieznośnych śmieciach w oceanach". W czasie zajęć przedszkolaki dowiedziały się jak należy segregować śmieci i dlaczego segregacja jest tak ważna, a także co dzieje się z odpadami oraz jak można je wykorzystać powtórnie. Zostały zapoznane także ze słowem „recykling", następnie samodzielnie posegregowały odpady i umieściły je we właściwych pojemnikach.

Czytaj więcej...

"Inny nie znaczy gorszy"

Szczegóły

Brzydkie kaczątko 1810 kwietnia br. dzieci z ogniska przedszkolnego TPD wzięły udział w zajęciach bibliotecznych pt. „Inny nie znaczy gorszy". Zajęcia prowadzone były na podstawie baśni H. Ch. Andersena pt. „Brzydkie kaczątko". Podczas spotkania przedszkolaki zostały zapoznane z treścią baśni, którą następnie omówiliśmy. Dowiedziały się także co to jest tolerancja i empatia, oraz że każdy z nas jest inny, niepowtarzalny i ma prawo do akceptacji i szacunku. Następnie przedszkolaki wykonały własne „brzydkie kaczątka", które później stały się aktorami w teatrze Kamishibai.

Czytaj więcej...

Wiosna w ogrodzie

Szczegóły

Wiosna w ogrodzie 06Rozpoczęła się wiosna, a wraz z nią pierwsze prace w ogrodzie. Podczas pierwszego wiosennego spotkania, przedszkolaki wysłuchały opowiadania o przyjaciołach ze Stumilowego lasu, którzy zakładali ogród. Następnie rozmawialiśmy o aktualnej porze roku i o zmianach jakie zachodzą w przyrodzie. Rozmawialiśmy także o tym co robimy w ogrodzie, jak należy przygotować ziemię aby można posadzić roślinki, co jest potrzebne roślinom do tego, aby mogły rosnąć oraz jak należy opiekować się zasianymi nasionkami i cebulkami. Na zakończenie zajęć dzieci zasadziły cebulki, o które będą dbały w domu.

Czytaj więcej...

"Cylk dobowy"

Szczegóły

Dzień i noc 11Dzisiejsze przedpołudnie „Motylki" z ogniska przedszkolnego spędziły w bibliotece. Tematem naszych zajęć był cykl dobowy. Podczas zajęć wysłuchały wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Dzień i noc", następnie rozmawialiśmy na temat czym różni się dzień od nocy – co robimy w dzień , a co wieczorem i w nocy. Dzieci zostały także zapoznane z fazami dnia i nocy, ich naturalną przemiennością i stałym następstwem. Na zakończenie przedszkolaki rozwiązywały zadania związane z tematem zajęć.

Czytaj więcej...

Nieznajomość prawa szkodzi

Szczegóły

Nieznajomość prawa szkodzi 03Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi) to nie magiczne zaklęcie, to jedna z podstawowych zasad prawa. Zgodnie z nią, nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej. W praktyce wyraża się ona tym, że nikt nie może powiedzieć, iż zachował się niezgodnie z normą dlatego, że nie wiedział o jej istnieniu. O tym właśnie dowidziały się dzieci z Kretomina podczas piątkowych zajęć bibliotecznych. Zajęcia prowadzone były w oparciu o książkę z serii Prawie bajki Jakuba Skworza „Nieznajomość prawa szkodzi". Prawie bajki to opowieść, która wprowadziła dzieci w świat prawa, nauczyła podstawowych pojęć oraz pokazała, jak wygląda praca prawnika. Nasze zajęcia były też doskonałym pretekstem do dyskusji na temat prawa w codziennym życiu.

Czytaj więcej...

Dzień Babci i Dziadka

Szczegóły

Dzień Babci i Dziadka 23Dziadek i Babcia to osoby, które zajmują szczególne miejsce w sercu każdego dziecka. Co roku w styczniu obchodzą oni swoje święto. Z tej właśnie okazji w bibliotece odbyło się spotkanie z najmłodszymi czytelnikami, które z chęcią opowiadały o swoich bliskich, mówiły za ci kochają Babcie i Dziadków oraz o tym jak bardzo lubią spędzać z nimi czas i jak ważną rolę pełnią w ich życiu. Podczas zajęć dzieci wysłuchały fragmentu książki Grażyny Bąkiewicz „Kosmiczni odkrywcy-Franio i jego babcia", następnie przystąpiły do wykonania laurek, które na pewno będą wspaniałym prezentem.

Czytaj więcej...

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie