Kalendarium imprez  

grudzień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Promocja czytelnictwa

"Pierwsze Święta reniferka"

Szczegóły

 

Za nami ostatnie w tym roku spotkanie w Klubie Aktywnego Rodzica. Podczas spotkania maluchy z wielkim skupieniem słuchały jak bohater opowiadania  pod tytułem „Pierwsze Święta renifekra” – Święty Mikołaj,  pakował  do sań prezenty  i przygotowywał się  do najbardziej pracowitego dnia w roku.  Niestety zamieszanie i wielki pośpiech sprawił, że jeden prezent nie trafił do sań. Na szczęście mały i sprytny reniferek  dostrzegł błąd Mikołaja i wszystkie dzieci dostały wyczekiwane prezenty. Kiedy dzieci poznały zabawną historię Mikołaja wykonały papierowe renifery a potem z wielkim zapałem bawiły się plasteliną. Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom za udział w dotychczasowych spotkaniach i zapraszam na kolejne już  w Nowym Roku.

"Pierwsze Święta reniferka" "Pierwsze Święta reniferka" "Pierwsze Święta reniferka" "Pierwsze Święta reniferka"
"Pierwsze Święta reniferka" "Pierwsze Święta reniferka" "Pierwsze Święta reniferka" "Pierwsze Święta reniferka"
"Pierwsze Święta reniferka" "Pierwsze Święta reniferka" "Pierwsze Święta reniferka" "Pierwsze Święta reniferka"
"Pierwsze Święta reniferka" "Pierwsze Święta reniferka" "Pierwsze Święta reniferka" "Pierwsze Święta reniferka"

 

Aniołki.

Szczegóły

 

Zbliża się Święto Bożego Narodzenia.  Wystawy sklepowe mienią się kolorowymi światełkami. W oknach pojawiają się dekoracje. Z kartonów wyciągamy zbierane przez lata ozdoby i stroiki, dzięki którym nasze domy przeniknie atmosfera świąt i staną się przytulne i radosne.  A na naszych zajęcia plastycznych powstają pierwsze prace którymi przyozdobimy naszą bibliotekę. Te śliczne aniołki są dziełem Hani i Tosi.

Aniołki - zajęcia plastyczne. Aniołki - zajęcia plastyczne. Aniołki - zajęcia plastyczne. Aniołki - zajęcia plastyczne.
Aniołki - zajęcia plastyczne. Aniołki - zajęcia plastyczne.   

 

 

Zuzia i piesek w kratkę

Szczegóły

 

„Zuzia i piesek w kratkę” , bohaterowie opowiadania, którego autorką jest Irena Landau zaprosili sześciolatki oraz ich wychowawczynię Panią Małgorzatę Nowak z Przedszkola w Boninie do wspólnejj zabawy. Zuzia to wesoła dziewczynka, która pewnego dnia dostała od mamy wymarzoną sukienkę w kratkę. Prezent tak bardzo  się jej  spodobał, że zamarzyła aby jej ukochany piesek Medorek dostał takie samo ubranko. Poprosiła mamę żeby zrobiła na drutach kolorowe  wdzianko dla jej  pieska. Mama nie potrafiła jednak spełnić prośby córeczki, dlatego dziewczynka była bardzo smutna. W końcu  jednak przyjaciel Zuzi w prześmiesznych okolicznościach  doczekał się  ślicznego ubranka w kratkę. Kiedy dzieci poznały historię Zuzi i jej pieska nadszedł czas na wspólną  zabawę  i pracę plastyczną.

Zuzia ijej piesekwkratkę. Zuzia ijej piesekwkratkę. Zuzia ijej piesekwkratkę. Zuzia ijej piesekwkratkę.
Zuzia ijej piesekwkratkę. Zuzia ijej piesekwkratkę. Zuzia ijej piesekwkratkę. Zuzia ijej piesekwkratkę.
Zuzia ijej piesekwkratkę. Zuzia ijej piesekwkratkę. Zuzia ijej piesekwkratkę. Zuzia ijej piesekwkratkę.
Zuzia ijej piesekwkratkę. Zuzia ijej piesekwkratkę.   

 

Spotkanie ze Smokiem Wawelskim.

Szczegóły

 

19 listopada czterolatki  z Przedszkola  w Boninie  wraz z wychowawczynią Panią Ewelina Osmulską uczestniczyli w zajęciach czytelniczych p od tytułem  „Spotkanie ze Smokiem Wawelskim”. Słuchając  znanej legendy dzieci  poznały dzieje żarłocznego smoka , króla Kraka i sprytnego szewczyka Skuby. Następnie  odtwarzały przebieg wydarzeń na podstawie zadawanych pytań. Podczas zabawy słowno-ruchowej udawały, że tańczą  z przyjaznym i sympatycznym  smokiem.  Na koniec spotkania  wspólnie rozwiązały „smocze sudoku”.  

Spotkanie ze Smokiem Wawelskim. Spotkanie ze Smokiem Wawelskim. Spotkanie ze Smokiem Wawelskim. Spotkanie ze Smokiem Wawelskim.
Spotkanie ze Smokiem Wawelskim.    

 

Spotkanie z bajką w Klubie Aktywnego Rodzica

Szczegóły

 

16 listopada w naszej bibliotece spotkały się maluchy, które lubią słuchać bajek. Przyszły ze swoimi mamami aby poznać historię „Kotka, który szukał kłębka”. Ta przezabawna historia pochodzi ze zbiorku pod tytułem "5-minutowe bajki o zwierzętach", autorstwa Barbary Supeł.  Opowiada o tym jak bohater opowiadania szukając kłębka wełny przeżył kilka przygód, jednak na koniec zamiast upragnionego kłębka znalazł nowego przyjaciela. Naszym spotkaniom zawsze towarzyszy praca plastyczna, której nie zabrakło i tym razem. Maluchy z pomocą swoich mam wykonały swoje własne papierowe kotki. Dostały również rysunek z labiryntem a ich zadaniem było znaleźć drogę kotka do upragnionego kłębka wełny.

Spotkanie z bajką w Klubie Aktywnego Rodzica. Spotkanie z bajką w Klubie Aktywnego Rodzica. Spotkanie z bajką w Klubie Aktywnego Rodzica. Spotkanie z bajką w Klubie Aktywnego Rodzica.
Spotkanie z bajką w Klubie Aktywnego Rodzica. Spotkanie z bajką w Klubie Aktywnego Rodzica. Spotkanie z bajką w Klubie Aktywnego Rodzica.  
 

 

Spotkanie z pisarką Moniką Sawicką

Szczegóły

 

16  listopada gościliśmy Panią Monikę Sawicką –pisarkę i dziennikarkę. Spotkanie odbyło się w  świetlicy i przebiegało pod hasłem  „Kto Ty, jesteś”. W zajęciach uczestniczyły dzieci klas-II i III ze Szkoły Podstawowej w Boninie z wychowawczyniami.  Dzieci dowiedziały się jak powstało państwo Polskie, utrwaliły wizerunek godła Polski i słowa hymnu. Autorka przybliżyła  też historię Polski z okresu zaborów oraz postać Józefa Piłsudskiego. Pani Monika z łatwością nawiązała  kontakt  z dziećmi a te z kolei chętnie odpowiadały na zadawane pytania a  potem z zapałem rozwiązywały krzyżówki. Na koniec wszyscy uczestnicy zostali obdarowani biało-czerwonymi chorągiewkami.

Spotkanie z pisarką MonikąSawicką. Spotkanie z pisarką MonikąSawicką. Spotkanie z pisarką MonikąSawicką. Spotkanie z pisarką MonikąSawicką.
Spotkanie z pisarką MonikąSawicką. Spotkanie z pisarką MonikąSawicką. Spotkanie z pisarką MonikąSawicką. Spotkanie z pisarką MonikąSawicką.

 

Święto Niepodległości.

Szczegóły

 

Dzisiaj 9 listopada  z uczestniczkami zajęć plastycznych uczciliśmy zbliżające się  Narodowe  Święto  Niepodległości. Nasi plastycy tym razem musieli trochę pogłówkować i rozwiązać kilka zagadek. Wszystkie zadania związane były z tematyką patriotyczną. Rozwiązali krzyżówkę, której hasło stanowił wyraz „patriotyzm”. Rozszyfrowali fragment wiersza Leopolda Staffa, za pomocą alfabetu Morse’a. A w wykreślance szukali wyrazów, które dotyczyły symboli narodowych. Na koniec wykonali okolicznościowy plakat.

Święto Niepodległości. Święto Niepodległości. Święto Niepodległości. Święto Niepodległości.
Święto Niepodległości. Święto Niepodległości. Święto Niepodległości. Święto Niepodległości.
Święto Niepodległości.    

 

"Kto Ty jesteś"

Szczegóły

29 października na spotkaniu z pięciolatkami i sześciolatkami z Przedszkola  w Boninie, których wychowawczynią jest Pani Małgorzata Kułak,  rozmawialiśmy o trudnych wyrazach związanych z pojęciem ojczyzna. Bardzo  pomocną podczas zajęć  okazała się książka Michała Rusinka  „Jaki znak twój?  Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości”.  Maluchy słuchając kolejnych części tej niezwykłej książki mogły poznać takie abstrakcyjne dla nich pojęcia jak: świat ,Polak, Polska, Europa. Dowiedziały się jak należy się zachować słuchając i śpiewając Hymn Narodowy, przypomniały sobie jak wyglądają nasze barwy narodowe, co to znaczy pojęcie historia. Potem na rysunku przedstawiającym granice Polski umieściły symbol Syrenki Warszawskiej, przykleiły flagę z godłem i wypisały napis Polska.

Kto Ty jesteś Kto Ty jesteś Kto Ty jesteś Kto Ty jesteś
Kto Ty jesteś Kto Ty jesteś   

Spotkanie DKK

Szczegóły

 

Dnia 29 października w Bibliotece Publicznej w Boninie spotkaliśmy się w gronie pań należących do DKK. Tego dnia w centrum naszego zainteresowania była książka  Renaty L.Górskiej  „Błędne siostry”.

Mieszkająca w Londynie Karola coraz częściej boryka się z migrenowymi bólami głowy. Są częstsze, intensywniejsze, dłuższe. Leki, będące niegdyś wybawieniem od choroby, przestały działać – nic nie przynosi ulgi. To dlatego lekarz Karoli nakłania ją do podjęcia mniej konwencjonalnej terapii – zaleca jej tymczasowy powrót do ojczyzny, mając nadzieję, że tamtejszy klimat poprawi samopoczucie jego pacjentki. W podjęciu decyzji o wyjeździe pomaga Karoli koleżanka z pracy, która nieoczekiwanie proponuje jej zamieszkanie w należącym do jej rodziny domku w Karkonoszach. Położony wśród urokliwych gór i lasów z dala od hałaśliwej cywilizacji, a co najważniejsze – przez nikogo niezamieszkany, mógłby stać się schronieniem dla cierpiącej kobiety i być może miejscem, gdzie odzyskałaby ona wreszcie wewnętrzną równowagę. Mimo sprzeciwu swojego partnera, Karola przystaje na propozycję Reginy, bierze półroczny urlop i przyjeżdża w ustronne odludzie. Kobieta szybko zadamawia się w nowym miejscu. Jednak jej spokój burzy niespodziewana wizyta nowego lokatora, Armina, który – jak się okazuje – również otrzymał pozwolenie na pobyt w leśnym domku. Na dodatek nieznajomy od progu domaga się rychłej wyprowadzki Karoli! Trudne relacje między współlokatorami z przymusu stają się jeszcze trudniejsze, gdy kobieta odkrywa, że Armin nie tyle wypoczywa w górach, co się przed kimś ukrywa. A jakby tego było mało, wydaje jej się, że w starym domku na polanie oprócz nich dwojga zamieszkał ktoś jeszcze…”

„Błędne siostry to przejmująca opowieść o metamorfozie zbłąkanej bohaterki, o poszukiwaniu samego siebie, o odbudowywaniu relacji rodzinnych. Jest to także bardzo dobra powieść obyczajowa, demaskująca zwyczaje mieszkańców małych miejscowości. Uzdrowisko i okoliczne wioski zamieszkują charakterni bohaterowie, namalowani grubą kreską. Wspaniale wpisują się w piękny i tylko pozornie przystępny krajobraz Karkonoszy. Renata L. Górska zabiera nas w podróż po magicznych Sudetach, w głąb dusz swoich bohaterów, ale i do wnętrza samych siebie, skłaniając do zadawania sobie najważniejszych pytań. Czy jesteśmy szczęśliwi? Czy dokonujemy słusznych wyborów? I czy faktycznie wiemy, co się naprawdę liczy? Warto się nad tym zastanowić i być może, jak Karola, zmienić swoje życie.”

Źródło” www.dziennik-literacki.pl

Następne spotkanie odbędzie się w listopadzie (najprawdopodobniej 26.11.2018 r. godz. 11.00). Będziemy dyskutować o  trylogii Ałbeny Grabowskiej „Alicja w krainie czasów„ DKK w Boninie działa od 2017 roku. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.  DKK działa w ramach Ogólnopolskiego Wieloletniego Programu Instytutu Książki promującego czytelnictwo. Członkiem obecnie działającego  klubu może zostać każdy dorosły czytelnik. Spotkania klubu mają charakter otwarty. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest pasja czytania.

Spotkanie DKK. Spotkanie DKK. Spotkanie DKK.  

 

 

 

Jesienne duszki.

Szczegóły

 

 

Za oknami coraz więcej znaków, że wkrótce zapanuje szara jesień. Drzewa powoli gubią liście. Jeszcze cieszą nasze oczy barwami czerwieni, żółci, i brązu ale wkrótce całkiem opadną. Zanim jednak zapanuje wszechobecna szara jesień o pięknej kolorowej jesieni będą nam przypominały duszki, które powstały na naszych zajęciach 26 października.

Jesienne duszki Jesienne duszki Jesienne duszki Jesienne duszki
Jesienne duszki Jesienne duszki Jesienne duszki Jesienne duszki

 

 

 

Łamigłówki mądrej główki

Szczegóły

 

Za nami kolejne 2 spotkania, które nazwaliśmy „Łamigłówki mądrej główki”. Uczestnicy zajęć zawzięcie walczą o zdobycie jak największej ilości punktów, które będziemy umieszczać na naszej tablicy, którą uczestnicy zajęć sami wykonali.

Łamiglówki madrej główki Łamiglówki madrej główki Łamiglówki madrej główki Łamiglówki madrej główki
Łamiglówki madrej główki Łamiglówki madrej główki Łamiglówki madrej główki  

 

Korale pani jesieni

Szczegóły

 

22 października miało miejsce kolejne spotkanie z czterolatkami i Panią Marzeną Chorążewicz-Dąbrowską z Przedszkola w Boninie. Podczas pierwszej części spotkania maluchy wysłuchały opowiadanie pt. „Korale pani jesieni”. Po omówieniu tekstu przyszedł czas na zagadki i wspólną zabawę. Na koniec razem z przedszkolakami wykonaliśmy pracę przedstawiającą kasztanowego ludka.

Korale pani jesieni. Korale pani jesieni. Korale pani jesieni. Korale pani jesieni.
Korale pani jesieni. Korale pani jesieni. Korale pani jesieni.  

 

Jesienne barwy

Szczegóły

 

Za nami dwa spotkania z uczestniczkami zajęć plastycznych. Tematem przewodnim naszych zajęć była jesień. A prace, które powstały ukazują kolorowe oblicze tej pięknej pory roku.

Jesienne barwy. Jesienne barwy. Jesienne barwy. Jesienne barwy.
Jesienne barwy. Jesienne barwy. Jesienne barwy. Jesienne barwy.
Jesienne barwy. Jesienne barwy. Jesienne barwy. Jesienne barwy.
Jesienne barwy.    

 

Kłamczuch Pinokio

Szczegóły

 

„Czy wiesz, że chociaż nie jesteś z drzewa

i rosnąć nie może Twój nosek,

to kłamstwo widać bardziej niż myślisz,

więc nie kłam  bardzo Cię proszę”.

Tym krótkim wersetem z wiersza  „Kłamczuch Pinokio” z książki pt: „ Wierszobajanie”, której autorką jest Edyta Budziszyn rozpoczęliśmy  spotkanie z czterolatkami  i  Panią Marzeną Chorążewicz z Przedszkola w Boninie. Krótka historia drewnianego pajacyka była tematem rozważań dlaczego kłamstwo jest złe i nie należy kłamać. Maluchy poddane były testowi na prawdomówności podczas którego wybierały białą  lub czarną kartkę a na  koniec spotkania ochoczo prezentowały marsz„pajacyka”.  

Kłamczuch Pinokio. Kłamczuch Pinokio. Kłamczuch Pinokio. Kłamczuch Pinokio.
Kłamczuch Pinokio. Kłamczuch Pinokio.   

 

Najlepszy Czytelnik Lata 2018

Szczegóły

Najlepszy Czytelnik Lata 2018 06Do konkursu „Najlepszy Czytelnik lata 2018" zorganizowanego przez Biblioteki Publiczne Gminy Manowo przystąpiło czternścioro uczestników, którzy podczas wakacji przeczytali i zilustrowali łącznie 41 książek. Spośród nich wybraliśmy czterech zwycięzców:
I miejsce – Katarzyna Cybulska
II miejsce - Antonina Jaworska
III miejsce – Eliza Elert
IV miejsce – Maja Jaworska
Każdy uczestnik otrzymał nagrodę w postaci książki oraz dyplom. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do kolejnych konkursów.

Czytaj więcej...

Łamigłówki mądrej główki"

Szczegóły

 

19 września w naszej bibliotece rozpoczęliśmy zajęcia, które nazwaliśmy „Łamigłówki mądrej główki”. Do wspólnej zabawy zaproszone zostały dzieci ze Świetlicy „Iskierka” w Boninie wraz z wychowawczyniami. Rozgrzewką do zajęć były 2 zdania grupowe po czym każdy z uczestników rozwiązywał zadania indywidualnie. Na koniec po podsumowaniu punktów wyłoniliśmy 2 zwycięzców naszego spotkania.  Zostali nimi: Weronika i Michał. Serdecznie dziękuję uczestnikom oraz Paniom Sylwii i Agnieszce za udział w spotkaniu.

Łamigłówki madrej główki. Łamigłówki madrej główki. Łamigłówki madrej główki. Łamigłówki madrej główki.
Łamigłówki madrej główki. Łamigłówki madrej główki.   

 

Barwy lata - zajęcia plastyczne

Szczegóły

 

Dzisiaj 14 września uczestniczki zajęć plastycznych spotkały się po raz pierwszy po  dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie. Z zapałem zabrały się do dzieła i wykonały kolorowe prace, które gdy nastanie szara jesień będą przypominały kolory barwy lata.

Barwy lata. Barwy lata. Barwy lata. Barwy lata.
Barwy lata. Barwy lata. Barwy lata.  

 

Być jak Picasso.

Szczegóły

 

„Co to za zwariowane rysunki”.Taką opinię wyraziły dzieci ze świetlicy w Kretominie kiedy zobaczyły kilka kartek na których widniały czarne kreski przedstawiające „dziwaczne twarze”. Jednak po chwili gdy dowiedziały się kim był sławny Picasso i na czym polegał fenomen jego malarstwa, z zapałem zabrały się do pracy. Na koniec z dumą prezentowały swoje dzieła, które zadziwiły ich samych.

Być jakPicasso. Być jakPicasso. Być jakPicasso. Być jakPicasso.
Być jakPicasso. Być jakPicasso. Być jakPicasso. Być jakPicasso.

 

Ach,te Minionki

Szczegóły

 

Sympatyczne Minionki, które polubiły dzieci i dorośli na całym świecie były bohaterami spotkania z dziećmi ze świetlicy w Wyszewie w dniu 13 lipca. Twórczych emocji dostarczyło dzieciom wykonanie balonowych stworków. Wiele uwagi wymagał test na spostrzegawczość a sprytem musieli się wykazać podczas zadań sprawnościowych. Uczestnicy spotkania świetnie się bawili o czym świadczyły humor i częste wybuchy śmiechu.

Ach,te szalone Minionki. Ach,te szalone Minionki. Ach,te szalone Minionki. Ach,te szalone Minionki.
Ach,te szalone Minionki. Ach,te szalone Minionki. Ach,te szalone Minionki. Ach,te szalone Minionki.
Ach,te szalone Minionki. Ach,te szalone Minionki.   

 

Wakacyjne podróże-zajęcia plastyczne

Szczegóły

 

Nadeszły wakacje a wraz z nimi czas letnich przygód i podróży. Na spotkanie z przygodą można się wybrać samochodem, pociągiem, samolotem. Ale nasze młode artystki z Bonina uważają, że podróż balonem to dopiero byłaby przygoda.

Wakacyjne podróże-zajęcia plastyczne Wakacyjne podróże-zajęcia plastyczne Wakacyjne podróże-zajęcia plastyczne Wakacyjne podróże-zajęcia plastyczne

 

Informacja

Szczegóły

Informacja

Spotkanie ze Smerfami

Szczegóły

 

Wakacyjne spotkanie dzieci ze świetlicy w Wyszewie ze Smerfami w dniu 4 lipca upłynęło na zabawie połączonej z pracą plastyczną. Te niebieskie skrzaty podbiły serca dzieci już ponad 50 lat temu, kiedy to belgijski ilustrator Pierre Culliford stworzył je na potrzeby swoich komiksów. Dzieci obecne na spotkaniu doskonale znały wszystkie postacie i bezbłędnie dopasowały charakterystyczne atrybuty do każdej z nich. Był też czas na zabawę. Dużo emocji wywołały konkurencje - „Zbieramy smerfne jagody” i test „Pracusia”. Pracą plastyczną zakończyliśmy spotkanie ze Smerfami.

Spotkanie ze Smerfami. Spotkanie ze Smerfami. Spotkanie ze Smerfami. Spotkanie ze Smerfami.
Spotkanie ze Smerfami. Spotkanie ze Smerfami. Spotkanie ze Smerfami.  

 

Ogłoszenie.

Szczegóły

Ogłoszenie.1

Nareszcie wakacje.

Szczegóły

 

Podczas zajęć plastycznych od września 2017 roku do czerwca 2018 roku powstało wiele kolorowych i ciekawych prac wykonanych przez uczestników zajęć plastycznych, które odbywały się w naszej bibliotece.  Na spotkaniu w dniu 22 czerwca pożegnaliśmy na dwa miesiące najaktywniejsze i najwierniejsze miłośniczkami plastyki, wręczając im upominki i życząc miłych i bezpiecznych wakacji.

Nareszcie wakacje. Nareszcie wakacje. Nareszcie wakacje. Nareszcie wakacje.
Nareszcie wakacje.    

 

 

Okulary Pana Hilarego.

Szczegóły

 

Zabawny wiersz Juliana Tuwima „Okulary” był tematem spotkania z przedszkolakami z Bonina w dniu 22 czerwca. Opowiada on o zakręconym Hilarym, który zawzięcie szuka swoich okularów choć na końcu okazuje się, że ma je na własnym nosie. Jego historia jest przykładem na to, że nerwowe i chaotyczne działanie w panice powoduje wiele kłopotów i komplikacji. A wystarczy w takiej sytuacji usiąść i spokojnie pomyśleć. Zajęcia urozmaicone były zabawą „szukamy okularów” oraz wykonaniem przez dzieci portretów Pana Hilarego.

Okulary Pana Hilarego. Okulary Pana Hilarego. Okulary Pana Hilarego. Okulary Pana Hilarego.

 

Konkurs

Szczegóły

plakat n STRONĘ

Czytaj więcej...

Wakacje w Bibliotece

Szczegóły

Wakacje w bibliotece na stronę

Tata Rak

Szczegóły

 

 

Z rakiem można się zaprzyjaźnić a nawet miło pobawić. Tak właśnie bawiły się trzylatki z przedszkola w Bonine. Zanim jednak  mały raczek – bohater wiersza „Tata” Rak” , którego autorem jest Tadeusz Śliwiak został ich przyjacielem, poznały jego smutną historię. Maluch zgubił swego tatę i okropnie głośno płakał. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i tata  i jego synek odnaleźli się w tataraku.

Tata Rak Tata Rak Tata Rak  

 

 

Spotkanie autorskie z Dorotą Schrammek

Szczegóły

 

12 czerwca 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Boninie odbyło się spotkanie z Dorotą Schrammek, przesympatyczną autorką książek obyczajowych takich jak: „ Dom, którego nie było”, W słońcu i we mgle”, „Niepełka”, „Stojąc pod tęczą”, „Horyzonty uczuć” i „Na brzegu życia”, ”Tam gdzie czekał anioł”. Pisarka mieszka w Pobierowie, a także w niemieckim miasteczku Ueckermünde wraz z mężem i trójką dzieci, a pochodzi z Rudek koło Wałcza. Akcję swoich powieści autorka lokuje w różnych miejscowościach w doskonale sobie znanym województwie zachodniopomorskim. Pani Dorota dała się poznać jako osoba niezwykle skromna ciepła i serdeczna. Stwierdziła, że spotkanie z czytelniczkami w Boninie było ostatnim w tym półroczu a było ich 70. Panie, które uczestniczyły w spotkaniu chętnie włączały się do rozmowy , a Pani Dorota z wielką swobodą i otwarcie opowiadała o sobie, swoich planach na przyszłość, o pomysłach na kolejne powieści.  Już wkrótce ukaże się jej najnowsza powieść : „Wiara”, która będzie początkiem cyklu „Winne Wzgórze”. Jej akcja umieszczona będzie w niewielkiej malowniczej miejscowości położonej wśród drawskich jezior. Uczestniczki spotkania pożegnały autorkę życząc wielu literackich sukcesów.

Spotkanie auorskie z Dorotą Schrammek. Spotkanie auorskie z Dorotą Schrammek. Spotkanie auorskie z Dorotą Schrammek. Spotkanie auorskie z Dorotą Schrammek.
Spotkanie auorskie z Dorotą Schrammek.    

 

Muchy Samochwały

Szczegóły

 

„Muchy Samochwały” – niepokorne owady z wiersza Marii Konopnickiej, były bohaterkami spotkania z pięciolatkami z przedszkola w Boninie. Te zarozumiałe muchy, kpiły i naśmiewały się z pająków. Ale jak każdy dobrze wie – ten się śmieje kto się śmieje ostatni. W swoim zadufaniu, niepokorne muchy nie dostrzegły zagrożenia i wystarczyła jedna chwila gdy znalazły się w sieci pająka.

Muchy Samochwały Muchy Samochwały Muchy Samochwały Muchy Samochwały
Muchy Samochwały Muchy Samochwały Muchy Samochwały Muchy Samochwały

 

Zapominalski Słoń Trąbalski

Szczegóły

 „Był sobie słoń wielki jak słoń.
Zwał się ten słoń Tomasz Trąbalski.
Wszystko co miał,było jak słoń!
Lecz straszny był Zapominalski.

Słoniową miał głowę i nogi słoniowe
i kły z prawdziwej kości słoniowej
I trąbę, którą wspaniale kręcił,
Wszystko słoniowe – oprócz pamięci”

Ten zabawny wiersz w którym rodzinie sympatycznych słoni, Julian Tuwim nadał cechy ludzkie był okazją do kolejnego spotkania z dziećmi i ich rodzicami czwartego czerwca w bibliotece w Boninie. Słoń Trąbalski, a raczej Tomasz Trąbalski, jest zwykłym słoniem obdarzonym jedną, niestety poważną wadą. Jest zapominalski do tego stopnia, że nie pamięta imion swoich dzieci – córki i synka, oraz imienia żony. Zapomina o umówionych spotkaniach. Próbuje coś zrobić ze swoją dolegliwością. Wybiera się do różnych specjalistów - adwokata, szewca, rejenta ale bez skutku bo wciąż nic nie pamięta. W końcu trafia do kowala. Ten zaleca kurację polegającą na wylewaniu na głowę kubła zimnej wody raz dziennie i zawiązania trąby w supeł. Niestety, po powrocie do domu okazuje się, że leczenie niewiele pomogło – Tomasz nie potrafi wyjaśnić żonie, dlaczego na jego trąbie widnieje zawiązany supeł. Oprócz słonia zapominalskiego uczestnicy spotkania poznali też innego słonia – Elmera, dziwnego słonia w kratkę. Sympatyczne spotkanie urozmaicone było zabawą podczas, której maluchy symboliczne wiązały supeł na trąbie słonia aby już więcej o niczym nie zapominał.

Zapominalki Słoń Trabalski Zapominalki Słoń Trabalski Zapominalki Słoń Trabalski Zapominalki Słoń Trabalski
Zapominalki Słoń Trabalski Zapominalki Słoń Trabalski Zapominalki Słoń Trabalski Zapominalki Słoń Trabalski
Zapominalki Słoń Trabalski Zapominalki Słoń Trabalski Zapominalki Słoń Trabalski Zapominalki Słoń Trabalski
Zapominalki Słoń Trabalski Zapominalki Słoń Trabalski   

 

Spotkanie autorskie.

Szczegóły

Spotkanie autorskie

Dla Mamy

Szczegóły

Święto, które przypada na dzień 26 maja było tematem   spotkań, którym zajmowali się uczestnicy zajęć plastycznych w bibliotece. Powstały  kolorowe  prace dla ukochanych mam. Na uroczystym spotkaniu z okazji  tego wyjątkowego święta, jakim jest Dzień Matki do własnoręcznie wykonanej laurki wystarczy tylko dodać uśmiech i wtulić się w ramiona Mamy, Mamusi, Mamuni.

Dla Mamy. Dla Mamy. Dla Mamy. Dla Mamy.
Dla Mamy. Dla Mamy. Dla Mamy. Dla Mamy.
Dla Mamy.    

(Do)Wolność Czytania - Tydzień Bibliotek

Szczegóły

 

Zakończyła się XV edycja programu Tydzień Bibliotek. Główną ideą tegorocznej kampanii było zachęcanie do czytania, dzielenia się książkami oraz korzystania z innych form czytelnictwa. W czasie od 9 do 15 maja w Bibliotece w Boninie miały miejsce cztery zajęcia i spotkania dla dorosłych dzieci i młodzieży.Dorośli pasjonaci i wielbiciele książek spotkali się w Dyskusyjnym Klubie Książki. Uczestniczki spotkania dzieliły się  osobistymi opiniami na temat powieści Olgi Tokarczuk pt: ”Bieguni”. Kolejnym punktem obchodów Tygodnia Bibliotek, to spotkanie z pięciolatkami z Przedszkola w Boninie. Przedszkolaki złożyły uroczystą przysięgę,  że „..będą kochać książki..” po czym podpisały się pod sentencją ”Po książki gdy sięgniesz, też będziesz wielki”. Następnie zostały uhonorowane medalami i tym samym zostały pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki. Duma, zapał i uwaga towarzyszyła rodzicom, członkom Klubu Aktywnego Rodzica gdy ich pociechy zmagały się z różnorodnymi zadaniami umysłowymi i zręcznościowymi. Nawiązując do tegorocznego hasła obchodów Tygodnia Bibliotek, które brzmiało (Do)Wolność Czytania, zorganizowane zostały mini warsztaty plastyczne: (Do)Wolność Czytania – Siła Wyobraźni. Spotkanie miało miejsce w Świetlicy w Kretominie. Posługując się wyobraźnią i kreatywnością, młodzi artyści stworzyli swoje własne komiksy. W swoich pracach wzorowali się  na znanych postaciach baśniowych a fachowych rad podczas twórczej pracy udzielały uczennice III klasy Gimnazjum Plastycznego: Weronika Olesiak i Magdalena Bechler. Wszystkim uczestnikom, którzy brali udział w tegorocznych obchodach Tygodnia Bibliotek, serdecznie dziękuję za poświęcony czas, humor i zaangażowanie.

(Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek.
(Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek.
(Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek.
(Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek.
(Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek.
(Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek. (Do)Wolność Cytania-Tydzień Bibliotek.   

 

 

 

 

Kolorowe kwiaty-zajęcia plastyczne.

Szczegóły

 

 Na zajęciach w dniu 27 kwietnia, trójka małych artystów, miłośników zabaw plastycznych, z szarych opakowań po jajkach, wykonała kolorowe kwiaty.

Kolorowe kwiaty. Kolorowe kwiaty. Kolorowe kwiaty. Kolorowe kwiaty.
Kolorowe kwiaty. Kolorowe kwiaty. Kolorowe kwiaty. Kolorowe kwiaty.

 

Tydzień Bibliotek

Szczegóły

Tydzień Bibliotek

Informacja

Szczegóły

majówka przer

"A jednak Wiosna"

Szczegóły

Nastał wiosenny czas, przyroda budzi się do życia, a my wraz z nią. Na spotkaniu z pięciolatkami z Przedszkola w Boninie w dniu 18 kwietnia ustaliliśmy  jakie są oznaki Wiosny. A są to według nich:pierwsze wiosenne kwiaty takie jak przebiśniegi i krokusy, śpiew ptaków i budzące się ze snu zimowego niedźwiedzie. Uczestnicy spotkania zapoznali się z dziećmi z pewnego przedszkola, które również szukały Wiosny. To bohaterowie opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej pt. ”A jednak Wiosna”. Spotkaniu towarzyszyły zagadki i konkurencje sportowe. Praca plastyczna z wizerunkiem bociana zakończyła spotkanie.

"A jednak Wiosna" "A jednak Wiosna" "A jednak Wiosna" "A jednak Wiosna"

 

Spotkanie w Klubie Aktywnego Rodzica

Szczegóły

 

Nasze cykliczne spotkania z rodzicami i ich pociechami są bardzo sympatyczne, a rodzice z wielkim zapałem i zaangażowaniem wspierają swoje maluchy w ich zmaganiach z proponowanymi zadaniami. Spotkania mają charakter zabawowy ale każdemu spotkaniu towarzyszy krótki tekst literacki. 16 kwietnia zajęcia rozpoczęliśmy wesołym wierszem o wiośnie. Rozmawialiśmy o barwach, które dominują o tej porze roku. Potem były zagadki, zabawa plastyczna i test sprawnościowy. Dziękuję rodzicom i dzieciom za dotychczasowe spotkania i serdecznie zapraszam na kolejne w każdy poniedziałek.

 Sotkanie w Klubie Aktywnego Rodzica.  Sotkanie w Klubie Aktywnego Rodzica.  Sotkanie w Klubie Aktywnego Rodzica.  Sotkanie w Klubie Aktywnego Rodzica.
 Sotkanie w Klubie Aktywnego Rodzica.  Sotkanie w Klubie Aktywnego Rodzica.  Sotkanie w Klubie Aktywnego Rodzica.  Sotkanie w Klubie Aktywnego Rodzica.
 Sotkanie w Klubie Aktywnego Rodzica.  Sotkanie w Klubie Aktywnego Rodzica.   

 

 

Wesołe ptaki.

Szczegóły

 

Na dworze słychać coraz donośniejszy śpiew ptaków. Z zazdrością przyglądamy się im kiedy szybują nad naszymi głowami. Obserwujemy je gdy siadają na gałęziach wśród drzew, na płotach czy drutach wysokiego napięcia. Ich radosne śpiewy to znak, że wkrótce w gniazdach pojawią się pisklęta,a wtedy rozpocznie się pracowity okres karmienia skrzydlatych maluchów.

Wesołe ptaki. Wesołe ptaki. Wesołe ptaki. Wesołe ptaki.
Wesołe ptaki.    

 

UWAGA!

Szczegóły

UWAGA!

Żabki.

Szczegóły

 

Wiosna chyba zagościła na dobre. Ptaki śpiewają coraz radośniej i głośniej a słońce świeci dłużej i mocniej. Wkrótce stawy zaczną rozbrzmiewać donośnym kumkaniem żab. Nasze żabki co prawda nie kumkają ale są uśmiechnięte i oznajmiają, że przyroda budzi się z zimowego snu

Żabki. Żabki. Żabki. Żabki.
Żabki. Żabki. Żabki. Żabki.

 

Nowy numer telefonu

Szczegóły

Bonin2

Wiosenne prace plastyczne.

Szczegóły

 

Tematem, który dominował podczas marcowych zajęć plastycznych była wiosna i nadchodząca Wielkanoc. Zuzia,Tosia, Zosia i Alan – czwórka młodych wielbicieli farb, kredek , kolorowego papieru, wykonali prace, które kojarzą się z porą roku w której dominuje wiosenna zieleń i oczekiwanie na świąteczny czas.

Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne.
Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne.
Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne.
Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne.
Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne. Wiosenne prace plastyczne.  

 

Spotkanie z przedszkolakami.

Szczegóły


 

19 marca naszą bibliotekę odwiedziły sześciolatki z Przedszkola w Boninie. Zajęcia rozpoczęliśmy quizem i zagadkami.  Dzieci bezbłędnie rozpoznawały postacie ze znanych baśni pomimo tego, iż wizerunki ich były częściowo zakryte.  Następnie przyszedł czas na chwilę zabawy. Mali znawcy baśni układali puzzle, z zawiązanymi oczami musieli rozpoznać zatrute jabłko posługując się językiem. Poddani zostali testowi rycerza i z zawiązanymi oczami musieli oddać celny strzał do tarczy. Sympatyczne spotkanie,  przedszkolaki zakończyły zbudowaniem z klocków zamku dla księżniczki.

 

Spotkanie z przedszkolakami. Spotkanie z przedszkolakami. Spotkanie z przedszkolakami. Spotkanie z przedszkolakami.
Spotkanie z przedszkolakami. Spotkanie z przedszkolakami.   

 

 

Wiosna, tuż tuż.

Szczegóły

 

Nasza biblioteka przyjęła zaproszenie Pani Małgorzaty Nowak z Przedszkola w Boninie i w dniu 16 marca z grupą pięciolatków rozmawialiśmy o porze roku, kiedy słońce mocniej zaczyna grzać, przez ostatnie śniegi przebijają się białe przebiśniegi i przyroda powoli budzi się do życia. Przylatują bociany, jaskółki a w stawach rechocą żaby. Spotkaniu towarzyszyły zagadki, zabawa z chustą, wyścigi rzędów oraz krótkie opowiadanie pt. ”Przygoda zajączka Antosia. Na zakończenie spotkania powstał piękny wazon z kolorowymi kwiatami. Jego powstawaniu towarzyszyła nadzieja, że wkrótce pojawi się ich  więcej ale już nie papierowych tylko żywych. I na długo zawitają  w ogródkach na rabatach i trawnikach.

Wiosna tuż, tuż. Wiosna tuż, tuż. Wiosna tuż, tuż. Wiosna tuż, tuż.
Wiosna tuż, tuż. Wiosna tuż, tuż. Wiosna tuż, tuż. Wiosna tuż, tuż.
Wiosna tuż, tuż.    

 

Spotkanie z bajką

Szczegóły

 

Za nami kolejne spotkanie w Klubie Aktywnego Rodzica, które poświęcone było najpopularniejszym baśniom. Intrygujące znaki zapytania na tablicy były sygnałem, że nadszedł czas na zagadki. Potem nasi milusińscy przez chwilę mogli poczuć się jak prawdziwe księżniczki poddając się testowi „ziarnka grochu” a następnie podobnie tak jak Kopciuszek oddzielały  groch od fasoli . Wpólnie z mamami wykonali pacynkę Królewny Śnieżki i układali puzzle. Jednak najwięcej frajdy sprawiło im budowanie z klocków, zamków dla baśniowych księżniczek. Wszystkim dziękuję za wspólnie spędzony czas i serdecznie zapraszam na następne spotkania.

Spotkanie z bajką. Spotkanie z bajką. Spotkanie z bajką. Spotkanie z bajką.
Spotkanie z bajką. Spotkanie z bajką. Spotkanie z bajką. Spotkanie z bajką.
Spotkanie z bajką. Spotkanie z bajką. Spotkanie z bajką. Spotkanie z bajką.
Spotkanie z bajką. Spotkanie z bajką. Spotkanie z bajką. Spotkanie z bajką.
Spotkanie z bajką. Spotkanie z bajką.   

 

Dzień Kobiet- zajęcia plastyczne.

Szczegóły

 

 Już jutro 8 marca. Wszystkie panie będą mogły poczuć się wyjątkowo. Z pewnością otrzymają życzenia oraz mniejsze i większe upominki nie tylko od swoich mężów, partnerów ale także od ojców dzieci czy kolegów z pracy. A w naszej bibliotece na zajęciach plastycznych; Zuzia i Tosia przygotowały oryginalne podobizny kobiet całe w kolorowych kwiatach. Wręczą je swoim mamom z życzeniami aby każdy ich dzień był piękny wyjątkowy i kolorowy. Nie tylko od święta.

Dzień Kobiet-zajecia plastyczne. Dzień Kobiet-zajecia plastyczne. Dzień Kobiet-zajecia plastyczne. Dzień Kobiet-zajecia plastyczne.
Dzień Kobiet-zajecia plastyczne. Dzień Kobiet-zajecia plastyczne.   

 

 

Wizyta przedszkolaków.

Szczegóły

 

23 lutego naszą bibliotekę odwiedziły pięciolatki z przedszkola w Boninie. Maluchy dowiedziały się czym różni się biblioteka od księgarni jak należy obchodzić się z książkami i co zrobić by zostać czytelnikiem. Spotkanie było bardzo żywiołowe i sprawiło maluchom mnóstwo uciechy.  Z wielkim zapałem oglądały książki dla nich przeznaczone. Może w przyszłości zostaną zapalonymi czytelnikami? Na  zakończenie spotkania wręczono dzieciom zakładki do książek.

Wizyta przedszkolaków Wizyta przedszkolaków Wizyta przedszkolaków Wizyta przedszkolaków
Wizyta przedszkolaków Wizyta przedszkolaków Wizyta przedszkolaków  

 

Dzień Przyjaźni.

Szczegóły

 

19 lutego  miało miejsce spotkanie z dziećmi z Przedszkola Gmninego w Boninie. Tematem spotkania był niedawno obchodzony Dzień Przyjaźni. Wprowadzeniem do zajęć było przeczytanie krótkiego opowiadania pt.: „Pingwinek” autorstwa Ewy Wygodnik - Barzyk  w którym była mowa o tym ,że nie warto się kłócić, bo ….mieć przyjaciół to najwspanialsza sprawa  na świecie.” Wspólne zabawy urozmaiciły spotkanie a na zakończenie maluchy  wykonały plakat  na którym dominowały serduszka – symbol koleżeństwa i przyjaźni.

Dzień przyjaźni. Dzień przyjaźni. Dzień przyjaźni. Dzień przyjaźni.
Dzień przyjaźni. Dzień przyjaźni.   

 

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie