marzec 2020

złoty nos.
Z każdej strony
kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu –
i cienie tam-
pewnie przyszły
wróżyć nam...
                                               Dorota Gellner

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w przeddzień imienin św. Andrzeja, czyli wieczór z 29 na 30 listopada. W naszej bibliotece Andrzejki świętowaliśmy trochę szybciej, a mianowicie 28 listopada. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersza Doroty Gellner zatytułowanego „Wieczór andrzejkowy". Dzieci zapoznały się z genezą święta, rozwiązały łamigłówkę, polegającą na odszukaniu przedmiotu, o jakim zapomniał Marek, organizując wieczór andrzejkowy. Następnie wykonaliśmy plakat plastyczny z hasłem „Andrzejki w bibliotece", na którym umieszczaliśmy wcześniej pokolorowane przez dzieci przedmioty i symbole, które kojarzą się z wieczorem andrzejkowym. Na zakończenie wykonaliśmy kilka żartobliwych wróżb, które wprawiły nas w doskonały humor.

Wróżby andrzejowe w bibliotece Wróżby andrzejowe w bibliotece Wróżby andrzejowe w bibliotece Wróżby andrzejowe w bibliotece
Wróżby andrzejowe w bibliotece