Kalendarium imprez  

październik 2020
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
   

Polityka bezpieczeństwa  

   

Promocja czytelnictwa

Tydzień bibliotek 2020 r.

Szczegóły

Plan Tygodnia Bibliotek 2020 r

Zasady korzystania z zasobów bibliotek

Szczegóły

 

Zasady korzystania z zasobów bibliotek publicznych


w Gminie Manowo 
od 4 maja 2020r.

1. Od 4 maja br. Gminna Biblioteka Publiczna w Manowie oraz Filia w Wyszewie zostaną otwarte dla czytelników. Od 6 maja br. zostanie otwarta Filia w Boninie, od 8 czerwca br. Filia w Rosnowie.
2. W bibliotekach czynna będzie tylko wypożyczalnia, bez wolnego dostępu do księgozbioru i czasopism. W bibliotekach może przebywać tylko jedna osoba, pozostałe muszą poczekać na zewnątrz budynku.
3. Rekomendacja dotycząca uruchomienia czytelni i zajęć z czytelnikami zostanie ogłoszona osobnym komunikatem po zmniejszeniu liczby zakażeń i konsultacji ze służbami sanitarnymi.
4. Zarówno użytkownicy, jak i bibliotekarze, powinni przebywać w bibliotece w maseczkach, z wyjątkiem osób, które nie mają obowiązku noszenia maseczki (ze względów zdrowotnych). W bibliotekach zostaną przygotowane stanowiska do dezynfekcji dłoni.
5. Zasadne jest wcześniejsze umówienie telefoniczne lub mailowe wizyty na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek i zachować warunki bezpieczeństwa.


Telefony kontaktowe, adresy email i godziny otwarcia poszczególnych bibliotek:

Biblioteka w Manowie- tel.730 760 380; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek- czynna w godz. 10.00-18.00
Biblioteka w Boninie-tel. 531 671 300: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
poniedziałek, środa i piątek-czynna w godz. 11.00-18.00
Biblioteka w Rosnowie-tel.531 632 100; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek- czynna w godz. 10.00-18.00
Biblioteka w Wyszewie-tel. 730 800 650; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek- czynna w godz. 10.00-18.00


6. Przyjęte od czytelników książki zostaną poddane kwarantannie na okres 3 dni. Po tym okresie zostaną ponownie przekazane do wypożyczalni.
7. Należy pamiętać, by zachować bezpieczną odległość podczas wizyty w bibliotekach i stosować się do ustalonych zasad.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wyszewie

 

Procedury dotyczące obsługi czytelników ustalone przez Sanepid

Szczegóły

 

Procedury dotyczące obsługi czytelników


w okresie zagrożenia epidemicznego ustalone przez Sanepid

1. W bibliotece może przebywać 1 czytelnik. Pozostali czytelnicy czekają na zewnątrz w bezpiecznej od siebie odległości.
2. Czytelnik wchodzący do biblioteki ma obowiązek noszenia maseczki
i zdezynfekowania rąk. Dla bezpieczeństwa bibliotekarzy czytelnik nie powinien przekraczać wyznaczonej na podłodze linii.
3. Pracownicy obsługują czytelników z zachowaniem wszystkich środków ostrożności (w przyłbicach lub maseczkach i w rękawiczkach). Rękawiczki można zdjąć podczas przerwy w pracy. Zalecamy kilka razy w ciągu dnia czyścić powierzchnie, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowych, blaty, oparcia krzeseł. Zalecamy regularne wietrzenie pomieszczeń. Po zakończonym dniu pracy należy pamiętać o dezynfekcji powierzchni dotykowych, jak słuchawka telefonu, klawiatura i myszka, włączniki świateł czy biurka.
4. Czytelnicy nie mają wolnego dostępu półek, do odwołania zbiory biblioteczne podaje tylko i wyłącznie bibliotekarz. Czytelnie i stanowiska komputerowe również nie będą udostępniane dla czytelników. Nie wypożyczamy czasopism.
5. Wszystkie książki zwrócone przez czytelników poddawane są 3-dniowej kwarantannie. Należy oznaczyć książki zwrócone danego dnia tak, aby po okresie kwarantanny łatwo było przenieść je do wypożyczenia.
6. Do wypożyczenia czytelnikowi rekomendujemy książki bez podawania do rąk, tak aby uniknąć blokowania książek w kwarantannie.
7. Kody Legimi – czytelnik, który przyszedł do biblioteki będzie traktowany priorytetowo i powinien na miejscu otrzymać kod (z pominięciem formularza). Bibliotekarka z filii dzwoni do wypożyczalni po kod dla czytelnika.
8. Zalecamy udostępnianie czytelnikom toalet tylko w wyjątkowych przypadkach.
9. Pracownik, który zauważy u siebie niepokojące objawy choroby nie powinien przychodzić do pracy, powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.

 

Kody Legimi na kwiecień

Szczegóły

android-chrome-384x384Drodzy czytelnicy, w związku z zamknięciem naszych gminnych bibliotek informujemy o możliwości czytania książek elektronicznych za pośrednictwem platformy Legimi. Kody na miesiąc kwiecień dostępne są pod nr telefonu 531 632 100 – ilość kodów ograniczona.
Jak to działa?
Legimi przekazuje bibliotece wybraną liczbę unikalnych kodów, które wydawane są czytelnikom na podstawie ważnych kart bibliotecznych.
Czytelnik zakłada bezpłatne konto na stronie Legimi i za pomocą otrzymanego kodu aktywuje dostęp do katalogu e-booków. Aktywacji konta można dokonać na stronie www.legimi.pl/kbp.

Czytaj więcej...

Informacja

Szczegóły

informacja

Zapraszamy do biblioteki

Szczegóły

Ferie w bibliotece2

Świąteczna choinka

Szczegóły

Świąteczna choinka

Najważniejszym drzewkiem w czasie Bożego Narodzenia jest choinka, która w wielu kulturach jest symbolem życia. 17 grudnia w bibliotece w Wyszewie odbyły się zajęcia biblioteczne dla dzieci, podczas których rozmawialiśmy o świątecznej choince i ozdobach, jakie wieszamy w swoich domach na choinkach. Dzieci poznały znaczenie symboliczne gwiazdy betlejemskiej, bombek, aniołów, jabłek, orzechów, jemioły oraz innych ozdób choinkowych. Rozwiązywały krzyżówkę, zagadki i rebusy o tematyce świątecznej. Rozmawialiśmy także o wartości ozdób choinkowych wykonanych samodzielnie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że ozdoby takie mają dużą wartość sentymentalną. W części plastycznej wykonaliśmy własnoręcznie piękne, kolorowe bombki z papieru i filcu oraz plakat świąteczny, przedstawiający świąteczną choinkę.


Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim "książkowych" prezentów pod choinką. Niech świąteczny czas upłynie nam w zdrowiu , radości, spokoju oraz w rodzinnym gronie, wśród najbliższych.

Czytaj więcej...

Wróżby andrzejkowe w bibliotece

Szczegóły

Wróżby andrzejkowe

Świeca marszczy
złoty nos.
Z każdej strony
kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu –
i cienie tam-
pewnie przyszły
wróżyć nam...
                                               Dorota Gellner


Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w przeddzień imienin św. Andrzeja, czyli wieczór z 29 na 30 listopada. W naszej bibliotece Andrzejki świętowaliśmy trochę szybciej, a mianowicie 28 listopada. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersza Doroty Gellner zatytułowanego „Wieczór andrzejkowy". Dzieci zapoznały się z genezą święta, rozwiązały łamigłówkę, polegającą na odszukaniu przedmiotu, o jakim zapomniał Marek, organizując wieczór andrzejkowy. Następnie wykonaliśmy plakat plastyczny z hasłem „Andrzejki w bibliotece", na którym umieszczaliśmy wcześniej pokolorowane przez dzieci przedmioty i symbole, które kojarzą się z wieczorem andrzejkowym. Na zakończenie wykonaliśmy kilka żartobliwych wróżb, które wprawiły nas w doskonały humor.

Czytaj więcej...

Wars i Sawa

Szczegóły

Wars i Sawa

19 listopada w bibliotece odbyły się zajęcia czytelniczo-plastyczne pod tytułem: „Wars i Sawa". Na podstawie wysłuchanej legendy, dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstała Warszawa oraz skąd wywodzi się nazwa miasta. Wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę tematyczną o znanych zabytkach i miejscach znajdujących się w stolicy. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą bohaterkę zajęć- syrenkę Sawę.

Czytaj więcej...

Ciekawe, dlaczego... w Halloween straszy?

Szczegóły

Ciekawe, dlaczego w Halloween straszy

31 października w wielu krajach na świecie obchodzone jest święto Halloween, które oznacza wigilię Wszystkich Świętych. Zwyczaj ten dotarł także do Polski. Szczególnie święto to uwielbiają najmłodsi. Dzisiaj w bibliotece rozmawialiśmy o historii pochodzenia święta, jak obchodzą je ludzie na świecie oraz my sami. Dzieci odgadywały zagadki o duchach, mumiach, zmorach i wampirach , rozwiązały krzyżówkę, odczytaliśmy rymowanki i wierszyki, które możemy wypowiadać wędrując po ulicach i domach naszej najbliższej okolicy. Na zakończenie wykonaliśmy pracę plastyczną, przedstawiającą ducha, którą dzieci mogą ozdobić okno lub drzwi w swoim pokoju.

Czytaj więcej...

"Rozmowy przy wspólnym stole - Czy biblioteki są potrzebne?"

Szczegóły

Czy biblioteki są potrzebne 0118 października br. po raz drugi zaprosiliśmy czytelników naszych bibliotek do „Rozmów przy wspólnym stole". Tematem spotkania było „Czy biblioteki są potrzebne?". Pierwsza część spotkania poświęcona była zapoznaniu się i integracji. W jej trakcie uczestniczki opowiadały o książkach swojego dzieciństwa, następnie przy użyciu kart dialogowych, napisały bajkę pt. „Historia blondynki" W dalszej części odpowiedziałyśmy sobie na pytania, co daje nam kontakt z książka i jaki ma wpływ na nasze życie oraz jak powinna wyglądać współczesna biblioteka. Ostatnia część spotkania poświęcona była obchodom 70-lecia Biblioteki Publicznej w Wyszewie, podczas której Pani Dyrektor GOK przybliżyła jej historię oraz zaprosiła czytelniczki na poczęstunek.

Czytaj więcej...

Warsztaty bibliotekarek w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej

Szczegóły

8 października w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty dla bibliotekarek KBP i powiatu koszalińskiego pt. "Pedagogika zabawy - zarys metod aktywizujących", które brawurowo przeprowadziła Małgorzata Miechowska, trenerka Stowarzyszenia KLANZA z oddziału gdyńskiego . Warsztaty były prawdziwie aktywizujące, co można zobaczyć na zdjęciach...

Warsztaty- pedagogika zabawy 02 Warsztaty- pedagogika zabawy 02 Warsztaty- pedagogika zabawy 02 Warsztaty- pedagogika zabawy 02

Jesień u fryzjera

Szczegóły

Jesień u fryzjera

Przyszła jesień

do fryzjera:

-Proszę mną się zająć teraz!

Lato miało włosy złote,

ja na rude mam ochotę.

No, bo niech pan

spojrzy sam,

rudo tu i rudo tam...

Mówi fryzjer:

-Rzeczywiście!

Dookoła rude liście,

ruda trawa, rude krzaki,

chyba modny kolor taki.

Szczotka, grzebień, farby fura,

już gotowa jest fryzura.

Woła jesień:- W samą porę!

Płacę panu muchomorem!

15 października w naszej bibliotece odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci. Na początku porozmawialiśmy o jesieni i barwach, które kojarzą się z tą porą roku. Następnie dzieci wysłuchały wiersza Doroty Gellner pod tytułem:"Jesień u fryzjera". Na podstawie tekstu wiersza dzieci miały zamienić się w fryzjera i skomponować fryzurę, o której marzyła Pani Jesień. Do wykonania prac wykorzystano kolorowe liście oraz jarzębinę. Muszę przyznać, że Pani Jesień prezentuje się wyjątkowo pięknie według wyobraźni naszych małych artystów.

Czytaj więcej...

Wesołe grzybobranie w bibliotece

Szczegóły

Wesołe grzybobranie

Wrzesień to miesiąc, w którym większość z nas wyrusza do lasu na grzyby. 26 września w bibliotece odbyły się zajęcia czytelniczo-plastyczne pod tytułem: „Wesołe grzybobranie". Dzieci rozwiązywały zagadki o grzybach, następnie wysłuchały wiersza „Grzyby", autorstwa Jana Brzechwy. Porozmawialiśmy o podstawowych zasadach obowiązujących podczas grzybobrania. Dzieci poznały grzyby występujące w lasach, oglądały atlasy i książki o grzybach, które znajdują się w naszej bibliotece. Przeprowadzono zabawę dydaktyczną „Grzybki". Na podłodze rozmieszczono papierowe grzybki, które należało pozbierać w nietypowy sposób. Zadaniem dzieci było zassanie słomką grzybka i przeniesienie go do koszyka. Na zakończenie wykonaliśmy prace plastyczne, przedstawiające muchomorki, odważnych bohaterów wiersza Jana Brzechwy.

Czytaj więcej...

Konkurs

Szczegóły

Konkurs letni s2019

REGULAMIN

Czytaj więcej...

"Rozmowy przy wspólnym stole"

Szczegóły

Rozmowy przy wspólnym stole2

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie z Tanyą Valko

Szczegóły

spotkanie autorskie 073 czerwca br. w Bibliotece w Wyszewie miało miejsce spotkanie autorskie z pisarką Tanyą Valko. Tanya Valko to pseudonim literacki pisarki, która od połowy lat 90 mieszkała w krajach Bliskiego Wschodu, takich jak: Libia, Arabia Saudyjska i Indonezja. Była nauczycielką w szkole Polskiej w Libii a następnie 20 lat asystentką Ambasadorów RP. Jest autorką bestsellerowej powieści „Arabska żona". Książka ta dała początek arabskiej sadze, a kolejne książki z serii to: „Arabska córka", „Arabska krew", „Arabska księżniczka", „Arabska krucjata", „Arabski mąż", „Arabski syn" i „Arabski raj". W swoich książkach Tanya Valko wprowadza czytelnika w świat wschodnich tradycji, ukazuje prawdziwe życie w krajach arabskich. W czasie gdy mieszkała na Bliskim Wschodzie poznała wiele Polek tam mieszkająch, a także miejscowych arabskich kobiet. Poznając ich losy postanowiła wpleść ich przeżycia w historie opisywane w swoich książkach. Pani Tanya z wielkim znawstwem tematyki opowiadała o pobycie w krajach Orientu, mówiła, że życie w muzułmańskim świecie jest niezwykle ciężkie dla osób w nim nieurodzonych, które nie mogą pojąć zasad i reguł nim rządzących. Sama przyznała, że miała spore ułatwienie w zaklimatyzowaniu się w Libii i Arabii, ze względu na swoje arabistyczne studia i znajomość języka. Na zakończenie spotkania autorka zrobiła selfie z czytelnikami i wpisywała dedykacje do książek. Wszystkim, którzy chcieliby przeczytać powieści Tany Valko zapraszamy do naszych bibliotek.

Czytaj więcej...

Gminny Konkurs Recytatorski "Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne"

Szczegóły

Konkurs recytatorski 0677 maja br. w Bibliotece Publicznej w Wyszewie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne". Do rywalizacji przystąpiło 21 uczestników ze Szkół Podstawowych gminy Manowo, w trzech kategoriach wiekowych: Ptaszęta – uczniowie klas I-III S.P., Ptaszki – uczniowie klas IV-VI S.P., Ptaki – uczniowie klas VII-VIII S.P. oraz III klasy Gimnazjum. Każdy uczestnik zaprezentował jeden, wybrany przez siebie wiersz, który oceniała komisja w składzie: Krystyna Lewandowska, Maria Kumaniecka, Hanna Psiuch.

Czytaj więcej...

   
© Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie