listopad 2017

Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej! - debata

Ogólnopolska  Debata

„Jak zwiększyć zaangażowanie mieszkańców w sprawy społeczności lokalnej?-

18 maja o godz. 12.00 w Bibliotece Publicznej Gminy Manowo Filia w Manowie odbyła się debata, z udziałem zaproszonych liderów stowarzyszeń , organizacji i instytucji , działających na terenie gminy Manowo. Pan Roman Kłosowski Wójt Gminy Manowo i Pani Maria Staciwa dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wyszewie, w ramach którego działają biblioteki publiczne, powitali uczestników i poinformowali o celach i przebiegu debaty.

Debata została podzielona na dwie części. W pierwszej części swoją działalność społeczną zaprezentowali:

Pani Elżbieta Giedo prezes  Koła PZW z Rosnowa, pasjonatka wędkowania, edukacji ekologicznej i różnych akcji integracyjnych dla dzieci,

Pani Katarzyna Żerdzicka Jasionek ,założycielka Galerii na Zakręcie i chóru Kanon z Cewlina, miłośniczka malarstwa i muzyki, która skupiła wokół Galerii kilkunastu lokalnych artystów;

Pan Andrzej Sokalski prezes Akademii Piłkarskiej z Kretomina,  miłośnik sportu i animator, który swoim zaangażowaniem społecznym potrafi zarazić        i zaktywizować mieszkańców Kretomina.

W drugiej części odbyły się warsztaty, które poprowadził Pan Dominik Sudoł- moderator współpracujący z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytutem Badań nad Gospodarka Rynkową – organizatorów debat w bibliotekach.

Uczestnicy zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy, których zadaniem było ustalenie najważniejszych czynników, które motywują ludzi do angażowania się w sprawy społeczności lokalnej i czynników, które mogą ułatwić to zaangażowanie. Dyskusja była bardzo ciekawa, twórcza, uczestnicy mogli się wypowiedzieć na temat swojej działalności społecznej. Wybrano po kilkadziesiąt czynników motywujących i ułatwiających działalność społeczną, potem odbyło się głosowanie, ponieważ głównym celem był wybór trzech najważniejszych tzw. ,,motywatorów” i ,,ułatwiaczy”.

Czynniki motywujące:

1.      Pozytywna współpraca
  2.      Wolny czas
  3.      równorzędnie:

-stawianie sobie wyzwań i odnoszenie sukcesów

-pomysł

-wewnętrzna , bezinteresowna potrzeba działania

Czynniki ułatwiające:

1.      Środki i możliwości/ np. infrastruktura, baza lokalowa/ realizacji planów
  2.      Równorzędnie

-promocja

-rzetelna diagnoza społeczeństwa lokalnego

3. Wspieranie oddolnych inicjatyw

Debata zakończyła się pytaniem- i co dalej?  Pierwszy krok został zrobiony, w bibliotece spotkali się liderzy , którzy aktywnie działają społecznie. Co z tego wyniknie pokaże czas. Społeczności lokalne, w których ludzie działając w grupach nieformalnych czy organizacjach pozarządowych chcą i potrafią ze sobą współpracować i ufają sobie nawzajem, mają istotną przewagę nad innymi. Łącząc siły są w stanie podejmować się ambitniejszych zadań, a tym samym przynosić większe korzyści mieszkańcom. Ponadto ucząc się kompetencji związanych ze współpracą mogą je wykorzystywać np. w życiu zawodowym. Działając wspólnie można osiągnąć więcej, zdobywać dodatkowe środki na finansowanie ciekawych zadań skierowanych do mieszkańców, poprawić jakość życia poprzez ciekawa ofertę kulturalną czy sportową. Zrobienie czegoś dobrego dla innych jest źródłem satysfakcji dla większości ludzi- zwłaszcza , jeśli te działania są dostrzeżone i docenione. Jest wiele korzyści wynikających z zaangażowania społecznego mieszkańców:

-miejscowość w której żyjemy staje się lepszym miejscem do pracy i życia

-czujemy się bardziej związani  ze swoją miejscowością ,czasem dumni

- dbamy o to, co powstało dzięki naszemu zaangażowaniu

- nasza aktywność rozwija nas samych, integruje z sąsiadami, przyjaciółmi         i rodziną.

W imieniu organizatorów  kieruję serdeczne podziękowania do wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie naszej debaty a uczestnikom za aktywny udział.

Starszy kustosz Maria Staciwa

Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie , w ramach którego działają Biblioteki Publiczne w Gminie Manowo, otrzymał zaproszenie do udziału w debacie jako jedna z 50 placówek z całej Polski. Debata  jest częścią ogólnopolskiego projektu ,,Rozwijamy skrzydła Polski Lokalnej” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Projekt jest objęty Honorowym Patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Debaty zostały zaplanowane w całej Polsce w dniach 16-21 maja. Wnioski z debat zostaną przedstawione na XI Kongresie Obywatelskim , który odbędzie się w listopadzie w Warszawie.

Debata lokalna  Debata lokalna  Debata lokalna  Debata lokalna
 Debata lokalna  Debata lokalna